BUYUK BALIKLAR ADRASANIN KOYLARINDA OZGURCE DOLASIR

Büyük Balıklar Adrasanın Koylarında Özgürce Dolaşır :

Antalya Körfezi, Türkiye’nin en güzel meralarından bir tanesidir. Antalya Körfezinde en güzel mera da Adrasan ve çevresidir. Adrasan’da deniz diğer yerlere göre daha derin ve dip yapısı kayalıktır. Adrasan ve çevresinde toplam 10 tane ada vardır. Her adanın etrafında en azından 4 tane deniz dibi yükseltisi vardır. Bazı yerlerde 300 – 700 m bile kayalıklarla doludur. Bu tür yerlerde deniz dibi duvarları vardır. Bu duvarlar 200 m den 700 m derinliklere kadar iner. Bütün bunlara ilave olarak pek çok irili, ufaklı koylar vardır. Her koyun başında ve sonunda en az bir tane burun var demektir.

BUYUK BALIKLAR ADRASANIN KOYLARINDA OZGURCE DOLASIR

Yukarıda sayıldığı kadar çok oluşum balık bolluğu anlamına gelmektedir. Bu kadar çok oluşum, ufak ve büyük balık için barınma ve beslenme imkanları demektir. Ayrıca bu türler yerler üreme alanlarıdır. Üremenin olduğu merada balık hiç bitmez. Yeter ki meralar hoyratça kullanılmasın. Özellikle bu tür meralara en fazla zarar veren gırgır ve trol avcılığıdır.

Bu alanlar kayalık olması dolayısıyla trol avına çok uygun değildir. Ama gırgır ağlarıyla buralarda bir iki kere voli avı yapıldığında, meraya dört sene balıklar uğramamaktadır. Adrasan’da bazı meralarda bu tür avlar yapıldığını gözlerimle gördüm. Bu meralar bu avlardan sonra dört sene bomboş kaldı. Ancak dört sene bittikten sonra tekrar balık yapmaya başladı. Çok ilginç bir şekilde bu avdan sonra büyük balık bu meraya uğramaz olur. Ama etrafındaki meralarda balık olur. Bu merayı durmadan geçerler.

BUYUK BALIKLAR ADRASANIN KOYLARINDA OZGURCE DOLASIR

Adrasan Balıkların Üreme Alanıdır

Adrasan özellikle yumurtlama mekanı olması sebebiyle balıksız kalmaz. Özellikle balıklar yumurtlama zamanı olan ilkbaharda meralarda büyük sürüler halinde çoğalır. Yaz sonu ve Sonbahar ayları boyunca da yumurtadan çıkıp, biraz büyüyen balıkları hasat etmek için büyük balıklar kıyılara sokulurlar. Büyük balıklar kıyılara doğru yöneldiğinde, diğer bütün balıklar da kıyılara yönelmek zorundadır. Bu sebeple sonbahar ayları balık açısından en verimli zamanlardır.

BUYUK BALIKLAR ADRASANIN KOYLARINDA OZGURCE DOLASIR

Bu dönemde keyifli avlar yaparız. Bu avımız da çok keyifli oldu. Kısa bir yemlik balık avını takiben büyük balık avına geçtik. Çok geçmeden Akya kalomayı şiddetle boşaltmaya başlamıştı. Teknede buluna üç amatör balık gönüllüsü büyük balık avının mücadele gücüyle tanıştı. Bu tanışma onlara pek çok şey öğretirken, büyük balık avı tecrübesi edinmesine vesile oldu. Bu sayede ilk büyük balık avlarını yaptılar.

Büyük balık avı yapan avcı ufakların büyüyüp çoğalmasına izin vererek balık stoklarının çoğalmasını sağlar.

Akya Sürüsü Videosuhttps://dai.ly/xo41bp

Büyük Balıklar Adrasanın Koylarında Özgürce Dolaşır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.