KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Kısmetini Aramaktan Geri Durma :

KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Okulların açıldığı gündü. Oğlum liseye başladı. Okulların ilk günü olduğu için balık avı turu yoktu. Bende bu fırsattan istifade ederek yalnız balık avına çıktım. Hava ve deniz çok güzeldi. Böyle bir gün boşa geçirilmez. En güzeli denize çıkıp kısmetimi aramaktı.

KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Aslında denizde olduğum her gün benim için çok güzel bir gündür. Denize çıkmak, tekne ile dalgaları yararak yol almak ve bir de olta çekmek benim hobimdir. Hobimi iş yaptım. Bu sayede hayatımın tadını çıkarıyorum. Peki zorluklar yok mu? Denizci olanın zorlukları hiç bitmez. Doğadan gelen zorluklar bu işin cilvesidir. Bunlara zaman alışılır. Ama her şey süt limanmış gibi, resmi makamlar yeni zorluklar ilave ederler. Kimisi hayatı kolaylaştırırken, bir kısmı da hayatı maddi ve manevi anlamda zorlaştırır.

KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Denizde Olmak ve Balık Avı

Denize çıkınca bütün zorluklar unutulur. Denizde olmanın keyfi her şeyin önüne geçer. Bir de buna balık avı eklenince artık ulaşılması gereken bir hedef olur. Balık avı, benim için öğrenmeye yönelik bir maceradır. Ödülü ise akşam ailem ile keyifli bir ortamda yakalanan balığı yemektir. Ama bazı günler o kadar değerli bilgilere ulaşırım ki, işte o gün çok mutlu olurum. Bu mutluluğun sebebi hem balık avında bir üst seviyeye geçmektir. Hem de bu bilgileri web sitemde paylaşarak, başkalarına yardım edebilecek olmanın hazzıdır. Her iki durum da birbirinden daha değerli hazlardır. Bu iki haz, yaptığım işi anlamlı kılar. Zaten bu aşamada balık avı iş olmaktan çıkar, hayat tarzı olur.

KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Kısmetimi Arayacak Olma Fikri

Kısmetimi arayacak olma hissi beni heyecanlandırır. Denizde ne kadar yorulursam yorulayım zindeliğimi kaybetmem. Büyük bir hevesle avımı sürdürürüm. Bazı günler her şey hevesimi bitirecek kadar zorlayıcı olabilir. Hatta her şey ters gidebilir. İşte bu günlerde inadım devreye girer. Ama bu inat hiç bir zaman akıldan yoksun bir inat değildir. Aksine beni başarılı olmak konusunda zinde kılan bir inattır. Adeta nefesimin tükendiği anda bana nefes olan bir inattır. Bu sayede pek çok vazgeçeceğim andan, bir adım ötede başarıyı yakalarım. Aslında pek çok işte vazgeçilen andan bir adım ötede başarı bizi bekler. Tabii ona erişecek ilave bir nefesimiz varsa… Bu nefesi bana inadım sağlar. Ama dikkat edin asla inadınız aklınızı evde bırakmasın. Aklın olmadığı bir inatlaşma durumda başarısızlık kaçınılmaz olur.

KISMETINI ARAMAKTAN GERI DURMA

Balon Balığı Fobisine Kapılmak

Bazı günler yem balığı avı yapmak gerçekten çok zor olur. Ya yem yapamayacağınız kadar büyük balıklar oltaya atlar. Ya da yem balığı her yerde oynak yapar, ama oltamıza atlamaz. Bazen de denizde hiç hareket görünmez. Sanki denizde hiç balık kalmamış gibidir. İşte böyle bir ortamda bir tanecik yem balığı ne kadar değerlidir. Böyle bir ortamda bir yem balığı alıp büyük balık avı için canlı yemle yaparak oltayı denize bırakırsınız. Daha birkaç dakika geçmeden Balon Balığı yemin yarısını yer. Yeniden bir yem balığı avlamanın imkansızlığı aklınızı zorlar. Bu anda vazgeçip geri dönmek en kolay yoldur. 

Kısmetini Aramaktan Vazgeçme

Eldekini kullanmaktan başka çare yoktur. Nasıl olsa yapacak başka birşey kalmamıştır. Eldekini kullanmak, vazgeçip gitmekten daha iyidir. En azından “elimden geleni sonuna kadar yaptım” deme şansın olur. İşte inadım, aklımın desteği ile bu anda devreye girer. “Hep yapacak başka birşey daha vardır” der. Altmış yıllık kişisel tecrübem “ihtiyaç duyduğun şeyi 1 m yakınında ara” der. Her seferinde ihtiyacım olanı çok yakınımda buldum. Hata ihtiyacımız olanı uzakta aramaktır. Bu yaklaşım tarzı problemden kaçmanın kestirme yoludur. Hiç bir problem çözümünden uzak düşmez. Pek çok zehirin pan zehirinin kendisinden üretilmesi veya aşı gibi. Bu keşif çol ilham vericidir. İnsanın özgüvenini arttırır ve kendini güçlü hissetmesini sağlar.

Peki böyle bir problemi çözmenin yolu nedir? Sakin kalıp etrafına aklını kullanarak bakmaktan geçer. Böyle bir durumda akıl faydalı olanı hemen algılar. Yarım yemin işe yarama olasılığını denemek, yeniden imkansız olan yemi aramaktan daha kolay ve mantıklıdır. Ama yem avının kolay olduğu bir günde, vakit varsa canlı yem aramak çok daha mantıklıdır. Çünkü büyük balık avında vakti yem balığı arayarak tüketmek çok doğru değildir. Bu bizim genel prensibimizdir. Vakti büyük balık avına ayırmak daha doğrudur. Ama büyük balık avı ihtimalinin yüksek olduğu zamanlarda, yem balığı arayışı daha değerli bir tercih olur. Çünkü canlı yemle bazen o kadar hızlı büyük balık avı yapılır ki, burada canlı yem avı önem kazanır. Böyle durumlarda anın şartlarını değerlendirmek ve mantıklı olanı yapmak en doğrusudur.

Yarım yemle yüzlerce büyük balık avı yaptık. Hatta sadece yem balığının kafası ile büyük balık avladık. Hemde canlı yem kadar kısa sürelerde. Bu durumda mesele anın şartlarını değerlendirmek ve kısmetine inanmaktan ibarettir.

Ancak başarıya inananlar zafere ulaşır. Tereddüt başarının katilidir.

Kısmetini Aramaktan Geri Durma

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/r4S16Fwf9PA

Kısmetini Aramaktan Geri Durma

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.