BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI

Büyük Balık Avlamak Arzusuyla Gelenler Hedefe Ulaştı :

Ne Kadar Denizci ve Balıkçıyız?

Amatör balıkçı için büyük balık avı ulaşılması çok zor hedeflerdendir. Bunun en önemli sebebi denizciliğimizin ve balıkçılığımızın çok geri kalmış olmasıdır. Yarım ada olmamıza rağmen çok bilinen iki tane denizcimiz vardır. Barbaros Hayrettin Paşa ve Piri Reis. Bunlar denizcilikleri dünyayı aşmış iki kaptanımızdır. Denizciliğimizi onların olduğu seviyeye çıkarmamız gerekir. Bunu yapmadığımız sürece deniz bizin için zor olmaya devam eder.

BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI

Denizin Hakkını Verebiliyor Muyuz?

Denizciliği bilmeyenin, balıkçılığının iyi olmasını düşünmek mümkün müdür? Tabii ki değildir. Denizde bir faaliyette bulunmak için önce denizci olmak gerekir. Denizci olmadan denizde faaliyette bulunmaya çalışmak sorunlara davetiye çıkarmaktır. Denizci değilsek önce teknemizi kaybederiz. Sonra başkalarının mallarına zara veririz. Denizin değerini bilemediğimiz için denizi çöplük olarak değerlendirmeye kalkarız. Oysa denizin bize verebilecekleri, bizim almayı becerebileceklerimizden çok daha fazladır.

BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI

Denizi Kullanmayı Keşfeden Büyük Bir Hazine Bulmuş Gibidir

Deniz ekmeden, emek harcamadan nadas edilebilen bir tarla gibidir. Deniz, yol yapmadan, demir yolu döşemeden, hava alanı inşa etmeden bize ulaşım imkanı veren muhteşem bir mekandır. Kullanabilirsek dalgası, akıntısıyla sonsuz enerji kaynağıdır. Su negatif enerjimizi atıp huzur bulacağımız bir nimettir. Deniz turizmin temel kaynağıdır. Deniz refahın ta kendisidir.

BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI

Büyük Balık Avlamak İsteyenlerin Avı

Önce yem balığı avı yaptık. Bu av esnasında tekneye, büyük balık avı ortamına, çıkrık makinelerin kullanıma alıştılar. Her yemlik balık avı onların ortama ısınmasını sağladı. En son avladığımız yemi canlı yem olarak kullandık.

BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI

Katılımcılar Yemi Hazırlarken Büyük Balık Havasına Girerler 

Yem bağlarken işin ne kadar ciddi olduğunu fark ederler. Artık büyük balık avı için kendilerini psikolojik olarak hazırlamaya başlarlar. Bu aşamanın risklerini azaltmak için özellikle çıkrık makine kullanırız. Katılımcıdan her ne sebep olursa olsun ipleri dokunmamasını isteriz. “Sadece kamışı tutun, bırakın kaloma boşalsın” uyarısında bulunuruz. Bu aşamada keskin bir bıçağı herkesin rahatça ulaşabileceği bir yere koyarız. Her hangi bir çapariz halinde takımın ipinin hiç vakit kaybedilmeden kesilmesini isteriz. Önemli olan güvenliktir. Çıkrık makine kullanarak katılımcıları iplerin risklerinden uzaklaştırmış oluruz.

Büyük Balık Kalomayı Boşaltmaya Başladı

En güzel an bu andır. Beklenen an gelmiştir. Kısa bir beklemeden sonra kancanın iyice balığa geçtiğinden emin olduktan sonra mücadeleye başlarız. Yorulan oltayı yanındakine verir. Böylece avın keyfini yaşamış olur.

