BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Büyük Balık Avı Yapabilmenin Yolu :

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Büyük balık avı yapmaya karar verenin önünde iki yol vardır.

  • Kendi yolunu kendi başına çizmek.
  • Bir ustadan yardım almak.
BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Kendi Yolunu Kendi Başına Çizmek

Kendi yolunu kendi başına çizmek zor bir süreçtir. En büyük zorluk nereden başlayacağını bilmemektir. Her yapılan hata fazladan masraf ve zaman kaybı demektir. Her başarısızlık insanı yılgınlığa sevk eder. Oysa bir hobiye başlayanın daha fazla heveslenmesi için başarıya ihtiyacı vardır. Ufak başarılar hevesi arttırır. Bir işte geliştiğini bilmek insanı mutlu eder. Hatalar ise insanı o işten uzaklaşmaya sebep olur. Bir işte başarılı olmanın en önemli yolu, o işe nasıl başlanılması gerektiğini bilmekten geçer. Bunun için her iş başlangıcında ufak da olsa bir eğitim süreci şarttır. Bu eğitim kişiyi o işe doğru bir şekilde başlamasını sağlar. Kişisel eğitim konu hakkındaki kitaplar, dergiler ve internet üzerinden araştırma yaparak olur.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Kendi Başına Büyük Balık Avına Başlayanın Eğitim Süreci

Günümüzde bunun en kolay yolu internetten konuyu araştırmaktır. Doğru ve gerekli kaynaklara ulaşmak zaman alabilir. Sonrasında bu kaynakları detaylıca okuyup anlamak ve öğrenmekle eğitim süreci başlar. Öğrenme sürecini malzeme tedarik süreci takip eder. Malzeme tedariki en çok hata yapılan ve en çok problem yaşanan aşamadır. Yeni başlayanlar her ihtiyacını görecek tek bir olta takımı arayışına girer. Bir anda önünde bin tane seçenek belirir. Neye göre karar verebileceğini bilemez. Birilerine danışır. Her biri başka şeyler söyler. Hiç birinin söylediği bir diğerine benzemez. Çoğu söyleneni anlamak da mümkün olmaz. Hele bir de bütçe sınırlıysa vay halinize. Bütçe problemi yoksa bir sürü hiç kullanılmayacak ürün alınır. Satıcılar “abi buda lazım olur” diyerek her ürünü satmak ister. Alınan bunca ürünün tek güzel yanı rengarenk olmasıdır. Başlangıçta en zor süreç bu aşamadır.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Kıyıdan Büyük Balık Avı Denemeleri

Sonra balık avı aşamasına geçilir. Küçük balık avında olduğu gibi kıyıdan büyük balık avı yapmaya çalışılır. Doğru olta, doğru takım ve doğru yöntem gibi problemlerle karşılaşılır. Bunlar arasındaki uyumsuzluk büyük balık avın önündeki en büyük engeldir. Sonra mera seçimi ve seyahat meselesi ortaya çıkar. Öyle her yerde büyük balık avının yapılamayacağı öğrenilir. Uzun zamandır büyük balık avı peşinde koşan avcının aklında ilk balığını avlamak vardır. O ilk balıktan sonra her şeyin yoluna gireceğini düşünür. Mesele o ilk siftahtadır. İlk balık, o zamana kadar gelinen aşamanın doğru olduğunu gösterecektir.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

İlk Büyük Balığı Avlama Süreci

İlk balık bazen kısa sürede avlanır. Bazende avcının yıllar süre uğraş içine girmesini gerektirir. Büyük balık avı inançla, yılmadan av peşinde koşanın oltasına gelir. Yılmadan uğraşan eninde sonunda arzuladığı avı yapar. Her insan ancak üzerinde yoğunlaştığı konuda başarılı olabilir. Rastgele başarı elde edilemez. Balık rastgelebilir. Ama o balıkla doğru mücadeleyi yapabilmek ve alabilmek bilgi, tecrübe ve hazır olmayı gerektirir. Hiçbir şey olgunlaşmadan verim vermez.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Bir Ustadan Yardım Almak

Bir ustanın hangi yöntemle av yaptığını izleyerek işe başlanabilir. Uzaktan izlenerek yol almak zordur. Bu yüzden ustanın yazıları, videoları, paylaşımları ve varsa internet sitesi izlemeye alınabilir. Bu uzun bir süreç olabilir. En doğrusu biran evvel usta avcıyla temasa geçmektir. Hatta mümkünse ustayla ava çıkmaktır. Av esnasında uygulamalı olarak öğrenmek gibisi yoktur. Üstelik aklınıza gelen her şeyi sorma şansınız olur. Tabi ustanın anlattıklarını anlayabilmek için öncesinde ev ödevine çok iyi çalışmak gerekir. Hiç kimse gerçekten ilgilenmediği konuda verilen bilgileri yeterli düzeyde alamaz. Anlatılanlar bir kulağından girip diğer kulağından uçar gider. Hiçbir ürün gerekli bileşenler bir araya getirilmeden oluşturulamaz.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Usta Avcıdan Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir

