IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

ipek Floşla Zargana Avı :

İpek Floş Nedir:

İncecik iplerin yan yana getirilerek, 7 cm çapında O şeklinde dairesel bir yapı oluşturmasıdır. Adeta bir ip yumağı gibidir. En önemli özelliği incecik iplerin bir araya gelmesinden oluşmasıdır. Bu ipler ince olması sebebiyle çabuk pörsüyebilir. Bu durum ipek floşu daha da avcı yapar. Bu ipler sağlam ve pörsümez yapılsaydı avcılık özelliği azalırdı.

ZARGANA AVI TEKNIGI

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

İpek Floşla Takım Yapılması

İpek floş, 0,20 – 0,30 mm bir misinaya bağlanarak çekilir. Bu takımda hiçbir ağırlık kullanılmaz. Bu ip yumağının içinde balığın avlanmasını sağlayacak bir kanca yoktur. Sonradan bu yapıya bir kanca da ilave edilmez.

İpek Floşla Zargana Avı

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

Bir kamış olta ile çekilecekse, ipek floşun bağlandığı 0,20 – 0,30 mm misina bedenin 4 – 6 kulaç olmasında fayda vardır. Bu takım, olta takımındaki misina veya örgü misinaya fırdöndü kullanılmadan doğrudan bağlanmalıdır. Bu şekilde bağlanmakla gam yapmadan çekilebilir.

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

İpek Floşla Yapılan Takımın Kullanım Mantığı

Zargananın ağzı iğne sivriliğinde, jilet keskinliğinde 3 – 4 mm uzunluğunda dişlerle doludur. Bu dişlerin araları 1 mm bile yoktur. Çene kapandığında dişler arası 0,5 mm civarına düşer. İnce iplerden bir araya gelen ve pörsüyen yapıya sahip ipek floş Zargananın ağzına girdiğinde dişlerin arasına sıkışır. Uzun balıklar bir şeyi ısırdıklarında onu koparmak için eksenleri etrafında dönerler. Koparamazlarsa zıplayarak hem koparmaya, hem de kurtulmaya çalışırlar. Bu esnada ipek floş gaganın etrafına dolanır. Pörsüyen yapıdaki ince ipler yapışkan gibi birbirini tutar. Bu durumda balığın kendini kurtarma şansı kalmaz. Hatta balığı tekneye aldığımızda ipek floşu gagadan sıyırmak mümkün olmaz. Gagadan sıyırmaya çalıştığımızda ya gaga kırılır, ya da ipek floş yırtılır. En iyisi ipek floşu yenisi ile değiştirmektir.

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

İpek floş, tekne hareke halindeyken suya bırakıldığında açılıp kapanan hareketler yaparak, muhtemelen Zargananın doğal ortamda yediği bir canlıya benzemektedir.

Takımın Kullanım Şekli

İpek floşla hazırlanan takım tekne giderken suya bırakılır. Takım 40 – 70 m arasında salınır. Tekne hızı 2 – 4 mil arasında olmalıdır. Tekne giderken oltanın çok hafifçe sallanması ipeğin cezp ediciliğini arttırır.

Tekne geçerken Zarganalar sağa sola kaçışırlar. Tekne geçtikten sonra tekrar arkada toplanmaya başladıklarında ipek onların yanına ulaşmış olur. Berrak suda uzak bile olsalar çok hızlı bir şekilde yüzerek ipek floşa saldırırlar. Bazen bu saldırıyı suyun yüzünde zıplayarak gelerek yaparlar. Adeta ipeğe dolarlar.

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI

Zargana ipek floşa yakalandığında kendi ekseni etrafında dönüp, hoplayıp, zıplayıp hızla uzaklaşmaya çabalar. Balık asıldığında kaloma rahatça boşalmalıdır. Böylece ipek floş yırtılmadan balığın yakalanması ve ipeğin balığın gagasına dolanması mümkün olur.

İpek floşun yırtılma ihtimaline karşılık, balık sakinleşene kadar kalomaya dokunulmamalıdır. Bu sakinleşme genellikle 2 dakika içinde gerçekleşir. Balığın asılması ve kalomayı boşaltması azalır. Bu durumda kaloma, balığı çekebilecek sıkılığa ayarlanarak çekilir. Böylece balık asılırsa kalomanın boşalması mümkün olur.

Kaloma Ayarı Nasıl Yapılır

Tekne giderken takım 40 – 70 m salınır. Kaloma serbest akıştayken takımın akışını durduracak kadar sıkılır. Durduğu noktada bir, iki tık daha sıkılıp bırakılır. Bu diğer balıklara göre çok gevşek bir kalomadır. Balığın keskin dişleri hesaba katıldığında bu zorunludur. Sıkı kalomada, balık ipek floşa ilk vurduğunda iplerin bir kısmını veya tamamını parçalayabilir. Bu iki durumda da ipek floş iş yapmaz hale gelir. Sonrasında pek çok vuruş olmasına rağmen balık bir türlü yakalanmaz. Bu durumda ipek kontrol edilmeli ve yenisiyle değiştirilmelidir.

İpek Floşla Zargana Avı

DEV ZARGANA AVI

Zargana Avı Videosuhttps://youtu.be/2DJ-n7eha8s

İpek Floşla Zargana Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

IPEK FLOSLA ZARGANA AVI için 2 cevap

 1. Ali der ki:

  Neden İpek Floşla Zargana avı yapıyorsunuz? Zargana avının başka teknikleri var mı? Zargana Balığı denizde İpek Floşu ne olarak algılıyor olabilir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bizim bulunduğumuz bölgede Zargana avlamanın en verimli ve kolay yolu İpek Floş kullanımıdır. İpek Floş her zaman yanımızda bulunur. Hazırlaması ve uygulaması kolaydır. Web sitemizde bu konuda pek çok yazı vardır. Örnek: http://www.adrasanbalik.com/ipek-flosla-zargana-avi/.html

   Evet, Zargana avını başka yöntemleri vardır. Zargana yemle ve rapalayla da avlanabilir. Bazı yerlerde yemle avı daha çok tercih edilmektedir. Zargananın bol bulunduğu meralarda rapala ile avı yapılabilmektedir. Eğer yanınızda İpek Floş veya yem olacak bir balık parçası yoksa, ufak rapalalarla avını deneyebilirsiniz.

   Bu konuda kesin bir fikrim ve bilgim olmamakla beraber bana göre; Zargana İpek Floşu Kalamar veya Sübye’ye benzetiyor olabilir. İpek Floş çekilirken Kalamar ve Sübye gibi açılıp kapanma hareketi yapmaktadır. O hareketi görünce bende böyle bir kanaat oluştu. Ama bu kanaat araştırılmaya çok muhtaç bir kanaattir. Başka yorumlarla bu soruya başka açılımlar da getirilmelidir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.