BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Balıkların Göç Zamanlarının Balık Avı Açısından Değerlendirilmesi :

Balık avıyla uğraşan her balıkçı, balıkların ne zaman kendi merasında olacağını merak eder. Balık avının verimli geçmesi için bu bilgi çok önemlidir. Her göç zamanında meralar balıkla dolar. Göçle gelen balıkların meralarda ne kadar kalacağında meradaki yem balığının miktarı önemlidir. Göç balığı yiyecek bulduğu meralarda daha uzun kalır. Karnını doyurarak uzun sürecek göçlerine devam etmek isterler.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Balıkların Göç Etmesindeki Temel Sebepler Nelerdir

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Suyun Isısı: Her balığın yaşamasına uygun ısı değerleri vardır. Bu değer aralığında merada kalır. Isı bu değerlerden farklı olduğu dönemlerde göçe başlar. Bu göç yatay veya dikey olabilir. Balıklar yatay göçte; kendilerine uygun ısı değerlerinin olduğu yerlere doğru hareket ederler. Dikey göçte ise; derin sulardaki uygun ısı değerine doğru dalışa geçerler. Derinlerde su ısısı daha sabit değerlere sahiptir. Kolayca ısı değişimi olmaz.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Yem Balığının Meradaki Durumu: Yem balığı merada ne kadar çoksa, göç balığı merada o kadar uzun kalır. Yem balığının az olduğu meralarda göç balığı oyalanmaz. Bu sebeple ufak balıkların korunması meraların her zaman balıkla dolu olması açısından çok önemlidir. Bunun içinde kıyıların balıkların yaşam alanı olduğunu kabul etmek gerekir. Bu düşünceyle kıyılardan elimizi çekmemiz gerekir. Kıyılar temiz tutulmalı ve özellikle ağ ile avcılık yapılmamalıdır. Ağ ile avcılık balıkları meralardan uzaklaştıran en önemli sebeptir.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Üremeye Uygun Meralara Yöneliş

Üreme Faaliyetleri: Balıklar üremelerine en elverişli yerlere göç ederler. Bu yerler suyu temiz olan ve balıkların fazlaca rahatsız edilmedikleri yerlerdir. Rahatça dolaşmalarını engelleyen unsurların olduğu meralarda üreme faaliyetinde bulunmazlar. Bu dönemde stresten uzak olmayı tercih ederler. Kimsenin uğramadığı meralar en iyi üreme alanlarıdır.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Balıklar Ne Zaman Göç Ederler

Balıkların göç zamanları ilk bahar ve sonbahardır. İlkbahardaki göçü; üreme ve göç olarak tanımlayabiliriz. Sonbahardaki göçü ise; beslenme ve göç olarak tanımlayabiliriz.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

İlkbaharda Üreme ve Göç Faaliyeti

İlkbaharda hemen bütün canlılar için üreme zamanıdır. Bu dönemde başlayan üreme faaliyeti son bahara kadar devam edebilir. Bu aşamada suyun ısısı çok önemlidir. Balıklar yumurtlamak için uygun şartları beklerler. Uygun şartlar oluştuğunda yumurtlama faaliyeti başlar.

Balıklar üreme faaliyetinde bulunmak için büyük sürüler halinde bir araya gelerek kıyılara yanaşırlar. Kıyılar en güzel üreme alanlarıdır. Eğer kıyılarda uygun şartlar yoksa açıklarda bulunan yükselti alanları üreme alanları olarak seçilebilir. Üreme için temiz ve sakin çevre en önemli etkendir. Bunun yanında mera özellikleri de çok önemlidir. Meralar taşlık ve eriştelik alanlar olmalıdır. Bu alanlarda yavru balıklar kendilerini avcı balıklardan koruyabilirler.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI

Balık avı açısından üreme zamanları balığa ulaşmak için uygun zamanlardır. Ama balık stoklarımızın durumunu korumak için bu dönemde olabildiğinde az miktarda balık avlanması çok önemlidir. Amatör balıkçı açısından bu dönemin sportif balıkçılık anlamında değerlendirilmesi doğru olacaktır. Ancak yumurtasını döken balıkların alınması uygundur.

Üreme Alanlarının Balıklara Bırakılması

Balığa yumurtasını dökme şansı verirsek her sene balığa ulaşmamız kolaylaşır. Bu sayede balık stoklarımız hızla çoğalır.

Sonbaharda Beslenme ve Göç Faaliyeti

İlkbaharda yumurtadan çıkan balıklar sonbahar ayına kadar belli bir boya gelirler. Bu durum avcı balıkların iştahını kabartır. Yem balığının nispeten azaldığı bu dönemde yavru balıklar yem balığının yerini almış olurlar. Yem balığından daha büyük oldukları için avcı balıklar için daha besleyicidir. Bu yüzden sonbaharda büyük balıklar beslenmek için kıyılara yanaşırlar.

Sonbaharda “beslenme ve göç” faaliyeti bir arada yaşanır. Kıyılar büyük balıklarla dolar. Bu dönem suyun soğumaya başladığı döneme kadar devam eder. Suyun soğumaya başlamasıyla büyük balıklar göçlerine devam ederler.

