ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Atar Atmaz Oltaya Atlayan Akya Avcıları Hayrete Düşürdü :

ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Yem Balığı Zor Avlandığı Halde Büyük Balık Avının Kolay Olduğu Günler

Bazı günler yem balığı avı zor olur. Saatlerce dolaşılır yem balığı yapılamaz. Artık umutlar kırılmaya başlandığında balık gelmeye başlar. Bu günlerde büyük balık avı için çok fazla zaman kalmaz. “Acaba bu kadar kısa zamanda büyük balık avı yapabilir miyiz?” diye düşünürüz. Ama amaç büyük balık avı yapmaktır. Bu yüzden büyük balık avına başlayacağımız meraya gideriz. Oltayı hazırlayıp büyük balık avına başlarız.

Büyük balık için olta hazırlarken katılımcının psikolojisi değişmeye başlar. Belki de yemlik balığı avlamış olmaktan dolayı rahatlar. Büyük balık avına daha umutla bakar. Bu durum onların av yapma şanslarını arttırır. Balık avına ne kadar umutla bakılırsa av ihtimali o kadar artar.

ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Balık avını keyifli hale getiren pozitif enerjidir. Motivasyon artınca her yapılan olumluya dönmeye başlar. Avda sürekli bir hareket olmaya başlar. Balığın oltaya takılmasının yakın olduğunu düşünmeye başlarız. Balık avı yapma ihtimalimizin en fazla arttığı dönem o zaman dilimidir. Derken büyük balık oltaya takılır. Kaloma akmaya başlar. Mücadele katılımcıları başka bir boyuta taşır.

ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Yem Balığının ve Büyük Balığın Kolay Olduğu Günler

Bazı günler yem balığı için olta çekmeye başlarız. Balık adeta sırayla bütün oltalara gelir. Her kes balık çekmenin keyfini yaşar. Bu arada yemlik balık avı kolayca tamamlanır. Bütün oltaları toplarız. Sohbet muhabbet arasında av merasına doğru yol almaya başlarız. Yol boyunca büyük balık avının küçük balık avı kadar kolay olmayacağı düşüncesi hakimdir.

ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Av merasına varıldığında Akya oltasını hazırlarız. Oltayı mavi derinliklere bırakılıp ava başlarız. Bu arada yemli dip sırtısının nasıl çekileceği anlatılır. Büyük balık avı boyunca güvenlik adına uyulması gereken kurallardan bahsedilir. Daha kuralların anlatımı bitmeden kaloma akmaya başlar. Hiç kimse büyük balığın bu kadar kolayca gelmesini beklemiyordur. Adeta herkes şoka girer. Tekneyi açık suya almaya başlarken insanların şoktan çıkması için telkinler başlar. Herkese alacağı pozisyon tarif edilir. Balığın mücadele gücü insanları bir duygudan diğer bir duyguya sürükler.

Bir süre sonra balıkla mücadele etkin bir şekilde başlar. Artık teknede bir işbirliği kurulmuştur. Yorulan oltayı diğerine verir. Herkes balık avının keyfini yaşar. Büyük balıkla mücadele ederek yorulur. Derken büyük balık teknenin altında gözükür. İnsanlar gözlerine inanamazlar. Hiç bu kadar büyük balık beklemiyorlardı. Gelen balık onların hayatları boyunca avladıkları en büyük balıktır. Teknedeki sevinci tarif etmek mümkün değildir.

Akya Avı Videosu: https://dai.ly/x297pd7

Atar Atmaz Oltaya Atlayan Akya Avcıları Hayrete Düşürdü

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ATAR ATMAZ OLTAYA ATLAYAN AKYA AVCILARI HAYRETE DUSURDU için 8 cevap

 1. Aykut Akyıldız der ki:

  Balık avı turlarınızda balık bulucu kullanıyor musunuz? Videolarda izlediğim kadarıyla teknede balık bulucu görmedim. Nasıl bir yöntemle balık avlarınızı yapıyorsunuz? Yaptığınız avları izlediğim kadarıyla çok da balık bulucuya ihtiyacınız yok gibi gözüküyor.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avı turlarımızda veya her hangi bir avımızda teknede balık bulucu bulunmamaktadır. Şimdiye kadar hiç bir avımızı balık bulucu yardımıyla avlamadık. Adrasan’ın her yeri mera özelliği taşıdığı için çok fazla balık bulucu ihtiyacımız olmuyor. Yemlik balık avını takiben ya Pırasalı Ada istikametine, ya da Sulu Ada istikametine gideriz. Bu bölgede bir süre yemli dip sırtısı çektikten sonra Adrasan istikametine doğru sırtı çekerek dönüşe geçeriz. Büyük balık için bakacağımız pek çok yer vardır. Özellikle yoğunlukla balık avı yaptığımız yerlerde biraz daha dikkatli olta çekeriz. Bu meralardan birinde büyük balık avı yaptığımızda oltaları toplayıp dönüşe geçeriz. Hedefimiz her zaman kısmette varsa bir tane büyük balık avı yapmaktır.

