BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Balık Miktarını Arttırmak :

BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Balık stokunu arttırmanın en kolay, masrafsız ve çabuk yolu kıyı şeridinde belli alanları balıkların yumurtlaması, çoğalması ve beslenmesi için yaşam alanı olarak bırakmakla mümkündür. Bu alanlarda 3 – 5 sene hiç bir şekilde avcılığa izin verilmeyip, kıyılar nadasa çekilirse balık stoku hiç kimsenin hayalini bile kuramayacağı şekilde hızla artar. Balık avı kıyılardan uzakta büyük balık avı olarak yapılmalıdır. Yıllar geçtikçe büyük balık miktarı hızla artarak balık avının kolaylaşmasını sağlar.

BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Kıyılar balıklara bırakıldığında, yavruların bu alanlarda büyüyüp çoğalması sonucu bir artış düşünmekten ziyade, bu balıklara beslenmek amacıyla kıyılara yanaşan büyük balıkların bu bölgeleri mesken tutarak, her yumurtlama döneminde buralarda yumurtlayan balıkların miktarındaki hızlı artışla açıklamak daha doğru olacaktır. Merayı balık zengini yapacak olanlar burada doğanlardan ziyade, burayı mesken tutanların çokluğudur. Balık çoğalma alanları, aynı zamanda beslenmek için de cazibe alanlarıdır. Aynı zamanda beslenme alanları, üreme alanlarıdır. Balıklar bir merada bu güdülerle hızla çoğalırlar.

BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Balığı Çoğaltmak

Kıyılardaki yavru balıklara dokunmayarak, besin zincirinin hızlı çalışmasını sağlayıp balık miktarının hızla artmasına imkan tanımış oluyoruz. Balık stokunu arttıran ülkelerin temelde yaptığı da budur. Yunanistan kıyılarında avcılığa izin vermeyerek, çevre ülkelerde aşırı rahatsız edilme sonucu kıyılardan uzaklaşmaya başlayan balıklara kucak açmış oldu. Örneğin bizim kıyılarımızı mesken tutan bir çok Sinarit, Lagos ve Orfoz hızla yem balığının bollaşmaya başladığı Yunanistan kıyılarına yöneldi. Bu şekilde oraları mesken tutmaya başladı. Yunanistan’da 3 – 5 sene içinde balık stokunun bu kadar hızlı artmasının sebebi, ufak balık avcılığının yapılmamasındandır. Ufak balığı üremenin, çoğalmanın ve besin zincirinin en önemli unsuru olarak görmek, konun yegane çözüm yoludur.

BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Bir çözüm yolu da, açık denizde kültür balıkçılığının geliştirmektir. Böylece balık boylarının büyümesi sağlanarak birim başına ekonomik verimliliğin arttırılır. Bu durum deniz üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Kültür balıkçılığı sektöründen belli sayıda balığı vergi olarak denize salması istenebilir. Özellikle deniz ortamına kolay adapte olabilen Levrek ve Çipura gibi balıklar bu kapsamda düşünülebilir.

BALIK MIKTARINI ARTTIRMAK

Bizim için 3 Kg kadar olan balıklar küçük, 3 – 5 Kg üstü balıklar da büyük balıktır.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/k8NUCMudNi4

Balık Miktarını Arttırmak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.