BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

Büyük Balık Avı Akya Avı :

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

Sabah saat 04.30’da herkesin uykusunun en ağır ve zevkli olduğu anda uyanmış hazırlanıyordum. Dışarısı zifiri karanlık, telefonumda bir mesaj “geldim”. Az sonra televizyonlarda gördüğümüz, burnumuzun dibinde olan, bugüne kadar varlığından haberimizin olmadığı büyük balık avı için yoldaydık. İkimizde inanılmaz heyecanlıydık. Adrasan’a vardığımız da hava yeni yeni aydınlanmaya başlamıştı. İnanılmaz bir manzaraydı, o anı görmek , o çam ormanlarının kokusunu içine çekmek için bile erken kalmaya, o kadar yola değerdi.

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

Teknemizle  küçük dalgalar yaratarak koydan uzaklaşırken,  bir taraftan da balık avında neler yapmamız gerektiğini dinliyorduk. Daha yeni oltalarımızı suya bırakmıştık ki, ilk Palamut oltamıza takıldı. 15 dakika içinde 6 tane derya kuzusu Palamut kovamızdaydı. Menderes bey “ artık büyük balık için hazırız” dedi. Az sonra biz oltalarımızı toplarken, kendisi büyük balık avı için Palamut’u yem olarak hazırlıyordu. Bizim düne kadar tutup eve götürdüğümüzde böbürlendiğimiz Palamutlar, sadece bir yem olacaktı.

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

İlk oltayı Necati attı. Yaklaşık yarım saat güneşin doğuşunu izleyip, Adrasan’ın koyu lacivert berrak sularında dolaşırken, ara ara oltamızın tırtıklandığını hissettik. “Artık yem kalmadı çekelim mi? Bakalım mı?” derken  bir anda bir ses duyuldu. “Aldım”. Oltamız hızla aşağı gitmeye başladı. Hissettiğimiz, elimizde inanılmaz bir güç ve kulaklarımızda çok keyifli bir sesti.

Büyük Balıkla Mücadelemiz Başladı

Artık mücadele başlamıştı. Bu savaşı ya o, ya biz kazanacaktık. Her iki tarafta kararlıydı. Önce balığı biraz açığa sürükledik ve oltamızı yavaş yavaş sarmaya başladık. Bazen biz sardık onu yukarı çektik , bazen o hızlıca geri çekti. Yaklaşık 15 – 20 dakikanın sonunda o muhteşem parlaklık göründü. Tekneye aldığımızda yaklaşık 6 kiloluk bir Akya tutmuş olduğumuzu gördük. Bu Necati’nin trofesiydi (balıkçılıkta; kişinin o güne kadar tuttuğu en büyük balık). Necati “gördünüz mü hiç videolardaki gibi olmadı. 2-3 dakikada çektim” deyince gülmeye başladık. Çünkü balığı çekerken zaman zaman ciddi zorlanmasını, sol koluna kramplar girmesini çok çabuk unutmuştu.

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

Bu sefer sıra  bendeydi. İkinci Palamutu takıp tekrar dolaşmaya başladık. Ama ben o kadar şanslı bir günümde değildim. Yarım saatin sonunda oltama takılan yaklaşık 3 kg bir Balon Balığıydı. Sıra tekrar Necati’ye gelmişti. Bir taraftan da kahvaltımızı yapıp sohbet ediyorduk ki, ilkinden çok daha büyük bir vınlama sesiyle olta salınmaya başladı. Durdurmak mümkün değildi. Bu sefer, oltayı çekip o heyecanı yaşamam için Necati bana uzattı. Hatta sonra bu hareket günün esprisi oldu “oğlum al çek oltayı”.

Bu sefer benim balıkla savaşım başlamıştı. Ne kadar oltayı sarmaya çalışsam da olta sürekli balıktan tarafa gidiyordu. Bir taraftan balığı açığa sürüklemeye çalışıyor, bir taraftan da misinayı gergin tutmaya çalışıyorduk. Yaklaşık 5-10 dakikalık savaşın sonunda bu sefer kazanan  balık olmuştu. Elbette kaçan balık büyük olur. Yoksa nasıl kaçabilsin.

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI

Birkaç saat daha dolandıktan sonra Adrasan‘a döndük. Kıyıya vardığımızda artık gün iyice ağırmış, insanlar denize girmeye başlamıştı. Elimizdeki kocaman balığı gören birçok kişi hayranlıkla yanımıza geldiğinde, biz büyük avcıların koltukları da tekrar kabarmıştı.

Denizin üstünde temiz havada, dünyanın tüm kirliliklerinden uzakta doğayla geçen bir günü kocaman bir Akya ile taçlandırmak ise günün ödülüydü.

Büyük Balık Avı Akya Avı

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/Xhnz-YVbkyU

Büyük Balık Avı Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI AKYA AVI için bir cevap

  1. Gizem & Arda Yetim der ki:

    Senelerdir yapmak istediğimiz bu muhteşem turu bizde kurban bayramı tatilini fırsat bilip 8 ekim 2014 sabahı gerçekleştirdik… Heyecanımızdan o gece uyuyamamıştık bile…Saat 06:30 da adrasanın muhteşem manzarası karşıladı bizi ve bu güzel manzara eşliğinde denize açıldık… Hava gayet güzeldi fakat sabahları biraz soğuk oluyor bu yüzden sıkı giyinmenizi öneririm… Önce amacımız büyük balık avı için gerekli olan yemlik palamutlardı… Yaklaşık 1 saat içinde adrasan koyu içinde palamutlarımızı aldık ve büyük balık avı için sulu ada taraflarına doğru yola koyulduk, 45 dk içinde sulu adaya ulaşıyorsunuz… Yemlik palamutlarımızı oltamıza takmanın zamanı gelmişti… Önce bir iki palamut balon balıklarına yem oldu… Balon balığını geri saldıktan sonra tekrar yemimizi tazeleyip suya bıraktık… Çok geçmeden güçlü bir vuruş ve kalomanın çıkarttığı harika bir ses… Hep videolarını izlediğimiz o müthiş mücadelenin içindeyiz bu sefer… Yaklaşık 15-20 dk balıkla mücadele ediyorsunuz tam oltayı sarıp balığı yaklaştırdım dediğiniz an tekrar kaloma açılıyor… Sonunda yaklaşık 10 kg akyayı tekneye alıyoruz… Müthiş bir haz yaşadığınız… Tur boyunca bize öğrettikleri ve hoş sohbeti için Menderes Bey e çok teşekkür ediyoruz en kısa zamanda tekrar yapacağız…

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.