BALIK AVINDA ASAGIDA OLANLAR AVCILARI HAYRETE DUSURUYOR

Balık Avında Aşağıda Olanlar Avcıları Hayrete Düşürüyor :

Balık avında en kısmetliler bayanlar ve çocuklardır. Bunu 16 senedir çıktığım balık avı turlarında defalarca gördüm. Bu seferde başka bir boyutuyla yine gördüm. Belki oltamıza takılan iki büyük balığı da çekmek kısmet olmadı. Ama hayret verici sonuçlarla karşılaştık. Hiç olasılık dahilinde görmediğimiz şeylerin olabildiğine şahit olduk. Başkası anlatsa inanması gerçekten zor şeyler yaşadık. Sonucu gördüğümüzde önce algılamakta çok zorluk çektik. Gördüğümüze anlam vermek çok zor geldi. Anlam vermeye başladığımızda tarif etmek, anlatmak bile çok zordur. Hala bile olanlara hayret etmeye devam ediyoruz.

İlk Tur Bir Büyük Balığı Kaçırdık

Adrasan Koyu içinde yemlik balık avını yaptık. Oltaları toplayıp büyük balık avı yapacağımız Pırasalı Adanın açığına gittik. Orada avladığımız yemlik balığı canlı yem yaparak büyük balık avına başladık. Kısa süre sonra kaloma boşalmaya başladı. Ama mücadeleye başladıktan bir süre sonra balık kendini kurtarmayı başardı. Sonrasında Akya Oltasını ölü yemle hazırlayarak koy içine doğru dümen kırdık. Ama koy içinde Balon Balığı dışında oltamıza başka balık takılmadı.

BALIK AVINDA ASAGIDA OLANLAR AVCILARI HAYRETE DUSURUYOR

İkinci Turda İkinci Balık Oltaya Takıldı

İkinci tura sabah erkenden çıktık. İlk gün yaşadıklarımız aynen tekrarlandı. Koy içinde iki tane yemlik balık aldık. Pırasalı Adanın açığında bir canlı yem avladık. Hemen Akya Oltasını hazırlayıp büyük balık avına başladık. Önce Çoban Limanının açığını çekerek Pırasalı Adaya yöneldik. Tam adanın boğaz kısmından çıkmıştık ki, oltada bir ağırlaşma oldu. Biraz hız verince arkasından kaloma hızla boşalmaya başladı. Sonrasında mücadele başladı.

BALIK AVINDA ASAGIDA OLANLAR AVCILARI HAYRETE DUSURUYOR

Olta ilk ağırlaştığında oltada ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Oltaya vuran Balon Balığı değildi. Ama neydi? Bazen Akya yem balığıyla oynar. Yeme hafif yollu hamleler yapar. Ama sonrasında kalomayı boşaltan kesinlikle büyük bir Akya’ydı. Bu kesindi. Oltaya Akya atlayınca hemen tekneyi açık suya almaya başladık. Bu arada Akya çok sıkı mücadele ediyordu. Artık mücadele etmekten avcılarımız yorgun düşmüşlerdi. Tam teknenin altında gözükecek kadar yukarı çekmiştik ki, olta boşa çıktı. Ama oltada hala bir ağırlık vardı. Bu ağırlığa genellikle yemin parçalanmış hali sebep olur.

BALIK AVINDA ASAGIDA OLANLAR AVCILARI HAYRETE DUSURUYOR

Bir kaç sefer motora yol vererek ağırlığın sebebini anlamaya çalıştık. Sonra ne olduğunu anlamak için merakla oltayı tekneye çektik. Yemden geriye kalanı tarif edecek kelimeleri bulmak çok zordu. Yem uzamış bir tuhaf olmuştu. “Palamuttan geriye kalan desem” Palamuttan geriye kalan bu olmaz. Yemden geriye kalan et parçası üzerinde Palamut’a ait olmayan gözler vardı. Zargana veya Trompet balığına benziyordu. Gözümüzün önünde duran ile, bizim şimdiye kadar görmeye alıştığımız şeyler hiç benzemiyordu. Gözümüzün gördüğünü aklımız yorumlamakta zorluk çekiyordu. Aslında gördüklerimizi, bildiklerimizle bağdaştırmanın imkanı yoktu.

