BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

Büyük Balık Avı Her Arzu Edene Nasip Olsun Dileğiyle:

BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

Balık avına merak salmış kim büyük balık avı yapmayı istemez? Herkes balık avı heyecanını daha üst düzeyde yaşamak için büyük balık avı yapmayı ister. Oltaya büyük bir güçle vuran balığın kalomayı hızla boşaltmasını ister. Sonrada böyle bir durumda ne yapacağını düşünmeye başlar. “Acaba olta takımım dayanır mı?” diye kendine sorar. Sonra kamış ve makineyi düşünür. “Bunlar yeterli olur mu?” diye içinden geçirir. Daha güçlü takımlara ihtiyacı olduğunu bilir. Balık asılıp kalomayı boşalttığında daha fazla misinaya ihtiyacı olduğunun hesabını yapar. Daha büyük kancalar, daha güçlü takımların olması gerektiğini düşünür. Belki de en önemlisi bir teknenin olması gerekir. Sonra büyük balık avının ne kadar çok bilgi, tecrübe ve masraf istediğini düşünür.

BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

Büyük Balık Avında İlk Denemeler

Elindeki oltayla kıyıdan bir gün av yaparken olta aniden hiç olmadığı kadar büyük bir güçle çekilir. Bir anda ne olduğunu anlayamaz. Adeta olta elinden uçup gidecek gibi olur. Kaloma kapalı olmasına rağmen bir miktar kalomadan misina boşalır. Sonra takım kopar. Olta boşa çıkar. O anda avcı büyük bir şok içindedir. Ne olduğunu anlamaya çalışır. Bu bazen uzunca bir zaman alır. Sonra olayı kavramaya başladığında “peki bu durumda ne yapmalıydım?” diye düşünür. Neden sonra elindeki imkanlarla ve bilgi düzeyiyle o balığı almasının mümkün olmadığına karar verir. Ama büyük balıkla bu ilk tanışma avcıyı başka boyutlara taşır. Sanki oltayı koparıp giderken “peşimden gel” der. Artık avcı için yeni bir oyun başlar. Bu oyunun adı; büyük balık avı mücadelesidir.

BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

Büyük Balık Avını Öğrenme Aşaması

Büyük balıkla ilk karşılaşmada kendi takımıyla bu işin olmayacağını deneyerek öğrenmiştir. Bu yüzden büyük balık avına uygun bir olta takımına ihtiyacı vardır. Ama bu olta takımı nasıl bir şey olmalıdır? Biraz araştırma yaptığında seçim yapmanın hiç de o kadar kolay olmadığını öğrenir. Bir olta almak yüz bilinmeyenli denklem çözmek gibidir. Öyle her avı yapacak bir olta yoktur. Her yöntemi en iyi şekilde yapmayı sağlayan bir düzine seçenek vardır. Bu seçenekler ne kadar bütçe ayıracağımıza bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle hangi yöntemle av yapacağımıza karar vermemiz gerekmektedir. Örneğin kıyıdan mı, tekneden mi, yemli mi, sahte yemle mi, sırtı yöntemiyle mi, jigging mi? gibi pek çok verilmesi gereken karar vardır. Eğer bütçe uygunsa her ava uygun bir takım yapılabilir. Sonrasında o takımın bizin kullanım şeklimize uygunluğu gündeme gelir.

BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

Tecrübeli Bir Avcıdan Yardım Almak

Olta seçimi yapıldıktan sonra av yapılmak istenen yöntemin öğrenilip uygulama yapılmasına sıra gelir. Bu iş için tecrübeli birisine ihtiyaç vardır. Tecrübeli birisinden yardım alındığında çok sıkıntılı olabilecek süreçlerden kurtulma imkanı olur. Bu ilk süreçler ne kadar hızlı geçilirse büyük balık avına olan heves daha taze kalır. Geçilen her aşamadan daha büyük keyif alınır. Yoksa bu süreçler çok masraflı ve çok heves kırıcı olabilir.

BUYUK BALIK AVI HER ARZU EDENE NASIP OLSUN DILEGIYLE

İlk Büyük Balık Avı Tecrübesi

Avcının ilk büyük balık avı deneyimi çok özeldir. Bu ilk deneyimi çok hissederek yaşar. Bu ilk deneyimi ne kadar hatasız yaparsa öğrendikleri o kadar kalıcı olur. Sonra bu kalıcı bilgileri geliştirme şansı olur.

Oltaya takılan ilk büyük balıkla mücadelenin keyfine diyecek yoktur. Bu ilk deneyim unutulmazlar arasına girer. Bir süre bütün avlarda bu ilk deneyimde öğrenilenler baz alınır. Sonra avcı kendi stilini geliştirmeye başlar. Kendi yöntemleri geliştikçe usta avcı olmaya başlar. Her büyük balık avı deneyimi en ciddi eğitimdir. Avcı her avda bir şeyler öğrenir. Sonra fark eder ki, balık avında öğrenilebileceklerin sınırı yoktur.

Büyük Balık Avı Her Arzu Edene Nasip Olsun Dileğiyle

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/hK-haKSrZrk

Büyük Balık Avı Her Arzu Edene Nasip Olsun Dileğiyle

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.