ZIPKINLA SINARIT AVI

Zıpkınla Sinarit Avı :

ZIPKINLA SINARIT AVI

Balık avı turları yoğun bir şekilde devam ettiğinden, dalmaya ve zıpkınla balık avlamaya fırsat bulamıyordum. Artık deniz ve serbest dalış gözümde tütmeye başlamıştı. Devamlı denizde olup, suya yarım metre yakın oturmama rağmen denize dalamamak, bir balık alamamak çok acıydı. O gün öğleden sonrası için balık avı tur rezervasyonum yoktu. Öğleden sonra 16.30 gibi, dalmaya gitmeye karar verdim. Açıkça, balık hiç umurumda değildi. Zıpkın elimde 20 metrelere 10 -15 dalış yapsam, güzel balıklar görsem bile bana yeterdi.

ZIPKINLA SINARIT AVI

Saat 16.30 olduğunda zıpkın ve dalış malzemelerini alıp, teknenin yolunu tuttum. Deniz kenarında oturduğumuz için beş dakika sonra teknedeydim. Motoru çalıştırıp, 15 dakika uzaktaki bir koya gittim. Tekneyi demirleyip, malzemeleri kuşandım. Dalışa geçtim. Önce kıyıda birkaç alıştırma dalışı yaptım. Sonra yavaş yavaş derinliğimi artırmaya başladım. O gün İskaroz ve Sargoz’a zıpkın atmak istemiyordum. Olursa bir tane trofe Sinarit avı yapayım, istiyordum.

ZIPKINLA SINARIT AVI

Dalış derinliğim 18 – 20 m civarını bulmuştu. Bir ara gözüme güzel bir taş ilişti. Taşın yanına inip agaşon tekniği ile beklemeye başladım. Agaşon yaptığım yerin hemen önünde 5 Kg Sinaritler dolaşmaya başladı. Sinaritler büyük bir hızla av yapıyorlardı. Sinarit’leri av yaparken izlemek bile mutlu olmak ve balık avı konusunda bilgimi geliştirmek için büyük fırsattı.

Sinarit Avı Tecrübe İster

Sonraki dalışımı 10 m ileride 19 m civarına yaptım. Daha yeni agoşon’a yattığımda ilerden, Sinarit’lerden bir tanesinin hızla bana doğru geldiğini gördüm. Dibime kadar sokulup, yan döndü. Tam beklediğim pozisyonu verdi. Tetiğe dokunduğumda, hızla ileri atıldı. Ama geç kalmıştı. Şişin delip geçtiğini gördüm. İyi bir yerinden girmişti. Her şeye rağmen makaradan almasına izin verdim. Trofe Sinarit avımın yırtılmasını istemiyordum. Balık biraz daha derinlere doğru hızla gitti. Yukarı çıktığımda balığı göremiyordum. ama ipin üzerinden çekişlerini hissediyordum.

İpin dik pozisyona geldiği yere doğru yüzdüm. Tam üzerine geldiğimde, uzun bir süre nefeslenip dalışa geçtim. Sinarit, 22 m derinde bir taşın yanına sığınmıştı. Şiş ortalarda gözükmüyordu. Sinarit ipin üzerindeydi. Sinariti olduğu yerde bırakıp, ipi takip ederek şişi, 8 m ilerideki bir taşın yanında kumun üzerinde yatar vaziyette buldum. İp taşa dolanmış gibiydi. Yukarı çıkıp bir kurtarma planı yapmam gerekiyordu. Güneş batmış hava kararmaya yüz tutmuştu. Ne yapacaksam biran evvel yapmam gerekiyordu. Vakit olsa önce şişi kurtarıp, sonra da Sinariti almayı düşünürdüm.

Taştan Sinariti Çıkarmak

Uzun uzun nefeslendim. Kararımı defalarca gözden geçirdim. Tekrar daldım. Balık taşın içine doğru kaymıştı. Artık ipi, şişi kurtarmak gibi bir şansım kalmamıştı. O şartlarda, suyun 22 m altında çalışma yapmak, beni fazlasıyla yoracağı için yeni plana ihtiyacım vardı. Çıkıp nefeslenmeye ve tekrar durumu değerlendirmeye karar verdim. Sinarit taşın altında ulaşabileceğim bir yerdeydi. Geçen sürede çok yorulmuş ve gücünü kaybetmişti. Onu oradan almak zor olmayacaktı. Sinariti çıkardığımda, hiç istemediğim halde, ipi kesmem gerekiyordu. İpi kesince şiş aşağıda kalacaktı ve şişi almak için vakit iyice azalmış, bende yorulmaya başlamıştım.

Böylesi güzel bir trofe Sinarit avı karşısında, şişi düşünerek vakit kaybetmem anlamsızdı. İnip Sinariti boğaz kısmından yakalayarak dışarı alıp, iyice yakaladığımdan emin olunca, ipi kestim. Sinarit elimin içinde debelenip dururken yukarı doğru çıkışa geçtim. Yukarı çıkarken bir yandan da Sinariti seyre dalmıştım.

Bu ne güzellikti. Ne zaman balığa bu gözle baksam, içim tuhaf olur. Denizin efendisinin av olması içime sinmez. Onun adına üzülürken, kendi adıma seviniyordum. Bu ne garip bir tecelliydi. Evet, bu garip tecelliyi ifade etmenin tek yolu vardı. O da bu balığı yemek ihtiyacı. Yeme ihtiyacı dışında bu balığı avlamak hiç doğru gelmiyordu. O yüzden balık avı turlarında bir balık yakalandığında arkadaşlara “bu balığı yiyecek misiniz?” diye sorarım. Cevap evet değilse, serbest bırakmayı teklif ederim. Şimdiye kadar çok ısrarcı kimse çıkmadı. Yenmeyecek bütün balıkları geri bırakarak, daha büyük hazları beraberce yaşadık.

Bir sonraki gün aynı yere şişi almak için gittim. Şişin kaldığı derinlik yukarıdan gözükmediği için uzun aramalar sonunda şişi bularak çıkardım. Zorlu ama çok keyifli bir zıpkınla Sinarit avı olmuştu.

Trofe Sinarit Avı Videosuhttps://www.dailymotion/video/x20j4hz

Zıpkınla Sinarit Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOGRAFLAR, ZIPKINLA BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ZIPKINLA SINARIT AVI için 2 cevap

  1. alpaslan der ki:

    sayfaya yükledğiniz resimlerin çözünürlüğü yüksek oldugundan sayfa yüklenmiyor.
    photoshop kullanıyorsanız resmi save for web şeklinde kaydetip tekrar yükleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.