 2. Muhammet Beyazal der ki:

  Atar atmaz balığı cezbetmenin yolu nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Öncelikle balığın aç olmasıdır. Balık açsa kolay avlanma fırsatını kaçırmayacaktır.

   Oltada canlı yem kullanılması en büyük avantajlardan bir diğeridir.

   Bir diğer unsurda oltayı suya bıraktıktan sonra her an av yapmaya hazır olmaktır. Bu sayede av yapmak için doğru hareketleri yaparız. Böylece balık oltaya takıldığında bizim kısa süreli de olsa şoka girmemizi önler. En doğru kararları alarak, en hızlı şekilde balıkla mücadeleye başlamamız sağlar.

 3. Murat der ki:

  Adrasan’da Menderes kaptanla Akya avı güzel ve zevklidir. Menderes kaptan varsa Akya tamamdır…

 4. Murat der ki:

  Adrasan’da Akya avı Menderes kaptan la tamamdır…

 5. Murat der ki:

  Daha önceki turlarımızda tur başlangıcında avladığımız Palamutlarla büyük balık avı yapmıştık. Sabah turunda bir Akya, akşam turunda bir Lagos avlamıştık. 6 Kg olan Lagos’u ikinci balığımız olduğu için geri bırakmak için çok uğraşmıştık. Ama balığın yutağında parakete kancası vardı. Onu çıkarmak zor olmuştu. Sonrasında balık bir türlü kendine gelmedi. Bu yüzden almak zorunda kalmıştık.

  Bugünkü büyük balık avına canlı yemle başladık. Her sene büyük balık avı konusunda bir değişiklik oluyor. Canlı yemle Akya avımız daha kısa sürdü. Neredeyse 3 – 5 dakika dolaşmadan erkenden büyük balık avımızı yaptık. Güneşe kalmadan da geri döndük. Canlı yemle büyük balık avı yapmak çok hoşuma gitti. Ama bundan sonraki avlarımızda büyük balığı geri salarak sportif balık avına geçmeyi istiyorum.

  Umarım büyük balık avı yaparak Türkiye balık stoklarının artması konusunda yapmış olduğunuz çabalar herkes tarafından fark edilir. Büyük balık avı yapınca ufak balıklara büyüme şansı verileceği anlaşılır.

  Herkesin sadece ihtiyacı kadar bakıl avı yapacağı ve avını asla israf etmeyeceği günlere ulaşmak dileğiyle.

  Herkese güzel avlar dilerim.

 6. can yurtan der ki:

  3 günlük tatil için geldiğimiz Adrasan’da 21.08.2017 tarihinde eşimle birlikte Menderes Bey’in düzenlediği büyük balık avı turuna katılma şansımız oldu. Menderes Bey ilk önce bize büyük balık avı yaparken neler yapmamız gerektiğini öğreterek işe başladı. Tur boyunca tecrübelerini bizimle paylaştı.

  Turun ilk bölümünde yem yapmak için Palamut tutmaya çalıştık. İki adet Palamut tuttuktan sonra sıra Akya Balığı yakalamaya geldi. İlk yemimizi attığımızda bir çok balık hemen yeme saldırmaya başladı. Sonunda oltayı sardığımızda oltanın ucunda Akya yoktu. Yine Akdeniz’e özgü bir balık olan Lambuka Balığı tutmuştuk. Bu balığı denize geri bıraktık. Sonra son yemimizi oltamıza takıp dip sırtısı çekmeye başladık.

  Menderes Bey Akya Balığının geleceğini hissederek eşime balık oltaya geldiğinde oltayı bana vermesini söyledi. Bu sözünden birkaç dakika sonra balığımız oltaya gelmişti. O kadar kuvvetliydi ki çekmek hiçte o kadar kolay olmadı. Acele etmeden onu yorarak tekneye almak için mücadelemiz başladı. En sonunda o kadar çabamız sonuç verdi. Bu sayede ilk büyük balığımızı aldık.

  Genelde İstanbul boğazında küçük balık için olta atan birisi olarak muhteşem bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Tur boyunca bizimle tüm tecrübelerini ve bilgilerini paylaşan Menderes Beye çok teşekkür ederiz.

  Türküye’de kesinlikle büyük balık avını bu kadar özverili, bu kadar düzgün yapan başka biri daha yok. Bu sporun yayılması ve gerektiği yere gelmesi için vermiş olduğu çabalar gerçekten takdir edilmesi gerekiyor.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.