Takım Seçimi : Takım seçimi hangi yöntemle av yapacağınıza bağlı olarak seçilir. Sadece bir oltayla her yöntemi uygulamaya kalkmak zor iştir. Verimi düşük olur. Doğru olta seçimi yöntemin uygulanmasını ve verim alınmasını kolaylaştırır. Hatta yönteme uygun oltanın bütçeye göre çok iyiden, idare edere doğru uzanan geniş bir yelpazesi vardır. Olta takımı seçmek için önce yöntemi seçmek gerekir. Amaç en kısa yoldan büyük balık avı yapmaksa, en kolay yöntem canlı yemle dip sırtısı yöntemidir.

BUYUK BALIK AVI YAPABILMENIN YOLU

Takımın Kullanımı : Takım kullanımında en önemli husus kaloma bilgisidir. Büyük balık tahmin edilmesi çok zor olan bir güce sahiptir. Büyük balık karşısında direnmeye kalkmak çılgınlıktır. Özgürlüğü için mücadele eden büyük balık karşısında direnç uygulamaya kalkanın sonucu hüsrandır. Bu durumda ancak çok güzel kaçırma hikayelerimiz olur. Kaloma bilgisi ve uygulama tecrübesi bizi başarıya taşır. Büyük balık avında öğrenilmesi gereken en önemli bilgi kaloma kullanımıdır.

Hangi Yöntemle Balık Avı Yapacağı : Bunun seçimi büyük balık avı yapmayı planlayan avcıya aittir. Hangi yöntemi seçiyorsa, o yöntemi en iyi uygulayan usta avcıdan konuyu öğrenmeye çalışması en doğru yoldur. En doğru bilgiye ulaşamayan en fazla masrafı yapan ve en fazla zaman harcayan avcı olur. Onca masraf ve zamandan sonra bir arpa boyu yol alamamak da cabası olur.

Pozitif Enerjinin Balık Avı Üzerine Etkileri : Usta avcıdan öğrenilecek en önemli bilgilerden biri de bu işin aşkla yapılması gerektiğidir. Aşkla yapılan her işte pozitif enerji yanınızda olur. Kimse başarılı olamayacağına inandığı bir işte başarılı sonuç alamaz. Başarının tek anahtarı vardır. O da inanmaktır. İnancı ve umudu olmayanın başarısından söz edilemez. Devamlı başarılı olanların tek ortak noktası; başarılı olacaklarına dair içlerinde hiç bir kuşkunun olmamasıdır. Sadece “başaracağım” diyen başarılı olabilir.

Büyük Balık Avı Yapabilmenin Yolu

Büyük Balık Avı Psikolojisi : Birde usta avcıdan balığa saygı duymayı öğreniriz. Saygı, büyük balık avını ilk defa yapanın yüzleşeceği en beklenmedik duygudur. Avcı hiç ummadığı bir güçle karşılaşır. Bu güce hemen saygı duyar. Sonra uzun bir mücadele onu bekler. Bu mücadeleyi kaybettiğinde de, bu mücadeleyi kazandığında da avladığı balığa saygı duyar. Büyük balığı tekneye aldığında, hiç beklemediği bir büyüklükle karşılaşır. “Denizde bu kadar büyük balık var mı? Bu kadar büyük balığı ben mi yakaladım?” diye şaşkınlıkla karışık saygı duyar. Bir balığın onu nasıl yorduğuna saygı duyar. Başkalarına gösterip başarısını anlatabileceği bir balık olduğu için saygı duyar…

Balığın Can Taşıdığını Hissetmek

Avcının balığa duyduğu saygı onunda bir canlı olduğunu hissetmesini sağlar. Bu aşamadan sonra avcı ihtiyacı dışında balık avlamaması gerektiğini öğrenir. Sonrasında gerçekten ihtiyacı yoksa avını geri bırakmayı öğrenir. İşte o an avcımız usta balıkçı olur.

Büyük Balık Avı Yapabilmenin Yolu

Büyük Balık Avı Yapabilmenin Yolu

Balık Balık Avı Videosu: https://youtu.be/n1mL_R2eApQ

Büyük Balık Avı Yapabilmenin Yolu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.