Balığı Tekneye Almak

Son aşama balığı tekneye alma aşamasıdır. Bu aşamadan sonra artık büyük balık bizimdir. İstersek yemek için alıkoyarız. İstersek geri salarız. İlk defa büyük balık avı yapanların balığı almasını tavsiye ederiz. Eğer et ihtiyaç değilse mutlaka geri salınması en doğrusudur. Bizim ava bakışımız bu yöndedir. Amaç sürdürülebilir avcılık olmalıdır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/_iirGk4xt4U

Büyük Balık Avlamak Arzusuyla Gelenler Hedefe Ulaştı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVLAMAK ARZUSUYLA GELENLER HEDEFE ULASTI için 13 cevap

 1. Necdet ALTINAY der ki:

  Büyük balık turunda çıkrık olta kullanmanızın sebebi nedir? Bu avı el oltasıyla yapmak daha ekonomik olmaz mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avını el oltasıyla yapmak tabii ki daha ekonomik olur. Bu şekilde çıkrık makinesi, kamış ve 300 – 600 m civarı ip misinadan tasarruf etmiş oluruz. Böyle bir olta takımı ₺.1.000 – 2.000.- arası bir maliyeti olur. El oltası kullanıldığında bu maliyete gerek kalmaz. El oltasında 100 m çamaşır ipi veya daha iyi muadil bir ip, 30 – 40 m 1.00 – 1,20 mm misina, 2 adet 7.0 – 10.0 numaralı kanca, kurşun ağırlıklar, 3 – 4 adet de fırdöndü maliyeti olur. Takım maliyeti dışında bayağı bir tasarruf olur. Ama el oltasının kullanımı ciddi düzeyde tecrübe ister. Tecrübesiz birisi için hayati tehlike arz eder. Balık bastığında kullanıcının el ile kaloma verebiliyor olması gerekir. Büyük balık acemiliği hiç affetmez. Ya oltayı koparır gider. Yada ciddi sorunlara sebep olabilir…

   Çıkrık makine kullanımı büyük balık avında güvenlik için zorunluluktur. Özellikle bu ava yeni başlayan birisi için en önemli güvenlik unsurudur. Kaloması doğru ayarlanmış bir oltayı en acemi bir avcı bile çekerek büyük balık avını sonuçlandırabilir. Bu aşamada avcının tek destek alacağı unsur kaloma bilgisidir. https://www.adrasanbalik.com/balik-avinda-aktif-kaloma-kullanim-teknikleri/.html

 2. Cengiz Ceylandağ der ki:

  Büyük balık avı için makina ve kamış seçimi nasıl yapılır

  • Menderes Yahşi der ki:

   Eğer kıyılarda 10 – 15 Kg kadar balıklar avlamayı planlıyorsanız iyi bir jigging takımı işinizi görür. Ama daha büyük balıkları da avlama ihtimaliniz varsa çıkrık makineli olta kullanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü çıkrık makineye daha fazla ip misina sarma şansı vardır. 30 Kg üstü balıkların avını yaparken 300 m üzeri ip misinaya ihtiyaç vardır. Balık 50 Kg üstüne çıktıkça 1000 m yakın ip misina olması faydalı olacaktır. 40 Kg üstü çekeri olan en ince ipin seçilmesi en uygunu olacaktır. Örneğin 0,34 mm 55 Kg çekerli çok iyi bir seçimdir. Böylece elimizdeki çıkrık makineye daha çok ip misina sarma şansımız olur. Bir başka makine almak zorunda kalmayız. Balığın çok büyük olduğunu anladığımızda kalomayı çıkrık makineye zarar vermeyecek ayara getirmemiz yeterli olacaktır. Avı sonuçlandırma süre uzar. Ama av problem çıkmadan sonuçlandırılabilir.

   Kamış seçimi bence en kolay olanıdır. 30 Lbs (15 Kg) çekeri olan bir kamış büyük balık avı için yeterlidir. Hatta çok uygundur. Böyle bir kamışın elastikliği bizin vuruşları daha hassa bir şekilde algılamamıza izin verir. Kamış sertleştikçe hassasiyet azalır. Bu tür kamışlarla 30 Kg üstü bir balığı çekerken, balık bastığında kamışı suya paralel duruma getirmek veya kamışı suya doğru tutmak her türlü problemi engeller.