Balıkların Göç Zamanlarının Balık Avı Açısından Değerlendirilmesi

Adrasan merasındaki avlardan bir örnek: https://youtu.be/6bqQbsqtveI

Balıkların Göç Zamanlarının Balık Avı Açısından Değerlendirilmesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIKLARIN GOC ZAMANLARININ BALIK AVI ACISINDAN DEGERLENDIRILMESI için 6 cevap

 1. uğur der ki:

  Bilinçsizce atılan ağlar gerçekten büyük bir sorun. İnsanların yüzdükleri yere kadar yanaştırıp tehlike yaratabiliyorlar. Birde belkide ağlardan daha değerli maket balıklarıda taktırıp kaybedebiliyoruz.

  Ben avlarımı gün batımı sonrası ve gün doğumu öncesi yapıyorum. Verimin çok olmadığını düşünsem de gün batımında gelen balıklar biraz daha hırçın oluyor. Genelde maket balığın kafa bölgesinden saldırıyorlar.

  Yasal limitlerden önce her avcı vicdani limitlere sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde avcılık balıkçılık sürdürülebilir hale gelecektir.

  Birde bu türe benzer sarı turna dedikleri bir tür var. Onları hiç bir zaman 30 40 cm den büyük boylarda görmedim ve alıkoymadım. Ama maalesef çok daha küçükleriyle balıkçı tezgahlarında karşılaştım. Sitenizi, yazılarınızı, avlarınızı her zaman takip ediyorum. Umarım bir gün birlikte ava gidip engin tecrübelerinizden yararlanmak, nasibimizde varsa da büyük balık yakalamak isterim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bence kıyılara ağ atılması işine son vermezsek balık stoklarımız hızla tükenecek. Kıyılarda rahat bulamayan balıklar rahat edebilecekleri yere gidip kıyılarımızı boşaltacaklar. Kıyılarda balık kalmazsa çölleşeceğini biran evvel kavramamız gerekiyor.

   Yasal limitlerden önce her avcı vicdani limitlere sahip olmalıdır“. Bu sözüne aynen katılıyorum. Yasal limitler özellikle büyük balık avına yönelen avcılar için hiç bir anlam ifade etmiyor. Bizim limitlerimiz yasal limitlerin çok ötesinde. Balık avı turuna sadece bir büyük balık avı yapmak için çıkmamız buna en güzel örnek. Bu kural katılımcı açısından tartışma konusu bile yapılamaz. Eğer tartışma konusu yapılırsa ben o balık avı turuna çıkmam. Böylece konu hemen kapanır.

   Bizim avlamaya kıyamadığımız ve geri saldığımız balıkları tezgahlarda görmek gerçekten çok acı. Bu konunun hallinin balık avı denetiminin karaya alınmasıyla çözüleceğine inanıyorum. Karada denetimi belediyeler balık halleri, balık lokantaları ve balık satış noktalarında her gün yaparsa ve maliye fatura denetimi yaparsa kökten çözülür. Çünkü bu denetim sayesinde ticareti yapılmayan balığın denizde avlanması da söz konusu olmaz. https://www.adrasanbalik.com/balik-avi-denetimi/.html

   İnşallah beraber balık avı turuna çıkmak kısmet olur.

 2. uğur der ki:

  Merhabalar Antalya bölgesinde Barakuda, Iskarmoz avı hangi aylarda verimli olur? Artış ve azalışlarında mevsimsel dönemler nasıl gerçekleşir? Şuan kıyıda av yaparken kandırmak gerçekten çok zor. Sahte balığı takip edip saldırmadan geri dönüyorlar…!

  • Menderes Yahşi der ki:

   Barakuda kıyılarda en fazla görüldüğü dönem kış aylarıdır. Kıyılardan el ayak çekilince Barakudalar kıyılara kadar yanaşırlar. Kıyılarda ağ ile avcılık yapılmayan yerleri tercih ederler. Ağ avcılığı balığı kıyılardan uzaklaştırır.

   Barakuda Akdeniz’de her ay yapılabilir. Ama suyun berraklaşmaya başladığı yaz aylarında görme yeteneği devreye girdiğinden çok tedbirli oluyorlar. Suyun bulanık olduğu zamanlarda bu kadar tedbirli olmazlar. Bu sayede daha kolay av verirler. Ayrıca yaz aylarında ses, gürültü, tekne hareketi ve diğer dış etkenler arttığı için kıyılara ancak akşam saatlerinde sokulur. Barakuda gece avlanan balıklardandır. Bu sebeple avının da güneş battıktan sonra yapılması daha verimli olur.

   Ayrıca Barakuda avında yasal limit 60 cm dir. Özellikle boy konusuna dikkat edersek kıyılarda Barakuda hiç eksik olmaz. Kıyılarda ağ avcılığı yapılmaz ve ufak balıklar rahatsız edilmezse 100 – 150 cm Barakudalar çok büyük sürüler halinde dolaşır. 100 cm bir barakuda ortalama 4 Kg üstü olur.

 3. Hasan ateş der ki:

  Selam. Lambuka balıklarının Antalya Körfezinden geçme zamanı hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Lambuka Antalya Körfezinden 15 Mayıs – 5 Eylül arasında geçiş yapar. Ama açık denizde bu zaman diliminin dışında da Lambuka geçişleri olur. Üstelik açıktaki Lambukalar daha büyük boylarda olurlar. Özellikle havanın sert olduğu kıyıların dalgalarla dövüldüğü sonbahar ve kış başlangıcında 1 m den daha büyük Lambukalar kıyılara kadar sokulurlar. Büyük Lambukaları derinlerde avlamak daha mümkündür. Bizim Akya oltalarına derin suda atladıkları olur. Biz genellikle Lambuka’yı geri salarız. Ancak tura katılan arkadaşlar yemek isterse balığı alırız. Yoksa geri salarız.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.