BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Balık Turunda Öğrenirken Balık Avlayarak Keyiflenmek :

BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Balık avına gelen kişinin aklında balık avlamak vardır. Kendi bildiği yöntemle av yapacak olsa ortamda yabancılık çekmez. Hemen ortama adapte olur. Kendi bildiği yolla av yapması kolay olur. Ama hiç bilmediği bir yolla av yapılacaksa bu yöntemi öğrenmesi gerekir. Bu durumda turu düzenleyen kişinin desteğine ihtiyacı vardır. Büyük balık avı turu da böyledir. Turu düzenleyen rehber kaptanın eğitim desteğine ihtiyaç vardır. Çünkü büyük balık avı pek çok yöntemle yapılabilir. Biz turumuzda en verimli yöntem olan yemli dip sırtısı yaparız.

Büyük Balık Avına Yem Balığı Avlayarak Başlıyoruz

Yem balığı avı, balık avı ile biraz ilgisi olan katılımcıların nispeten bildiği bir konudur. Ama uygulanış farklılıkları açısından öğrenilecek pek çok şey vardır. Biz yem balığı avı yaparken çıkrık makineli oltanın kullanılmasını öğretmeye çalışırız. Çünkü çıkrık makineli oltayı büyük balık avı yaparken kullanırız. Katılımcıların çoğu çıkrık makineli oltayı ya hiç görmemiş, ya da çok az kullanmıştır. Büyük balık avının verimli geçmesi için bu konunun yem balığı avında öğrenilmesi önemlidir. Bu yolla av verimliliğini arttırmış oluruz.

BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Yem balığını rapalayla yüzey sırtısı çekerek avlarız. Rapalayı suya saldığımızda çıkrık makineli olta eğitimi başlar. Her detayı anlatırken uygulama yaparak gösteririz. Böylece katılımcıların hızlıca öğrenmesi mümkün olur. Bu aşamada anlatıp gösterdiğimiz her şeyi av boyunca üzerine yeni şeyler koyarak kullanırız. Bu şekilde eğitim devam eder.

Kaloma Kullanım Bilgisi

Büyük balık avı turunda katılımcının öğreneceği en önemli konu kaloma kullanım bilgisidir. Rapalayı suya bırakıp 60 m saldıktan sonra kaloma ayarı yaparız. Katılımcıda kaloma bilgisini anlamlandırmak için şu bilgiyi veririz. “Avlayacağımız balığa göre makinede çekebilme gücü ayarı yaptık” deriz. Balık oltaya takıldığında ayarladığımızdan daha fazla çekerse kaloma boşalacak. Daha az çekerse biz makineyi sarabileceğiz. Yani balığı yorarak çekmeye çalışacağız. Böylece balığı almak nispeten garanti olacak.

BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Balık oltaya takıldığında kalomayı kapatıp var gücümüzle çekmek yanlış bir yöntemdir. Bu şekilde yaparsak, oltaya takılan 10 balıktan 7 veya 8 tanesini kaçırırız. Çünkü biz kalomayı kapatıp hızla çekerken balık asıldığında kancanın takıldığı yer yırtılır. Bu yüzden balık ilk boşluk verildiğinde rahatça kancadan kurtulur. Kancanın takıldığı yerin yırtılmaması için kaloma vermek şarttır. Bu şekilde balığı çekmek biraz daha uzun süre, ama balığı almak mümkün olur. Bir balık kaçırıp yeniden balık aramak çok daha fazla zaman alır. Oysa büyük balık avında yem balığı ile oyalanmamak önemlidir. Biran evvel büyük balık avına başlamak gerekir.

BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Büyük Balık Avına Başlıyoruz

Büyük Balık avı yem balığıyla Akya Oltasının hazırlanması ile başlar. Yem balığı avının kolay olduğu günlerde büyük balık avına ağırlıksız takımda canlı yem kullanarak başlayabiliriz. Bu yöntemde büyük balık avını çok hızlı bir şekilde yapmak mümkün olabilir. Ama bu yöntemde canlı yemi uzun süre kullanmak mümkün olmaz. Avı durarak yaptığımız için balık çabuk havasız kalıp etkisiz olur. Duruma göre bu yöntemi önden deneyebiliriz.

