SINARIT AVI TEKNIKLERI

Sinarit Avı Teknikleri :

Sinarit avı her amatör balıkçının rüyasıdır. Büyük balık avında en zor avlanan ve avın zorluğu nedeniyle, en fazla avı yapılmak istenen balıktır. Dünyada hiçbir balık avı gönüllüsü yoktur ki, Sinarit avına kayıtsız kalabilsin. Sinarit avı deyince bütün balıkçıların yüzü güler, adrenalin seviyesi yükselmeye başlar ve balık avına gitmek isterler. Hemen balık avına hazır hale gelirler.

SINARIT AVI TEKNIKLERI

Sinarit Avının En Verimli Yöntemleri

1- Yemle Sinarit Avı,
A- Canlı yemle sırtı çekerek,
B- Parça yemle dip sarkıtması yaparak,
C- Paraketeyle,

2- Rapala ile Dip Sırtısı Çekerek,
3- Jigging Yöntemiyle,

Sinarit Avı Teknikleri

1 – Yemle Sinarit Avı

Muhtelif canlı, cansız ve parça yemler kullanılarak yapılan av yöntemidir. Bu yöntem içerisinde en fazla Sinarit avı yapılan parakete yöntemidir. Amatör balıkçı için parakete ile balık avı, yasak olan bir yöntemdir. Parakete ile profesyonel balıkçılar av yapabilir. Bu yüzden bu yöntemden bu kadar bahsederek geçeceğim.

SINARIT AVI TEKNIKLERI

A- Canlı Yemle Sinarit Avı: Amatör balıkçının yemle balık avı yapması durumunda, Sinarit avı yapma ihtimali en fazla olan yöntemdir. Bu yöntemde kullanılacak canlı yemlerin, av yapılacak bölgede en fazla bulunan ve muhtemelen Sinaritin kolay bulup, avladığı yemlerden seçilmesi gerekir. Ayrıca bu yem balıklarının, olta ile sırtı çekilmesi durumunda, kolay ölmeyen balıklardan olması gerekir. Zargana, Kefal, Levrek vb gibi dayanıklı yemler çok kullanışlıdır. Bu yem balıkları oltalara, çok fazla zarar vermeden takılmalıdır. Sırtı çekerken, yenlerin zemine sürtmemesine azami dikkat gösterilmelidir. Zemine sürtme veya takılmalarda, yemler zarar görerek ölebilir. Kayalık, taşlık zeminlerin kumla birleştiği yerlerde, ya da kırmalıkların düşme yaptığı yamaç başlarında çekilmesinde fayda vardır. Sinaritler kırmalıkların düşme yaptığı yerlere yaklaşarak, ufak balıkları avlamaya çalışırlar. Bu esnada onları tedirgin eden bir şey olursa, taşın kumla birleştiği dibe doğru inerler. Bazen dip zemine paralel ilerlerken, bazen de çok tedirgin olduklarında, derinlerde orta suya doğru çekilerek, gözden kaybolurlar. Yemli dip sırtısı bu bölgelerde, yavaş yolla çekerek Sinarit avı yapılabilir.

B- Parça Yemle Dip Sarkıtması Yaparak Sinarit Avı: Parça yemlerin kullanıldığı takımlarda kanca sistemi, tekli kanca, hırsızlı çiftli kanca veya çaparili sistemler olabilir. Bunun seçimi avcının tercihine kalmıştır.

C- Parakete ile Sinarit Avı: Amatör balıkçı için yasal bir yöntem olmadığı için detaylara girmeyeceğim.

SINARIT AVI TEKNIKLERI

Sinarit Avı Teknikleri

2- Rapala ile Dip Sırtısı Çekerek Sinarit Avı

Balık avı turlarında genel anlamda Sinarit avı yaptığımız yöntem, şimdiye kadar bu yöntem oldu ve bu sistemle çok fazla Sinarit avlama şansımız oldu. Bizim için trofe Sinarit avı, dip rapalası ile dip sırtısı çekerek yapılır. Bu sistemde takım; 9 – 11 cm dip rapalası + 7 – 10 kulaç, 0,70 mm. 40 kg. çekeri olan misina beden + dip kurşunu – daldırıcı aparat ve/veya ağırlık kurşunları şeklinde olur. Bu takımı 10 – 30 m arasındaki derinliklerde dip sırtısı yaparak çekeriz.

Sinarit Avı Teknikleri

3- Jigging Yöntemi ile Sinarit Avı

Son yıllarda bütün dünyada en popüler Sinarit avı yapılan yöntemidir. Jigging yönteminde en önemli husus hava ve denizin jigging yapmay

müsaade etmesidir. Jigging ile sinarit avını genellikle derin sularda yaptığımız için dalga, akıntı, rüzgar jigging yapmayı zorlaştırır ve bazen de imkansız kılar. Şartların jigging yapmaya uygun olduğu ve doğru meraların seçildiği günlerde, Sinarit avı çok verimli olur.

Sinarit avını devamlı kılmak istiyorsak, bir merada kıyım yapmak, bindiğimiz dalı kesmekten farksızdır. Böyle bir durumda, Sinarit böyle bir meraya yıllarca hiç uğramayabilir. Buldum mu bitirme heveslisi olan arkadaşlara duyurulur. Sinarit, çok saygı duyulması gereken bir avdır. Aynı merada uzun yıllar av yapmayı düşünüyorsanız, meralarınıza azami dikkat gösterin. Özenli davranılan meralara, Sinarit sürüleri her zaman uğrar ve uzun süreler kalır. Harap edilen ve katliam yapılan meralara yıllarca hiç uğramadıkları olur. Uğrasalar da bir gün bile durmazlar. Sinaritin olmadığı meraları diğer balıklarda, pek fazla kullanmaz.

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/ohH73p73PHw

Sinarit Avı Teknikleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.