 3. Murat uslu der ki:

  Büyük balıkla mücadelede en önemle dikkat edilmesi gereken nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balıkla mücadelede en önemli dikkat edilmesi gereken kaloma ayarıdır. Avlanması düşünülen balığa uygun olarak ayarlanan kaloma avın başarısını direkt olarak etkiler. Muhtemel kaloma aralıkları tespit edilip bu aralıklar dahilinde balıkla mücadele edilmelidir. İlerleyen avlarda tecrübe kazandıkça aktif kaloma dediğimiz anlık ayarlanan kaloma sitemine geçilebilir. Aktif kaloma alışık olduğunuz makinelerle yapıldığında daha iyi sonuç verir.

   Kalomayı rahat kullanabilmek için makinede yeterince mücadele ip misinasının bulunması gerekir. Bu yüzden ince ve sağlam ip misinaların kullanımı daha büyük avantajlar sağlar. Bu sayede aynı makineye daha fazla, daha sağlam ip misina sarılabilir. Bu durum mücadele yeteneğini arttırır.

 4. Murat uslu der ki:

  Denizlerimizde ufak balığın bile kalmadığı bir dönemde büyük balık avının bir geleceği olacak mı? Bu kısır döngü nasıl kırılacak?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Dibe vuran her şey çıkışa geçmek zorundadır. Eğer biz akıllı insanlarsak aklın yolu belli. Balıklar ekonomik olgunluğa erişmeden avlamazsak balıklar büyür ve çoğalır. Bu yüzden büyük balık avı geleceğini çok iyi görüyorum. Ekonomik boya erişenlerin avını yapmak bir zorunluluktur. Bu durumda büyük balık avı turları bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa gönüllü uyumu sağlayarak balığımızı çoğaltabiliriz. Büyük balık avı yaparken ufak balıklar büyüme ve çoğalma şansını elde ederler.

   İçinde bulunduğumuz kısır döngüyü kırmanın yolu ekonomik boya erişenlerin avının yapılmasıdır. Balık zengini ülkeler bu yolu izlemişlerdir. Bu yolu izleyip büyük balık avı turizminden büyük gelirler elde etmektedirler. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri balık avı turizminden hayal dahi edemeyeceğimiz gelirler elde ederken, balıklarının çoğalmasını da sağlamaktadır. Norveç de ekonomik balık avına örnek gösterilecek ülkelerin başında gelmektedir. Yaşanan bu kadar güzel örnekler varken hala ufak balık avında ısrar etmek akılcı değildir. 1000 Kg olacak bir büyük baş hayvanı 100 Kg olduğunda kesmek, % 90 zarar etmektir.

 5. Murat uslu der ki:

  Büyük balık avı turunda başarının temel belirleyicisi nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı yapmanın temel belirleyicisi kısmettir. “Kısmet neleri kapsar?” sorusuyla kısmet kavramını incelemek gerekir. Kısmet, bilgi, emek ve tecrübeyi kapsar. Bunlar olmadan sadece kısmetten bahsetmek mümkün değildir.

   Balık avı turunda başarının temel belirleyicisi olan kısmet kavramını değerlendirelim. Genellikle büyük balık avı turu katılımcıların ilk deneyimi olur. Bu yüzden bilgi ve tecrübe eksikleri vardır. Bu eksikliği turu düzenleyen rehber kaptanın kapaması gerekir. Rehber kaptan büyük balık avı konusunda yeterince tecrübe sahibiyse kısmet kavramına ulaşmak için geriye tek şey kalır. Katılımcının büyük balık avını yapmayı ne kadar istediği ve buna ne kadar inandığıdır. Bir işi başaracağına inanmayan, o işin gerektirdiği çabayı ortaya koyamaz. Bu durumda o işin başarılması zorlaşır.

   Kısaca, yapacağı işi başaracağına dair inanç, bilgi, emek ve tecrübe birleşince kısmet gerçekleşir. Özellikle inanç eksikliği her şeyi olumsuza çevirebilir. Siz siz olun inanmadığınız işe bulaşmayın.

 6. mehmet kasapoğlu der ki:

  Tekneden Akya avında Palamut’un yem yapıldığı teknik dışında başka bir avlanma şekli var mı? Teşekkürler..

 7. olcay der ki:

  TEŞEKÜRLER MENDERES BEY,EN KISA ZAMANDA GENE GELECEĞİM:)))

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.