BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Balık Avında Yaşadığı Travmayı Akya Avıyla Unuttu :

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Arkadaşımız Antalya Falezlerde ciddi bir kaza yaşamıştı. Her zaman yaptığı gibi Falezlerde balık avlamaya gitmişti. Güzel bir tatil gününü balık avlayarak değerlendirmek istiyordu. Falezlerin üst kısmından at çek yaparak balık avlıyordu. Oltasını atabileceği en uzak noktaya atmak için başının üzerinden geri doğru çekti. Hızla ileri doğru bir kaç adım atıp oltayı savurdu. İleri atma hırsı hareketlerini kontrolsüzleştirmişti. Oltayı savurduğunda bir anda başı döndü. Hızını azaltamadan kendini boşlukta buldu.

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Balık Avı Bir Anda Kabusa Döndü

Bulunduğu bölgede Falezlerin yüksekliği 40 m civarındaydı. Aşağı düşerken oltayı bırakmış, kendini kasarak top yapmıştı. Düşerken aklına daha önce oradan düşen birisinin anlattıkları gelmişti. Onun anlattıklarını düşünürken “o bu olaydan sağ çıktıysa, bende çıkarım” diyordu. Kendini iyice sıktı. Kayalıklara çarptığında kendini daha da sıktı. Kendini suya çarpacağı ana hazırladı.

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Işıkların Söndüğü An

Suya çarpma anında bir süre bilincini kaybetti. Işıklar kendisine pek çok oyun oynuyordu. Bilinci yerine geldiğinde kendini kıyıdan uzak tutmaya çabaladı. Çünkü dalgalar onu kayalara çarpıp bilincini daha fazla kaybetmesine sebep olabilirdi. Uzunca bir süre bu şekilde mücadele etti.

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Hayatta Kalma Mücadelesi

Yukarıdan insanlar bir şeyler söylüyorlardı. Ama o pek duyamıyor, anlam veremiyordu. Kendi mücadelesine odaklanmıştı. Bir süre sonra gücü tükenmeye başladı. Artık kurtulma umutları, suyun yüzünde kalma mücadelesine yenik düşmeye başlamıştı. Tam gücü tükenip, nefesi kesilip suda batmaya başladığında bir el onu tutup suyun yüzüne çekti. Derin bir nefes aldı. Sonra son bir gayretle o ele sarıldı. Onu kurtarmaya gelen bir balıkçı sandalıydı. Kısa bir uğraştan sonra balıkçı onu tekneye almayı başarmıştı. O anda tam anlamıyla şoktaydı. Kurtulduğuna bile sevinemiyordu. Aklından yaşadıkları bir film karesi gibi geçiyordu. Uzun bir süre sonra kendine gelebildi.

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Korkuyla Yüzleşmenin Yolu Balık Avı Oldu

Hastaneye gittiğinde bir kaç kaburgasının kırık olduğu, sağ tarafında ezik olduğu anlaşıldı. Hastanede bir kaç gün kaldı. Sonra uzunca bir süre deniz kenarına gidemedi. Sonra bir arkadaşının mesajında “korkularınla yüzleş, olayın şokunu daha kolay üzerinden atarsın” yazısını hatırladı. Hiç istemeyerek de olsa olayı yaşadığı yere gitti. Orada olmak hiç kolay değildi. Her şeyi tekrar tekrar yeniden yaşıyordu. Sonraki günlerde oraya her gittiğinde da çok rahatladığını gördü. O kadar çok olayı kafasında tekrarlamıştı ki, sonunda “ölecek olsaydım şimdi burada olmazdım” dedi. Sonunda kaldığı yerden hayatına geri döndü. Esaslı arkadaşları da bu dönüşte ona çok yardımcı olmuştu.

BALIK AVINDA YASADIGI TRAVMAYI AKYA AVIYLA UNUTTU

Akya Avı Turumuz Başlıyor

Aradan geçen yıllardan sonra Ali Bağcı’nın balık avına gitme teklifini kabul etti. Beraberce Adrasan Sahilinde buluşup denize açıldık. Önce Adrasan Koyu içinde yemlik balıkları avladık. Sonra büyük balık avı için Sulu Ada istikametine doğru yol almaya başladık. Her balık oltaya takıldığında Ömer rahatladığını hissediyordu. Artık eski günlerde olduğu gibi ava odaklanmıştık. Sulu Ada açığında avladığımız son yemlik balığı canlı yem olarak kullanarak Akya Oltasını hazırladık.

Artık büyük balık avı başlamıştı. Ömer canlı yemle büyük balık avını ilk defa görüyordu. Merakla başladığımız büyük balık avında kaloma sesi çabuk duyuldu. Ama kısa süre sonra balık kendini kurtarmayı başardı. Kendini kurtarırken canlı yemi de mideye indirmişti.

Canlı Yemi Kaptırınca

Hiç vakit kaybetmeden elimizdeki ölü yemlerle yeniden Akya Oltasını hazırladık. Ömer’in eskiden bildiği yönteme dönmüştük. Bu sefer de Akya bizi hiç bekletmedi. Kaloma olanca hızıyla boşalıyordu. Hemen balığı açık denize almaya başladık. Mücadele çok çetin geçiyordu. Herkes oltayı çekip balığı yormaya çalışıyordu. Ama bu mücadeleden en çok keyif alan Ömer di. Sonunda Akya’yı tekneye aldık. Balığı teknede görmek Ömer’i çok duygulandırmıştı. Eski günlerin coşkusunu yeniden yaşıyordu.
Yılların pası gitmiş, Ömer kendine gelmişti. Artık korkular unutulmuştu. Büyük balık avının heyecanı, coşkusu korkuların yerini almıştı. Ömer “artık denize, balık avına duyduğun korkuyu üzerimden attım” diyordu. İşte balık avının gücü…

Büyük Balık Avı Videosu:https://youtu.be/IqyfwAa2UtY

Balık Avında Yaşadığı Travmayı Akya Avıyla Unuttu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.