BUYUK BALIK AVLAYAN HER AVCININ BALIK AVINA BAKISI DEGISIR

Büyük Balık Avlayan Her Avcının Balık Avına Bakışı Değişir :

Adrasan’da Menderes Yahşi ile yaptığım av maceramın bende bıraktığı izleri biraz daha derleyerek paylaşmak istiyorum.

BUYUK BALIK AVLAYAN HER AVCININ BALIK AVINA BAKISI DEGISIR

Bu deneyimim bana avın karşındaki canlı için nasıl bir ölüm kalım savaşı olduğunu gösterdi. Büyük balığın gücünü, daha küçük ve sizinle mücadele edebilecek gücü olmayan avlarda hissetmezsiniz. Aslında onların da bize karşı verdiği inanılmaz çabayı fark etmeyiz. Bu çaba bizim gücümüz karşısında önemsenmeyecek boyutlarda kalır. Bu yüzden doyacağımızdan çok daha fazlasını kovamıza doldururuz. Bir türlü gözümüz doymaz. Ne kadar balık avladığımızı ancak yorulduğumuzda ya da yemimiz bittiğinde fark ederiz. Bazen de birisi bize “bu kadar balığı ne yapacaksın” diye sorduğunda fark ederiz.

BUYUK BALIK AVLAYAN HER AVCININ BALIK AVINA BAKISI DEGISIR

Büyük Balığın Beklenmeyen Gücüyle Tanışmak

Büyük balığın mücadele gücü sizi önce bedenen yorar. Bu güç karşısında afallarsınız. Nasıl mücadele edebileceğinizi bilemezsiniz. Mutlaka başlangıçta size yardımcı olması gereken birisi olması gerekir. Büyük uğraşlardan sonra tekneye aldığınızda önce balığın büyüklüğüne inanamazsınız. Sonra balığın gözleriyle sizi takibi, endişesi ve çaresizliği sizi etkisi altına alır. Bu durum sizi ruhen yormaya başlar. İnsan duygusal olmaya başlar.

BUYUK BALIK AVLAYAN HER AVCININ BALIK AVINA BAKISI DEGISIR

Balığı Tekneye Aldığımızda İçine Düştüğüm Ruh Hali

Av biteli beş saat oldu. Benim kollarım ve zihnim hala titriyor. Gözlerini örtmek istediğimde kaptan “onun da son anlarında neler olduğunu görme hakkı var” diyerek gözlerini açtı. Yaşadığı her anı, beyin ve beden ölümünü sırayla bana anlattı. İlk kez bu kadar büyük bir balık avı yapıyordum. Bu avın bende yarattığı adrenalinle onu geri salacak manevi gücü kendimde bulamadım.

BUYUK BALIK AVLAYAN HER AVCININ BALIK AVINA BAKISI DEGISIR

Büyük Balık Avı Küçük Balıklara Çoğalma ve Büyüme Fırsatı Verir

Ama sonra şu bakış açısıyla biraz rahatladım;

  • Büyük balık avında doygunluğumuzun erken oluşması. Denizden sadece bir tek balık almış oluşumuz. Diğer büyük ve küçük balıklara yaşama ve büyüme şansı veriyor olmamız.
  • Yakaladığım ilk balığı alıkoymaya hakkım olduğunu düşünmem. Sonraki turlarda avlayacağım balıkları geri bırakabilecek doygunluğa ulaşabilecek olmam.
  • Menderes kaptan “Avın gerçek tadı, mücadelenin sonunda avladığın balığı geri salmaktadır” dedi. O mertebeye ulaşabilmek ümidiyle…

Su Üstünde Şişmiş Gridayı Daldırma Çabamız

Bu arada bir Grida (Lagos) Balığı gördük. Su üstünde şişmiş ve dalmaya çalışıp batamayan. Yeniden dalabilmesi için yarım saatten fazla çabaladık. Ama maalesef mümkün olmadı. Bir çok balıkçının küfesine cüp diye koyacağı bir canlı için verilen bu emekten başka bir şey, Menderes kaptanın konuya bakış açısını daha iyi anlatamazdı.

Yüreğimizin, fazladan tuttuğumuz balıkları geri salarak yaşamasına müsaade edecek kadar güçlü olması dileğiyle…

Yazan: Tolga Seçkin

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MDhSr1SELMc

Büyük Balık Avlayan Her Avcının Balık Avına Bakışı Değişir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.