BALIK AVI ICIN FAYDALI BILGILER

Balık Avı için Faydalı Bilgiler :

Balık Avı Planının Yapılması

Balık avına çıkmadan önce mutlaka ne yapabileceğinizi planlayın ve o plana uygun hazırlık yapın. Hazırlanmadan balık avına çıkmayın. Balık avı esnasında takım hazırlayarak vakit kaybetmek, doğru zamanda avın peşinde olmanızı engeller. Av için en doğru zaman, ava çıktığınız sabahın ilk saatlerdir. Öğle saatine doğru zaman yaklaştığında balık avı veriminiz düşer.

BALIK AVI ICIN FAYDALI BILGILER

Acele edip, ilk saatleri yakalayacağım diye her şeyi bir birine katmakta doğru değildir. Seri ama bilinçli hareket edin. Hiçbir iş yapabileceğiniz süreden daha önce bitmez. Ancak tecrübe ve devamlı tekrarlar sizi hızlandırır.

Önceden Hazırlanırken Neler Yapılmalı

BALIK-AVI-FAYDALI-BİLGİLER (5)
BALIK-AVI-FAYDALI-BİLGİLER (4)
BALIK-AVI-FAYDALI-BİLGİLER (6)
BALIK-AVI-FAYDALI-BİLGİLER (7)
 • Makine ve kamışların durumu kontrol edilmeli, gerekli balım yapılmalı.
 • Makinede sarılı olan misina veya ip misina üzerinde gam, aşınma olup olmadığına bakılmalı. Misina da aşınma varsa, mümkünse değiştirilmeli, değilse aşınan bölüm kesilerek çıkarılmalı ve uygun düğümle birbirine bağlanmalıdır. Gam varsa düzeltilmelidir. Gam misinanın büyük bir kısmında buluyor olabilir. Bu durumda denize açılırken misinanın ucuna 30 -50 gr tombul bir kurşun bağlanır. Gamın olduğu kısım denize salınır. Tombul kurşun suyun sürtünmesiyle gamın tersi yönde dönerek gamı açar. Derin bir suda tekne dururken tombul kurşunu aşağı dikey vaziyette salıp bir süre bekleyin, geri sardığımızda gam düzelir.
 • Yanınızda her zaman yedek takım yapacak kadar kurşun ağırlık bulunsun.
 • Yapmayı planladığınız avlara uygun rapala, jig, kanca ve diğer malzeme yedekli olarak bulunsun. Ama hiçbir zaman abartmayın. Yük olmaktan başka işe yaramazlar. Tecrübe arttıkça, malzeme miktarı azalır.
 • Rapalaları kullanırken mutlaka yeni kancalarla kullanın. Kullanılan malzeme üzerinde paslı olan her şer avınızın verimini düşürür.
 • Rapalaları kullandıktan sonra, tatlı su ile yıkayıp kurutmak gerekir. Tatlı su ile yıkanıp hızlıca kurutulan rapala ve kancaları uzun zaman paslanmadan kalır. Teknede rapala kurutmanın en kolay yolu, 50 -60 cm misina payı bırakıp, başınızın üzerinde çevirerek kurutmaktır. Bunu yaparken misinanın sağlam ve elinizden kaymayacağınızdan emin olmanız gerekir. Rapala kurutacağım diye, çevrenizdeki insanlara zarar vermeyin.
 • Oltaları kullandıktan sonra, ıslak bezle silin ve kuru bezle kurulayın. Makinelerin Döner aksamlarına WD 40 sıkın ve bir süre çalıştırın. Gerekli görürseniz sonrasında ince makine yağıyla yağlayın. Çıkrık makinelerin sonsuz dişlileri WD 40 yapın ve sonra yağlayın. Uzun süre kullanmayacağınız makineler, mutlaka bu bakımdan geçmelidir. Sık kullanılan takımların, çok sık bakıma ihtiyacı olmaz.
 • Balım yapacak vaktiniz yoksa takımların her yerine WD 40 sıkarak beklemeye alabilirsiniz. WD 40 size zaman kazandırır ve takımları korur.
 • Unutulmaması gerek çok önemli husus WD 40 pas çözücüdür. Pası önler, ama yağlayıcı değildir. WD 40 sıkıp döner aksamları çalıştırdıktan sonra, yağlanması ve tekrar çalıştırılarak beklemeye alınması gerekir.
 • Kamışları kesinlikle düşürmeyin. Düşebileceği yerlere dayamayın. Balık geldiğinde oraya buraya atmayın. Ne kadar iyi bakarsanız, o kadar uzun süre hizmet verir. Kamış düştüğünde çatlayan, kırılan porselen halka, ilk balık geldiğinde size: balığı, takımı, salmış olduğunuz misinayı ve en önemlisi umutlarınızı kaybettirir.
 • Çıkrık makinede kullanılan ip misine eskimeye yüz tutunca, yemli takım yapımında köstek olarak kullanılabilir. Yıpranmış iple büyük balık avına gitmeyin, ip misinayı önceden değiştirin.

Balık Avı için Faydalı Bilgiler

Büyük balık yakalayıp (Sinarit, Lagos, Akya gibi) tekneye kadar çektiğinizde yapabileceklerimizle ilgili olarak

Balık Tekneye kadar nasıl çekilmeli

Balık Avında Teknede Bulunması Gerekenler

–          Her zaman yanınızda keskin bıçak ve kesme özelliği en üst düzeyde olan uzun sivri gagalı pense,

–          Tam şarjlı çep telefonu ve fotoğraf makinesi,

–          Tam şarjlı dalış feneri, kafa feneri,

–          Elimize ayağımıza sağlanan büyük kancaları kesmek için üçken eğ,

–          Ecza seti,

–          Sokan balıkların zehrini bertaraf etmek ve acıyı azaltmak için amonyak,

–          Sürtünerek yakan denizanası gibi canlıların etkisini bertaraf etmek için dayanabileceğimiz kadar sıcak su,

–          Yangın tüpü,

–          Kişi sayısı kadar can yeleği,

–          Can simidi,

–          Bir çift kürek

–          100 m tekneyi çekebilecek güçte kalın ip,

–          Kalın battal boy çöp poşeti, (Büyük balığı taşımak. Ani bastıran yağmur ve soğuk havada rüzgarlık. Öğle molası verilen sahillerin genel mıntıka temizliği vb gibi genel kullanımlar.)

–          Büyük boy plaj havlusu

–          Güneş koruyucusu

–          Yedek şapka

–          Bol içecek su

–          Bisküvi

Trakonya Avı Videosuhttps://youtu.be/FgXlAhvN4VE

Balık Avı için Faydalı Bilgiler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, DALIS EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI ICIN FAYDALI BILGILER için 2 cevap

 1. Sarper der ki:

  Çok güzel bi yazı olmuş…ilave olarak..
  Tırnak makası…bildiğiniz üstten basmalı tırnak makası…yaptığınız düğümleri dipten kesmek için çok faydalı ve kullanışlı…ufak tefek yaralanma durumunda betadine solusyon ve bactroban merhem.. tavsiye ederim

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet bu tür faydalı ekipman ve ilaçlar yanımızda olduğu zaman daha güvenle balık avımıza devam edebiliriz. Ayrıca, balık avı turuna katılacak olan arkadaşlar kendi bünyelerine uygun olan, doktorlarının tavsiye ettiği bulantı hapını yanlarında getirip, turdan yarım saat önce kullanırlarsa ve tur boyunca da yakın nesnelere bakmazlarsa, balık avından daha fazla keyif alırlar.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.