BALIK TURUNDA OGRENIRKEN BALIK AVLAYARAK KEYIFLENMEK

Büyük balık avında en çok kullandığımız yöntem canlı veya ölü yemle dip sırtısı çekmektir. Son avladığımız canlı yemi Akya Oltasına takarız. Tekne hızını 4 mil civarına çıkarıp takımı salarız. Av hızımız 2 – 4 mil arası olur. Oltaya derinlik kazandırmak istersek 2 mil ile gideriz. Oltayı yükseltmek istersek 4 mil hıza doğru çıkarız. Bu şekilde oltayı aşağı yukarı doğru hareketlendirmek av verimliliğini arttırır. Oltayı yükseltme işlemini arada bir hızlanarak da yapabiliriz. Bu hareketlenmeler aynı zamanda yem balığının diri kalmasını da sağlar.

Canlı Yem Kullanımında Kaloma Ayarı

Canlı yem ile sırtı çekerken kaloma ayarı oltanın serbest akışa geçmeyeceği sıkılıktadır. Büyük balık yeme genellikle kafa kısmından atlar. Eğer yem balığı yorulup etkisiz hale gelmişse kuyruk kısmından atlayabilir. Canlı yemde sadece kafanın üst kısmında bir kanca olur. Kuyruktan giren büyük balığın yemi yutup kancaya geçmesi zaman alabilir. Bu yüzden balığın kancaya geçmesini beklemek gerekir. Büyük balık kancaya geçtiğinde kaloma akışında çok ani ve güçlü bir boşalma olur. Bu akış balığın kancaya geçtiğini gösterir. Bu akış olana kadar tekneyi açık suya sürüp balığın kancaya geçmesini beklemek gerekir. Tekne açık suya çıkarken kaloma akmaya devam eder. Kalomaya asla müdahale edilmemelidir. Balık kancaya geçince kaloma kademeli olarak uygun ayara getirilir.

Büyük Balık Mücadelesi Başlar

Balık oltada kaloma boşaltırken mücadelenin keyfine doyum olmaz. O anda kaloma sesi avcıları mest eder. Adeta balık oltada marşı gibidir. Avcı bir müzik eşliğinde balıkla mücadele ediyormuş gibi hisseder. Mücadele yorucu ama keyifle devam eder. Teknedeki herkesin bu mücadeleye ortak olması ve katılması avın keyfini arttırır. Sonunda balık teknenin altında dönmeye başlar. Berrak suda bu manzarayı seyretmek gibisi yoktur. Balığı teknenin yanına yükseltirken balıktan çıkan kabarcıklar suyun yüzüne ondan önce gelir. Balığı tekneye aldığımızda avcılar zafer sevincini yaşarlar. Avcıları en çok balığın büyüklüğü etkiler. Balığın büyüklüğü avcının balığa bakışını değiştirmeye başlar.

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Aradan zaman geçip balıkla empati kurdukça avcıları bir hüzün kaplar. Balığın da bir canlı olduğunu fark ederler. “Bu büyüklüğe ne kadar zamanda geldi” düşüncesi balığı değerli kılmaya başlar. Avcı balığı geri bırakma moduna kadar gelir. Avcıdaki bu psikolojik değişiklikler daha sonraki avlarda onu sportif avcılık yapmaya yöneltir. Büyük balık avı yapan her avcı bu gelişimi yaşar. Bu yüzden sürdürülebilir avcılığın yaygınlaşması için büyük balık avına yönelişin artması gerekir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BALIK-TURUNDA-OGRENIRKEN-BALIK-AVLAYARAK-KEYIFLENMEK-4.jpg

Büyük balık avı sportif balıkçılıktan daha çok, ufak balıkların büyüyüp çoğalmasına fırsat tanıdığı için önemlidir. Balığımızı çoğaltmak için büyük balık avına yönelişi arttırmak gerekir. Balık avı turlarımızda bunu anlatma ve yapma çabası içindeyiz.

Sportif Balıkçılık Videosu: https://youtu.be/FmzDjN5Wfxk

Balık Turunda Öğrenirken Balık Avlayarak Keyiflenmek

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.