BALIKLA MUCADELENIN ZORLUGU AVIN KEYFINI ARTTIRIR

Balıkla Mücadelenin Zorluğu Avın Keyfini Arttırır :

Balık avına giden herkesin aklında güzel bir balık yakalamak ve onunla sıkı bir mücadele etmek vardır. Ancak kısmette varsa bu gerçek olur. Ama her seferinde bu amacı gerçekleştirmek için deneme yapma fırsatlarını değerlendirmek gerekir. İnsan ancak bu şekilde bilgi ve tecrübesini arttırabilir. Kısmeti arttırmanın yolu, çok fazla denemeler yaparak bilgi ve tecrübeyi arttırmaktan geçer. Bilgi ve deneyimi artıp tecrübelenen birisinin balık avı yapma şansı her seferinde biraz daha artar. Bunun bir diğer açıklaması da, başarıyı alışkanlık haline getirmektir. Başarıyı alışkanlık haline getiren birisinin başarma istek ve arzusunun daha fazla olur. Başaracağına inan insanın yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Bazen başarmak zaman alır. Hepsi o kadar.

BALIKLA MUCADELENIN ZORLUGU AVIN KEYFINI ARTTIRIR

Bugün Büyük Bir Balık Avı Yapmak İstiyorum

Sabah erkenden Adrasan Koyunda olta çekmeye başladım. Hava kapalı ve deniz biraz sert gözüküyordu. Sahile kadar gelmişken deniz sert diye eve geri dönmeye hiç niyetim yoktu. Deniz daha da bozarsa o zaman dönerim düşüncesiyle tekneye geçtim.

BALIKLA MUCADELENIN ZORLUGU AVIN KEYFINI ARTTIRIR

İlk yemlik balık koy içinde oltayı atar atmaz geldi. Bunun üzerine oltayı topladım. Tuzla Adalarına kadar hızlıca gittim. Orada yeniden olta çekmeye başladım. Hemen bir yem balığı daha geldi. Hemen orada ağırlıksız bir takımla canlı yem hazırlayıp büyük balık avına başladım. Ama bir iki deneme sonrasında Balon Balıkları canlı yemi parçaladılar. Orada büyük balığa bakmaktan vazgeçip Pırasalı Adaya doğru gittim.

BALIKLA MUCADELENIN ZORLUGU AVIN KEYFINI ARTTIRIR

Bugün Yem Balığı Avlamak Çok Kolaydı

Adaya yaklaşırken bir yem balığı daha çektim. Bu sefer canlı yemi Akya Oltasında kullandım. Takım hazır olunca adanın boğaz kısmından başlayarak büyük balığa bakmaya başladım. Çoban Limanın açığına kadar Balon Balığı riskine karşılık biraz hızlı bir şekilde olta çektim. Bu şekilde adaya doğru dönerek derin suya çıktım. Nihayet derin suda yavaşlayarak oltaya derinlik kazandırdım. Hatta bir ara motoru boşa da alıp derinliği iyice arttırdım. Böylece derin suda olta çekmeye başladım. Daha meranın yarısını yeni geçmiştim ki, kaloma akmaya başladı.

BALIKLA MUCADELENIN ZORLUGU AVIN KEYFINI ARTTIRIR

Büyük Balık Oltada

Kaloma çok sert akıyordu. Hemen teknenin burnunu açık denize çevirip 2 mil hızla yol almaya devam ettim. Kaloma çok açık olduğu için akmaya devam etti. Bu şekilde beklerken bir ara kaloma aşırı hızlı akmaya başladı. Böylece balığın kancaya geçtiğine kanaat getirerek kalomayı kademeli olarak sıkmaya başladım. Uygun ayara getirdikten sonra balıkla olan müthiş mücadelemiz başladı.

Mücadelenin bu kısımda denizde kaba dalga vardı. Teknede ayakta durmak bile zordu. Bazen dalgalar çok yüksek geliyordu. Biraz oltadan destek alarak ayakta durmaya çalışıyordum. Bu şekilde mücadele ederken arada bir dengemi kaybettiğim de oluyordu. Sonuçta tehlikeli bir durum olmadığı için çok da önemli değildi.

Büyük Balık Mücadelesi

Balıkla mücadelemiz oldukça sıkı bir şekilde devam ediyordu. Biraz ben çekiyordun. Biraz fazlaca balık kaloma boşaltıyordu. Bu şekilde zaman ilerledikçe mücadele benden tarafa dönmeye başladı. Artık balığı yükseltmek daha kolay olmaya başlamıştı. Ama yine de arada sırada balık sıkı bir basışla kaloma boşaltmaya devam ediyordu. Böylece sonunda balık teknenin altında gözüktü. Teknenin yanına kadar takımı elle çektim. Nihayet sonunda balığı içeri aldım.

Mücadelenin uzun ve sert sürmesi beni de yormuştu. Balık 20 Kg civarı olduğu için almaya karar verdim. Avdan yeterince tatmin olmuş, hata yorulmuş bir şekilde ava son verdim. Oltaları toparlayıp Adrasan Sahiline doğru yol almaya başladım. Güzel bir balık avı günü olmuştu. Büyük balıklar bu sene bizi balık avına doyurmuştu. Avladığımız balıkların bir kısmını almış bir kısmını da geri bırakmıştık. Bereketli bir sezon geçmişti. Bu durumda bize düşen de Allah’a şükretmektir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MsUlImZ6Vdc

Balıkla Mücadelenin Zorluğu Avın Keyfini Arttırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.