HER ZIPKINCININ HAYALINI SUSLEYEN SINARIT AVI YAPTIM

Her Zıpkıncının Hayalini Süsleyen Sinarit Avı Yaptım :

Zıpkınla balık avı yapan herkes Sinarit avı hayali kurar. Zıpkınla balık avında ustalığın temel göstergelerinden birisi de Sinarit avıdır. Bunun en temel sebebi Sinarit avının çok zor bir av olmasıdır. Sinarit denizin en tedbirli avcılarının başında gelmektedir. Tedbirli olduğu kadar çok hızlı olması da avının yapılmasını zorlaştıran etkenlerdendir. 1,5 – 2 m mesafeden zıpkının önünden kolayca çekilebilecek kadar çeviktir. Daha tetik mekanizmasının sesini duyduğunda zıpkının önünden çekilmeye başlar. Çoğu zamanda zıpkından kaçmayı başarır. Hatta uygun yerinden vurulmazsa kolayca kendisini yırtıp meradan uzaklaşır. Bu an avcının kahrolduğu andır. Bu kadar değerli bir ava zıpkın atarken çok dikkatli olmak gerekir. Onu yaralamak ona yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Doğru bir atışla balığı almaya çalışmak en doğrusudur.

ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI

HER ZIPKINCININ HAYALINI SUSLEYEN SINARIT AVI YAPTIM

Sinaritin Eti Çok Yumuşaktır

Zıpkınla vurulduğunda ipi sıkıca tutup balığa hakim olmaya çalışmak genellikle olumsuz sonuçlanır. Sinarit vurulduğunda ortamdan çok hızlı bir şekilde uzaklaşmak ister. Bu uzaklaşmayı, durdurulamaz bir azimle yapar. Sağlam bir yerinden vurulmamışsa etini kolayca yırtar. Bu yüzden kontrollü bir şekilde makaradan ipi boşaltarak uzaklaşmasına izin vermek gerekir. Eğer sağlam yerinden vurduğunuzdan eminseniz, makaradan ipin boşalmasını kontrollü bir şekilde zorlaştırmaya çalışabilirsiniz. Böylece taşa girmesini önleyebiliriz.

İyi yerinden vurulduğundan emin değilseniz ve makaradan ipi boşaltmasına izin verdiyseniz, Sinarit kendine uygun bir taş altı bulmaya çalışacaktır. Bu durumda Sinariti vurduğunuz yerden daha derinde taş altından çıkarmak gibi zorlu bir iş sizi bekler. Bu da Sinarit avının en zor kısımlarından biridir. Bu durumu Sinarit avı yapanlar çok iyi bilir. Sinarit avı yapmayı sevenler için bu zorluklar katlanılması gereken uğraşlardır. Bu sayede dalış performansı çok gelişir. Zaten Sinarit avı yapabilmek için öncelikle iyi bir serbest dalıcı olmak gerekir. İyi bir dalış süresine ulaşmış olmak gerekir. İyi dalıcı olmayan için Sinarit avı kabusa dönüşebilir.

ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI YAPMAK NASIP OLDU

HER ZIPKINCININ HAYALINI SUSLEYEN SINARIT AVI YAPTIM

Su Altında Sinariti Av Yaparken İzlemek Çok Keyiflidir

Sinarit yalnız başına avlanırken pek çok yöntem kullanır. Her biri birbirinden ilginçtir. Sürü halinde av yaparken ortalığı kasıp kavurur. Önünde hiç bir balık duramaz. Ufak balıklara saldırırken suyun içinde balıklar nereye kaçışacaklarını şaşırırlar. Sinarit sürü halinde av yaparken suyun altında tam anlamıyla kaos yaşanır. Ava saldırma anında inanılmaz hızlara çıkarlar. Zıpkınla avlanmayı bırakıp onları seyre daldığım çok olmuştur. Zaten zıpkınla avlanırken iyi bir dalış derinliği, iyi bir nefes süresi ve büyük bir Sinarit veya Sinarit sürüsü görmek benim için yeterli bir tatmindir. Bu durumda avı yapıp yapmamak önemini kaybeder. Merada Sinaritin varlığını bilmek en büyük motivasyon kaynağımdır.

ZIPKINLA BALIK AVI

HER ZIPKINCININ HAYALINI SUSLEYEN SINARIT AVI YAPTIM

Sinarit Eti En Lezzetli Balıklardandır

Sinarit, dünyanın her yerinde eti en makbul balıklar içinde ilk sıralarda kendine yer bulur. Bu yüzden en tercih edilen balıklardandır. Her türlü pişirme yöntemiyle yemeği yapılabilir. Etinin lezzetli oluşu dolayısıyla her türlü pişirme toleransına sahiptir.

OLTA BALIKCILIGINDA EN DEGERLI BALIK SINARIT AVIDIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/ohH73p73PHw

Her Zıpkıncının Hayalini Süsleyen Sinarit Avı Yaptım

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

HER ZIPKINCININ HAYALINI SUSLEYEN SINARIT AVI YAPTIM için 4 cevap

 1. Ali der ki:

  Böyle bir Sinariti zıpkınla avlamak istesem, zıpkınla balık avına başlamak adına önce neyi öğrenmeme gerekir.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Zıpkına başlamak isteyen önce serbest dalış bilgi ve tecrübesini arttırmalıdır. İyi bir dalıcı olmadan iyi bir zıpkıncı olunmaz. Belki kıyı dalışı yaparak zıpkın avına başlanabilir. Ama bu kişiyi iyi bir dalıcı yapmayacağı için iyi bir zıpkıncı da yapmaz. Mutlaka iyi bir dalıcı ve zıpkıncı olmak için eğitim alınmalıdır. Öncelik serbest dalış kabiliyetini arttırmak olmalıdır. Sonrasında iyi zıpkıncı olma yolu açılır. Bu aşamadan sonra Sinarit avı mümkün olur. Sinarit avı zıpkınla balık avlamanın en zor aşamasıdır. Gündüz serbest dalış yapıp Sinarit avı yapabilen dalgıç iyi bir zıpkıncı olmuş demektir.

 2. Irfan der ki:

  Böyle bir avı yapmayı bende hayal ediyorum. Adrasan’a geldiğimde bende böyle bir av yapmak için turunuza katılmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.