BALON BALIGI AVI

Balon Balığı Avı :

BALON BALIGI AVI

Balon Balığı bizim denizlerimize Kızıldeniz üzerinden, 2006 senesinde yoğunlukla gelen bir türdür. Kızıldeniz’den denizlerimiz pek çok tür gelmiştir. Ortamın müsait hale gelmesi ile pek çok tür de gelmeye devam etmektedir.

BALON BALIGI AVI

Balon Balıkları 2006 senesinden önce Akdeniz’de 20 -25 cm boylarında nadir de olsa gözükmekteydi. 2006 senesinde Akya dönemi olarak tabir edilen, 15 nisan – 15 mayıs ayları arasında balık yumurtlama zamanındayken yoğun bir şekilde Gırgır tekneleriyle avlandığı için Balon Balıklarına geniş bir koridor açılmıştır. Akya dan boşalan meraları Balon Balıkları kaplamıştır. Küresel ısınmayla şartların uygun hale gelmesiyle Balon balıkları Akdeniz’de yumurtlayarak çoğalmasını sürdürmektedir.

Büyük balıklar her zaman Balon Balıkları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Balon Balıkları büyük balıkların olduğu yerlerden uzak dururlar. Büyük balık, yaşadığı meraya girdiğinde hemen o meradan ayrılıp uzaklaşırlar. Eğer uzaklaşma şansları olmazsa, zemine inerek zeminle bir olmaya çalışırlar. Bu esnada Balon Balığının faaliyetleri de durağanlaşır. Ancak bu zamanlarda merada büyük balık avı yapılabilir.

BALON BALIGI AVI

Büyük Balıkların Olduğu Merada Balonları Barınamaz

Büyük balık avı yaparken, merada büyük balık olup olmadığını kontrol edilir. Büyük balık merada varsa, oltaları rahatça o merada dolaştırıp büyük balığı avlamak mümkün olur. Eğer büyük balık yoksa Balon Balıkları oltalara müdahale etmeye başlayacaktır. Bu durumda en iyisi mera değişikliği yapmaktır.

BALON BALIGI AVI

3 Kg ve üstü Balon Balıklarının bulunduğu meralarda 5 Kg civarı büyük balıklar beraberce dolaşıp av yapabilmektedir. Özellikle bu durumu bu sene avlarımızda sıklıkla izledik. Bazı günler aynı yeme Akya ve Balon Balığının aynı anda saldırdığını gördük. Genellikle bu şekilde balıkları çekerken Akya oltadan kurtulmayı başardı. Bir keresinde her iki balığı da aynı anda çektik. Bu bizim için yeni bir bilgi olmuştu.

BALON BALIGI AVI

Akya ve Balon Balığının beraber bulunduğu ortamlarda araya 10 Kg üstü Akyalar girerse, Balon Balığı av mahallini büyük balığa bırakarak çekilir. Bu anlarda o merada büyük balık avı yapmak kolaylaşır.

Bu balık avı turumuzda büyük balık için olta çekerken, fırsattan istifade Balon Balığı oltamıza Akya’lardan önce atladı.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/6A61XXRy3iQ

Balon Balığı Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.