SAKIN DENIZDE BUYUK BALIK MUCADELESI KEYIFLIDIR

Sakin Denizde Büyük Balık Mücadelesi Keyiflidir :

Balık avına çıkarken her insan denizin sakin olmasını, balığında bol olmasını ister. Sakin denizin tadına doyum olmaz. Her şey insanın gözüne çok güzel gözükür. Bir de balık bol olunca balık avı tam anlamıyla bir keyif olur. Oltayı denize bıraktığımızda kısa sürede kaloma akmaya başlar. Balığı çekerken bir yandan balıkla mücadelenin keyfini yaşarken, bir yandan da içinde bulunduğumuz güzel doğa parçasının güzelliklerini seyretme fırsatını buluruz. Bu ruh hali insanı keyiflendirirken, aynı zamanda ruhumuzun da dinlenmesine sağlar. İnsan ancak bu ruh halindeyken gerçek anlamda kendini dinlenmiş ve zinde hisseder.

SAKIN DENIZDE BUYUK BALIK MUCADELESI KEYIFLIDIR

Çok Güzel Bir Günde Balık Avına Çıkıyoruz

Arkadaşlarımız sabah erkenden Antalya’dan geldiler. Güneş doğmak üzereyken sahilde buluşup tekneye bindik. Biz Adrasan Koyunda açılırken güneş yeni doğuyordu. Yem balığı için yüzey sırtısı çekerek Sulu Ada istikametine doğru yol alıyorduk. Oltaları denize bıraktıktan sonra çayımızı yudumlayıp arkadaşın Antalya’dan getirdiği simitleri yedik. Sohbet iyice koyulaştığında kaloma sesiyle balık avına geri döndük. Gerçi sohbetlerimizde eski avlarımızdan ve Adrasan’ın güzel doğasından bahsediyorduk. Oltaya balık gelince sohbete ara verip balıkla mücadeleye odaklandık. Balığı tekneye alınca sohbet kaldığı yerden devam etti.

SAKIN DENIZDE BUYUK BALIK MUCADELESI KEYIFLIDIR

Adrasanın Güzel Doğası

Herkes daha ilk karşılaşmamızda “cennette yaşıyorsunuz” der. Bunu söylerken aslında bunun farkında olup olmadığımızı sorgular. Cennette yaşayıp bunun farkında olunup olunmadığını merak ederler. Benim tanıdığım herkes cennet gibi bir yerde yaşadığımızın ve buranın nimetlerinden yararlanmanın bir ayrıcalık olduğunun farkındadır. Bunu kabul etmeyen birisine daha rastlamadım. Cennette yaşadığımızı fark etmemek için gerçekten gönül gözünün kör olması gerekir. Allah her türlü nimetin en güzelini ülkemize vermiş. Ama Akdeniz’e biraz daha fazla ayrıcalık tanımış. Benim için en önemli güzellik ışığın doygun parlaklığı ve sessizliğin sesini dinleme şansıdır. Özellikle ormanda tek başıma yürüyüş yaparken neredeyse kalp atış sesimi duyabilecek kadar sessizliği yakalama şansım olur.

SAKIN DENIZDE BUYUK BALIK MUCADELESI KEYIFLIDIR

Büyük Balık Avı Heyecanla Başlıyoruz

Son avladığımız yem balığını Akya Oltasında canlı yem yaparken arkadaşların heyecanlarının yükseldiğini oturduğum yerden hissedebiliyordum. Büyük balıkla mücadelenin keyfini yaşama düşüncesi onları heyecanlandırıyordu. Hatta yem balığını mavi derinliklere bırakmak ve sonra da hangi büyük balığın oltaya atlayacağını düşünmek bile heyecanlanmak için yeterli oluyordu.

Oltayı bazen dibe yaklaştırıp sonra biraz hızlanarak orta suya getirerek büyük balık avına devam ediyorduk. Yine koyu sohbetimizi kaloma sesi kesti. Büyük balık oltaya atlamış kalomayı hızla boşaltıyordu. Kalomanın akış sesi bizim tekrar ava odaklanmamızı sağladı. Hemen tekneyi altı taş olan meradan uzaklaştırdık. Yeterince açık suya çıkınca motoru kapatıp balıkla mücadeleye orada devam ettik. Motorun kapanmasıyla etrafı yeniden güzel bir sessizlik kapladı. Güzel bir günde, sakin denizde büyük balıkla mücadele etmenin keyfine doyum olmuyordu. Bu şekilde hepimiz sakin kalabildiğimizden balıkla mücadelenin başarılı sonuçlanma ihtimali de artıyordu.

Yorulan Oltayı Diğerine Veriyordu

Herkes oltayı sırayla çektiğinden hepimiz avın keyfine ortak oluyorduk. Böylece çok fazla yorulmadan ve hata yapmadan ava devam etme şansımız oldu. Nihayet sonunda balık teknenin altında berrak suda gözükmeye başladı. Biz oltayı sardıkça balık dönerek ve kabarcıklar çıkararak yukarı doğru geliyordu. Büyük balık avında en çok sevdiğim an bu olmuştur. Balığın berrak suda dönerek derinden gelişini seyretmek doyumsuz bir güzelliktir. Serbest dalışta veya zıpkınla balık avı yaparken de balığı suyun altında seyretmek çok güzeldir. Bazen zıpkın yaparken balıklar etrafıma doluştuğunda avı bırakıp onları seyretmeyi tercih ederim. Etrafımda ne kadar uzun kalırlarsa o kadar keyifli bir seyir olur.

Sonunda büyük balık avımız teknenin yanına geldiğinde uzanıp balığı içeri aldık. Balığı teknede görmek, ona dokunabilmek ayrı bir heyecan kaynağıydı. Teknedeki herkes böyle güzel bir günde büyük balık avı yapmaktan dolayı çok mutluydu.

Büyük balığı tekneye aldıktan sonra oltayı toplayıp Adrasan’a doğru dönüşe geçtik. Yine sohbete daldığımız için bir saatlik yolun nasıl kat ettiğimizi fark etmedik. Zaman bizim için çok hızlı akıyordu. Güzel bir gün çok hızlı, ama çok keyifli geçmişti.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/v9MJUfufCHU

Sakin Denizde Büyük Balık Mücadelesi Keyiflidir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.