BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

Büyük Balığın Heyecanını Eşiyle Yaşayarak Keyiflendiler :

BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

Balık Avına Başlarken Olta Kullanım Eğitimi

Eşim pek çok kez Menderes Beyle büyük balık avına çıkmıştı. Bu sayede Akya avlama deneyimi olmuştu. Büyük balık avını anlattığı zamanlarda heyecanı gözlerinden okunuyordu. Çok ilgim olmasada bu sefer balık avı turuna beni de dahil etti.15 Ekim de akşam avına çıktık. Önce yem yapacağımız balıkları avladık. Bu ava başlarken Menderes Bey olta tutma ve çekme davranışları hakkında bizi bilgilendirdi.

BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

Oltaya Takılan İlk Üç Balık Kurtuldu

Oltamıza ilk takılan Palamut tekneye almamıza az zaman kala bir boşluk bulup kafa vurup kurtulmayı başardı. 2. ve 3. Palamut’u da çekerken kaçırmıştık. Hiç moralimizi bozmadık. Çünkü kaptanımızın tecrübesine güveniyorduk. Yaklaşık bir saat boyunca hiç balık alamadık. Balık almasak da pek çok kıymetli bilgi alıyorduk.

BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

İlk Yemlik Balıklar Oltada

Av alanımıza yaklaşırken arka arkaya üç Palamut avladık. En son gelen Palamut’u canlı yem yapma istiyorduk. Ancak balık şoka girmişti. Tam olarak canlanamıyordu. Menderes bey önce balığa hareket kazandırarak canlandırmaya çalıştı. En sonunda balık kendine geldi. Sonra onu canlı yem yaptık. Büyük balık avına başlayacağımız alana kadar daha çok canlanması için hızlıca çektik. Çünkü Palamut’un hızlı yüzdükçe oksijenden daha iyi faydalanacağını biliyorduk.

BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

Canlı Yemi Canlandırmak İçin Hızlıca Sırtı Çektik

Avlanacağımız meraya gelince yavaşladık. Akya avına başladık. On dakika geçti ya da geçmedi. O büyük an benim oltama nasip oldu. Büyük balığın mücadele gücünü hissetmek çok farklı bir duyguydu. Daha önce hiç tatmadığım bir duygu. Biz balığı tekneye çekmeye çalışırken Menderes Bey tüm aşama ve incelikleri bize anlatıyordu. Balığın gücü kalomanın sesinden anlaşılıyordu. Hemen Menderes beye kaç kilo olabileceğini sorduk. ”12 – 13 Kg bir Kuzu olabilir” dedi. Menderes bey balıkla olan mücadelemiz esnasında çok öğretici bilgiler verdi.

BUYUK BALIGIN HEYECANINI ESIYLE YASAYARAK KEYIFLENDILER

Balık Şoktayken Çok Zorlamıyordu

Balık ilk zamanlar çok zorlamıyordu. Zaman geçtikçe balık şoktan çıktı. Tüm gücüyle çekiyordu. Sonra teslim olmuş gibi yavaş yavaş tekneye doğru yanaşmaya başladı. Yaklaşık 20 dakika olmuştu. Sonunda Akya’nın parıltısını suyun içinde göründü. Teknenin yanına kadar çektiğimizde hemen tekneye aldık. Tekneye aldığımız balığın ağırlığı ve büyüklüğü bizi şaşırtmıştı.

Menderes bey balığın ağırlığını doğru tahmin etmişti. Balık 12 – 13 Kg civarındaydı. Balığın güzelliğinden etkilenip sevgi gösterisinde bulunmamak imkansızdı. Sevgi gösterimizden sonra balığı elimize almak istedik. Zorlandıysak da kaldırmayı başardık. Profesyonelce ve bilgi dolu bir av oldu. Hiç büyük balık avı yapamamış olsaydık bile benim için belki hiç erişemeyeceğim müthiş bilgiler öğrendiğim bir yolculuk olurdu.

Her şey için teşekkür ederim. Bir başka hoşsohbet, bilgi ve Akya dolu bir avda görüşebilmek dileğiyle…

Seyhan Beyazal

Büyük Balığın Heyecanını Eşiyle Yaşayarak Keyiflendiler

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Büyük Balığın Heyecanını Eşiyle Yaşayarak Keyiflendiler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.