ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Antalya Balık Avı Turunda Büyük Balık Avı Yaptık :

Antalya Körfezinde Büyük Balık Bolluğunun Sebebi

Antalya Körfezi dağların denize yakın olması bakımından temiz bir denizdir. Hakim rüzgar dağlardan denize doğru eser. Bu denizin temiz kalmasını sağlar. Dağların denize yakın ve paralel uzanması sebebiyle denizin genel yapısı da kayalık ve kırma taşlıktır. Karanın dağlık yapısı denizde de iz düşümü şeklinde devam eder. Karadaki 3000 m bulan yükseklikler, denizde de 3000 m bulan derinlikler şeklindedir.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Temiz deniz, taşlık dip zem ve derin deniz balık yaşamı için bulunmaz özelliklerdir. Bu özelliklere bir de oksijen seviyesinin yüksekliği ve deniz suyunun sıcaklığı eklenince balık çeşitliliği artmaktadır. Balık çeşitliliği soğuk sulardan sıcak sulara gidildikçe artar.

Gün içinde rüzgar 360 derece döner. Sabah batı, kuzey batıdan esen rüzgar akşam güneş batarken yine kuzey batıya dönmüş olur. Bu sayede gün içinde deniz her özelliğini sergiler. Sabah ve akşam saatlerinde deniz dağların da koruması sayesinde sakindir. Öğle saatlerinde ise sert poyraz ve öğleden sonra sert güney rüzgarları eser. Bu sayede denizin oksijen seviyesi hep yüksek olur. Bazı akşamlar sert güney sert batı rüzgarı şeklinde devam eder. Bu sayede kıyılarda deniz devamlı temiz kalır.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Balıklar oksijen seviyesi yüksek ve temiz denizlerde yaşamayı severler. Bu sebeple Antalya Körfezi balık açısından oldukça zengindir. Ayrıca her sene Kızıldeniz’den yeni göçler alır. Eğer kıyıları balıklara bırakabilirsek Akdeniz balık cenneti olmaya çok müsait bir yapıya sahiptir.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Antalya Körfezinde Büyük Balık Avı

Büyük balık avı balık avına gönül vermiş herkesin hayalini süsler. Bu sebeple insanları tatmin eden ve gözünü doyuran av büyük balık avıdır. Bizde gözümüzü ve gönlümüzü doyuracak olan büyük balık avının peşine düştük.

Sabah erkenden denize açıldık. Amacımız Akdeniz’in en mücadeleci balıklarından Akya avını yapmaktı. Genellikle bizim oltalarımıza Akya ailesinden Sarı Kuyruk Akya takılır.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Kocaman Bir Sarı Kuyruk Akya Avlamak İstiyoruz

Balık avı turumuz önce yemlik balık avıyla başladı. Yemlik balık bizi hiç üzmedi. Kısa zamanda birkaç yemlik balık avı yaparak balık avına ısındık. Hemen Akya oltasını hazırlayarak Sarı Kuyruk Akya’nın peşine düştük.

Büyük balık avı yaparken hedef meradan ava başlarız. Sonra Adrasan Koyu içindeki meralara bakarak dönüşe geçeriz. Akya avı için olta çekebileceğimiz pek çok koy vardır. Bu koyları sistematik olarak çekeriz. Böylece şuraya da baksaydık demeyiz. Kısmetimizde varsa bu meralardan birinde Akya ile karşılaşırız. Yine kısmetimizde varsa Akya avını sonuçlandırmak mümkün olur.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA BUYUK BALIK AVI YAPTIK

Bugün kısmetimizde büyük bir Akya avı yapabilmek varmış. Birkaç merayı geçtikten sonra kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Arkadaşımız öce balığın çekişi karşısında biraz şoka girdi. Sonra ufak bir destekle şoktan çıktı. Hemen sonra sevinçle büyük balıkla mücadeleye devam etti. Yorulduğu zaman bende ona yardımcı oldum.

Büyük Balığı Teknenin Altında Görmek Muhteşemdir

Sonunda Akya teknenin altında dönmeye başladı. Büyük balığı teknenin altında dönerken görmek çok muhteşemdir. O anda balıkla bakışmak. “Balığı tekneye alabilecek miyiz” diye düşünmek çok heyecan vericidir. Sonrasında balığı eline almak ve başarının tadını çıkarmak ulaşılması en zor olandır. Bugün bu duyguların tamamını yaşamak bize kısmet oldu.

Antalya Balık Avı Turunda Büyük Balık Avı Yaptık

Akya Videosu : https://youtu.be/LZJSaaYROkM

Antalya Balık Avı Turunda Büyük Balık Avı Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.