BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Büyük Balıkta İstek Sizden Tecrübe Bizden :

BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Her amatör balıkçı ilk balığını avladığı günden itibaren büyük balık hayali kurmaya başlar. Kimisi belli bir tecrübe sürecini yaşadıktan sonra büyük balık avı turuna katılır. Kimisinin maddi imkanları iyidir. Birkaç ufak balık avı tecrübeden sonra büyük balık avı turu tecrübesi yaşamak için gelir. Her iki grupta da iki ruh hali vardır.

BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Balık Avı Turuna Katılanların Ruh Halleri

  • İçinde pek çok tereddüt ve şüphe ile gelenler.
  • Büyük balık avını yapacağına gerçekten inanarak gelenler.
BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Pek Çok Tereddüt ve Şüphe ile Gelenler

Tereddüt ve şüphe ile gelenlerin çoğu ya kısmetsizdir, ya da kendi doğruları o kadar fazladır ki, yeni bilgiye kapalı olurlar. Bir de bu gruba tecrübesizleri katmak mümkündür. Hiç bir tecrübesi olmadığı için tereddütleri fazladır. Tekneye bindiklerinde “balık avlama ihtimalimizin ne olduğunu sorarlar”. Ya da istatistikler üzerinden şanslarını tahmin etmeye çabalarlar. Onlara şu örneği veririm. Çok yakın bir arkadaşımla 17 senedir büyük balık avı yapamıyoruz. Bir başka arkadaşımla hiç boş dönmedik. Bunun istatistiğini yüzde elli, yüzde elli olarak mı yapacağız? Bir anlamı var mı? Balık avı kısmet işidir.

BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Büyük balık avında en büyük sorun; büyük balık avında hata yapma toleransının olmamasıdır. En ufak hatada balığın kolayca kaçacağı gerçeğinin ortada durmasıdır. Durum böyle olunca av boyunca uyulması zorunlu olan pek çok kural vardır. Bazı kurallar hayatidir. Katılımcının dikkat etmemesi durumunda fiziksel riskler içerir. Oysa tereddüt ve şüpheleri ile uğraşan kişilere bu kuralları anlatmak ve uygulamasını beklemek bile zor olur. Daha bu aşamada zorlanırken, hata affetmeyen büyük balıkla uğraşmak hepten çok zor olur. En iyi ihtimalle, büyük balık mücadelesi balığın kaçması ile sonuçlanır.

BUYUK BALIKTA ISTEK SIZDEN TECRUBE BIZDEN

Kötü ihtimal ise, daha avın başında büyük balık avına adaptasyon zorlukları yaşanması sonucu av motivasyonunun düşmesiyle oltalara hiç balığın vurmamasıdır. Keyifsiz, tatsız, tuzsuz bir av çabası olur. Enerjinin düşük olduğu yerde istek kalmaz. İstek yoksa av da olmaz. Olan av da bir şekilde kendini kurtarmayı başarır. Son anda tekneye alınan yem balığını da büyük balık için hazırlayıp suya bırakırken Balon Balığı tarafından yenir. İsteksiz, hevessiz, inançsız hiç bir işin olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Sadece ufak tereddütler bile avı sekteye uğratma potansiyeline sahiptir. Çünkü büyük balık en ufak hatayı affetmez. Sanki böyle bir hata yapılacakmış gibi doğru anı bekler. O an geldim mi, kendini kolayca kancadan kurtarır. Bu durum tereddüdün kaçınılmaz kaderidir.

Büyük Balık Avını Yapacağına Gerçekten İnananlar

Bu ruh halinde olan katılımcılar daha tekneye binerken “abi biz büyük balık avı yapmaya geldik” derler. Daha bu cümle ile teknede büyük bir enerji patlaması olur. Sonra kuralları anlatırken can kulağı ile dinlerler ve uygulama yapmak için fırsat kollarlar. Anlamadıkları her şeyi sorup denemek için izin isterler. Büyük balık oltaya vurmadan önce her şeye hazır olmaya çabalarlar. Bilgi ve tecrübeyi sünger gibi emmeye çabalarlar. Nedense balıklar da bu tür insanları çok sever. Adeta oltaya atlamak için sıraya girerler. Teknede tam anlamıyla bir işbirliği vardır. Takım çalışması kısa sürede meyvesini verir. Büyük balık büyük bir istekle oltamıza atlar. Büyük mücadele başlar. Bu insanlar çok paylaşımcı oldukları için mücadelenin keyfini de beraberce paylaşarak sürdürürler. Bu sayede avdan en yüksek düzeyde keyif alırlar.

Büyük balık avı onların istek ve inancı ile bizim tecrübemiz bir araya gelince gerçek olur. Aksi durumda teknede olması gereken güç bölünür ve av genellikle balığın kaçmasıyla sonuçlanır. Büyük balık avında istek ve heves kaptanın bilgi ve tecrübesi ile birleşirse gerçek olur. Ancak bu şekilde teknedeki potansiyel oltaya çıkabilir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Büyük Balıkta İstek Sizden Tecrübe Bizden

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.