TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

Teknede Büyük Balık Avına Katılanların Yaşadığı Aşamalar :

TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

Büyük balık avına pek çok kişi ilk defa katılır. Zaten ülkemizde sadece büyük balık avı yapan pek az kaptan vardır. Bu yüzden büyük balık avı konusunda bilgisini ve tecrübesini geliştirmiş pek az kişi bulunur. Biz büyük balık avını yaygınlaştırmak için 16 senedir Adrasan’da çaba göstermekteyiz. Pek çok arkadaş turlarımıza katılarak büyük balık avı konusunda oldukça güzel mesafe kat etti. Ama bu konuda öğrenileceklerin sonu yok. Öğrendikçe ancak bu konuda ne kadar cahil olduğumuzu fark ediyoruz. Büyük balık avını biliyorum demenin imkansız olduğunu öğreniyoruz. Bu yüzden yapmamız gereken bilgilerimizi paylaşarak çoğalmasını sağlamak. Son yıllarda internet’in yaygınlaşıp hızlanması bu konuda oldukça faydalı oldu.

TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

İnsanları Hayallerinin Ötesine Taşıyan Av Nasıl Başlar

Büyük balık avını çıkrık makineli oltalarla yaparız. Güvenlik açısından çıkrık makineli olta kullanımı çok önemlidir. Büyük balık oltaya takıldığında insanları ipleri yaratabileceği tehlikeden uzak tutmanın yolu çıkrık makine kullanımıdır.

Büyük balık avlarımıza katılan arkadaşlar tam anlamıyla çıkrık makine kullanımını bilmez. Bu yüzden balık avına başlarken çıkrık makinenin en etkin kullanımını uygulamalı olarak göstermeye çalışırız. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kamışın tutulma şekli,
  • Takımın suya bırakılması,
  • Misinanın uygun boyda salınması,
  • Kaloma ayarının yapılması,
  • Balık geldiğinde nasıl sarılacağı,
  • Balığın nasıl tekneye alınacağı,
  • Balık avı boyunca takımın tutulma şekilleri,

olarak sıralayabiliriz. Bütün bu aşamaları iki oltayı salarken iki defa gösteririz. İyi anlaşılmayan hususları arkadaşların bizzat yapmasını sağlayarak tekrar anlatırız. Her konu iyice anlaşılmalıdır. Çünkü bütün av boyunca anlatılan her şeyi her olta sarıp tekrar bıraktığımızda uygulamak zorundayız. Büyük balık avına geçildiğinde sonraki detaylara geçeriz.

TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

Büyük Balıkta Kamış Tutma Videosu: https://youtu.be/UBsqV-HMzgY

Yemlik Balık Avı Yaparken Büyük Balık Avına Hazırlık

Yemlik balık avı yaparken arkadaşlarımız çıkrık makineli olta kullanmayı öğrenirler. Her yemlik balık çektiğimizde biraz daha fazla detay öğrenirler. Her uygulama onları bir seviye öteye taşır. Eksik veya yanlış yapılan şeyleri anında düzeltme fırsatı buluruz. Arkadaşlarımız çıkrık oltanın kullanımını öğrendikçe balık avından daha fazla zevk almaya başlar. Bu şekilde büyük balık avı yapabileceğimize dair inançları artar. Böylece büyük balık avı için daha istekli hale gelirler. Balık avı başlangıcında pozitif enerjilerini ne kadar yukarı taşırsak, büyük balık avı yapma ihtimalimiz de o kadar artar.

TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

Büyük Balık Heyecanı Son Haddinde

Büyük balık avı için olta hazırlığı arkadaşlarımızı başka boyutlara taşır. İlk defa büyük balık avı için olta hazırlığı görenler hayretler içinde kalır. Son avladığımız yemlik balığı canlı yem yaparız. Önce ne yaptığımızı anlamazlar. Sonra sorular art arda gelir.

Canlı Yemle Akya Oltası Hazırlığı Videosu:

İlk soru “o balığı bütün olarak mı kullanacağız?” olur. “Evet”.

“O balık canlı kalacak mı?”. “Evet”.

“Peki ne kadar süre canlı kalacak?” “Büyük bir balık müdahale edene kadar canlı kalacak”.

“Kurşun ağırlıklar ne kadar?” “Kurşunlar 500 – 600 gr kadar”

“Takımı ne kadar salacaksınız?” “Av yapmayı düşündüğümüz yerin derinliğine göre salacağım. Bazı yerlerde uzatıp, bazı yerlerde kısaltacağız”.