Büyük Balık Avı Yaparken Aşağıda Neler Oluyordu

Yaşadıklarımız üzerinden gidersek. Akya oltaya atlamadan önce oltada bir ağırlaşma oldu. Acaba bu aşamada Trompet Balığı Palamut’a hamle yaparken kancaya mı takılmıştı. Yoksa Palamut’u ısırıp etkisiz hale mi getirmeye çalışmıştı? Yoksa Akya, Trompet Balığını avlamış yutma aşamasında bizim Palamut’a da mı hamle yapmıştı? Bu hamle esnasında kanca hem Akya’ya, hem de Trompet Balığına mı takılmıştı? Bu sorulardan hangisinin doğru olduğuna karar vermek çok zor. Her şekilde olma ihtimali var. Çünkü daha önceden Akya oltasındaki yem balığına atlayan o kadar değişik balık olmuştu ki, Trompet balığının da atlaması bizi şaşırtmazdı.

BALIK AVINDA ASAGIDA OLANLAR AVCILARI HAYRETE DUSURUYOR

Benim kanaatim; Akya Trompet Balığını avlamıştı. Tam yutma aşamasında Palamut’a da hamle yapmıştı. Bu esnada kanca her ikisine de geçmişti. Bu yüzden kanca Akya’ya tam oturmamıştı. Mücadele esnasında yara genişlediği için Akya kurtulma fırsatı bulmuş olabilirdi.

Akya kurtulduğunda Trompet Balığı sindirilmeye başlanmış. Çünkü Trompet Balığının üst derisi gitmişti. Eti de sindirilme sürecine tabi olmaya başlamıştı. Etinin kopması ve omurganın kırılması Akya onu avlarken ve sindirme işlemi sırasında olmuştur. Ama Akya oltadan kurtulduğunda, Trompet Balığı kancaya takılıydı. Bu yüzden Akya’nın midesinden çıkarak kancanın üzerinde yukarı kadar gelmişti. Ayrıca Akya mücadele esnasında Palamut’u vakumlayıp yutağına almıştı. Ama mücadele esnasında nefeslenme ihtiyacında olduğundan kusmak zorunda kalmıştı. Yani Akya oltadan kurtulduğunda iki yemden de olmuştu. Yani Akya da aç kalmıştı. Bizde avın sonunda aç kalmıştık.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BALIK-AVINDA-ASAGIDA-OLANLAR-AVCILARI-HAYRETE-DUSURUYOR-4.jpg

Bu avın sonucunda şunu demek mümkündür. Zargananın yem yapılabildiği gibi, Trompet Balığı da Akya avı için yem olarak kullanılabilir. Tabi bu bilgi, birkaç denemede başarı sağlanmadan kesin bir bilgi olarak ifade edilmekten uzaktır.

Üçüncü Turda Avladığımız Akya’yı Geri Saldık

İlk turlarda bir Akya’yı tekneye almayı başarabilseydik yemek için alıkoyacaktık. Ama artık son tura gelmiştik. Arkadaşlar akşam uçağıyla döneceklerdir. Artık oltamıza her turda takılıp kaçan Akyalardan birini almaya niyetliydik.

Yönümüz Yine Pırasalı Ada oldu. Aynı şekilde Pırasalı Adadan başlayarak büyük balık avı için olta çektik. Kısmet bu turda Akseki Koyunun açığında geldi. Geçen senede aynı yerde iki ayrı turda birer Akya avlayıp geri bırakmıştık. Bu seferde aynı yerde kaloma akmaya başladı. Bu seferde güzel mücadele oldu. Tekneye kadar çektiğimiz Akya’yı tekneye hiç almadan direkt olarak geri bıraktık. Sonunda muradımıza ermiştik. Aslında Akya’yı almaktan ziyade geri bırakmak bizi daha çok mutlu ediyordu. Böylece her sene oltalarımıza daha çok Akya takılıyordu. Bereketli av yapmanın bir sırrı da, ihtiyacımız olmayan balığı geri salmaktan geçiyor. Kısmet seneye artık.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/KJ4HOIdxzL8

Balık Avında Aşağıda Olanlar Avcıları Hayrete Düşürüyor

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.