“Balığın vurduğunu nasıl anlayacağız?”  “Kaloma büyük balığa göre ayarlı. Biraz sıkıca. Anlaşılmamasının imkanı yok”. Arkadaşların anlamadığını hissedersem. Oltanın ipini bana uzatmalarını isterim. İpi bana uzatılınca, normalde tutması gerektiği gibi durmasını isterim. Oltayı büyük balık avında tuttuğu pozisyona getirdiğinde, ipi tutup çekerim. Kamış hızla eğilip kaloma boşalmaya başlar. İşte böyle olacak derim.

Ölü Yemle Akya Oltası Hazırlığı Videosu:

Büyük Balık Avına Dair Güvenlik Uyarıları

  • En önemli uyarı insanların iple olan temasını kesmektir. Bu uyarıyı şu şekilde yaparız. “Her ne olursa olsun. Hiç bir istisnası yok. Kaloma boşalmaya başlayıp ipler hızla akarken sakın ip tutmayın. Durdurmaya çalışmayın. Hatta iplere temas dahi etmeyin. Bırakın kaloma aksın gitsin. Çıkrık makineye o kadar ip sarmamızın sebebi mücadele içindir. Eğer aksi bir durumda müdahale edilmesi gerekirse oltayı isteyip ben müdahale ederim. Oltayı sadece ciddi bir problem hissedersem isterim. Sakın oltayı vermek konusunda bir saniye bile tereddüt etmeyin. Problemi çözüp oltayı tekrar size veririm. Amaç; büyük balıkla sizin mücadele etmenizdir. Gerektiğinde ben de yardımcı olurum.” Ayrıca, bir şekilde ipler elimize dolanırsa bıçakla hemen keseceğiz. İpleri kesmek için herkesin kolayca ulaşabileceği bir yere bıçağı koyarız. Hatta gerektiğinde bu kesme işlemini nasıl yapacağımızı gösteririz.
TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR
  • Yemimizi korumak için gözümüz devamlı olarak kamışın ucunda olsun. Kamış tekneye doksan derece tuttuğumuz için en ufak hareket kamışın ucunda gözükür. Kamışın ucunda bir hareket görünce gerekli manevrayı hemen yapmalıyız.
TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR
  • Büyük balık oltaya vurduğunda kulağınız bende olsun. Her hareketi beraberce yapacağız. Emin olmadan hiç bir şey yapmayacağız. Ben söylemeden kamışı mevcut pozisyonundan çıkarırsanız ben olan biteni göremediğim için size yardım edemem. Büyük balıkla ilk mücadeleyi kendi başınıza sürdürmek zorunda kalırsınız. Büyük balığın oltaya ilk vuruşu ve mücadelenin başlama aşaması en çok balık kaçırılan aşamadır. Bu yüzden beraber hareket etmek çok önemlidir. Böylece her aşamayı beraber takip edebiliriz. Eğer bir ustalığımız varsa en çok bu aşamada kullanmamız gerekir. Balıkla mücadeleye başladığımızda geçen her dakika bizim lehimizedir. Çünkü her geçen dakikada balık yorulur. Acele etmeye hiç gerek yoktur. Avın keyfini çıkarmaya çalışırsak, balığı alabilmeyi de garanti altına almış oluruz.

Büyük Balık Avının Heyecanı

Büyük balık oltaya vurduğunda oltayı tutan arkadaşım önce sarsılır. Kamışın hızla eğildiğini hisseder. Sonra kalomanın şiddetli bir şekilde boşaldığını duyar. Önce ne olduğunu anlamaya çalışır. Tam bu arada ben “büyük balık oltada” derim. Herkesi bir heyecan sarar. Tam bu esnada adrenalin tavan yapar. Bütün anlatılanlar bir anda unutulur. Bu aşamada arkadaşları sakinleştirme ve yeniden ava konsantre etme işi kaptana aittir. Ne kadar hızlı bir şekilde balıkla mücadeleye odaklanırsak, balığı alma şansımız o kadar artar.

Sonrasında hep beraber balıkla mücadele başlar. Bu aşamada çıkacak problemlerin çözümü kaptana aittir. Hatta avcılar yorulursa onları dinlendirmek için kaptan bir süre oltayı sarmalıdır. Emin olun kaptan bu yardımı zevkle yapar. Çünkü teknede avı yapmayı en çok isteyen kaptandır. Başarılı bir av kaptanın işinden zevk almasını ve işini başarıyla devam ettirebilmesini sağlar. Başarı kaptan için büyük motivasyondur. Her başarı tura katılan arkadaşlarımızı da fazlasıyla mutlu eder.

TEKNEDE BUYUK BALIK AVINA KATILANLARIN YASADIGI ASAMALAR

Büyük Balığı Tekneye Alma Videosu: https://youtu.be/2HCZbczHa94

Teknede Büyük Balık Avına Katılanların Yaşadığı Aşamalar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.