BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Büyük Balık Avı Turu Antalya Adrasanda Yapılır :

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Antalya Körfezi balıkların üreme ve göç yolları üzerindedir. Bunun sebebi dip yapısının kayalık olmasıdır. Kayalık zemin balıkların üremesi, yaşaması ve korunması için uygun şartlar sağlamasındandır. Bu yüzden üreme ve yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. Su sıcaklığı balıkların yaşamasına çok uygun şartlar sağlar. Balık çeşitliliği pek çok göçmen balığın beslenmek için bu bölgeyi tercih etmesini sağlar.

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Antalya Körfezinde Torosların uzantısı olan Beydağları kıyıya paralel uzanır. Bu yüzden rüzgarın sert etkisinden kurtulup balıkçılık yapmak kolaylaşır. Kıyılarda pek çok irili ufaklı koylar vardır. Bu yoklar kıyı şeridinin uzamasını sağlar. Balıklar için ve balıkçılar için etkili bir koruma sağlar. Denizcilikte korunaklı alanlar çok önemlidir. Havada ani gelişen sıkıntılı bir durumda kaçıp sığınacak hep uygun bir yer vardır.

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Toros Dağlarının en yüksek yeri 3.767 metredir. Dağlardaki bu yükseklik, denizde derinlik olarak gözlenir. Dağdaki yükseklik denizcilik anlamında koruma sağlar. Derinlik, deniz yaşamı anlamında çeşitliliktir. Ayrıca derinlik balıkların daha fazla büyümesine imkan sağlar. Büyük balıklar derin denizlerde bulunur. Kıyılar ne kadar ufak balıkla dolu olursa, büyük balıkların da kıyılara yaklaşma ihtimali o kadar fazla olur.

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Adrasan Büyük Balık Anlamında Neden Önemlidir

Dağların kıyıya en fazla yaklaştığı yer Çıralı, Olimpos, Adrasan, Karaöz kıyılarıdır. Bu kıyı şeridinde dağlar kıyıya iyice yaklaşır. Bu durum denizin dip yapısının daha fazla kayalık ve derin olmasını sağlar. Bu yüzden büyük balıklar kıyılara kadar sokulur. Bu sayede kıyılara yakın büyük balık avı yapmak kolaylaşır. Bu sayede Adrasan’ın büyük balık avı açısından büyük avantajı vardır. Ayrıca Adrasan Koyunun büyüklüğü artı bir avantajdır. Bir diğer büyük avantaj da, yakın çevrede 10 adet adacık bulunmaktadır. Her bir adacık ve etrafındaki deniz içi yükselti alanları önemli balık meralardır.

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Adrasan’ın önemli bir büyük balık mekanı olmasının sebebi burada büyük balık avı yapılmasıdır. Büyük balık konusunda uzmanlaşmaya çalışmadan başarı sağlamak mümkün değildir. Büyük balık avı çok fazla bilgi ve tecrübe olmadan yapılamaz. Verimli avcılık için büyük balık avına odaklanılmış olmak gerekir. Büyük balık avı özel bir av şeklidir. Uzman olmayanlar için tehlikeli olabilme potansiyeline sahiptir. Ustalık arttıkça tehlike azalır. Tehlike azaldıkça zevkli bir hal alır.

BUYUK BALIK AVI TURU ANTALYA ADRASANDA YAPILIR

Adrasanda Büyük Balık Avını Nasıl Yaparız

Büyük balık avımız iki aşamadan oluşur.

Birinci aşamada; yem balığı avı yaparız. Bu aşamada yem balığı avı yaparken katılımcılara çıkrık makineli olta kullanımını öğretiriz. Büyük balık avında çıkrık makineli olta kullanımı önemlidir. Büyük balık avında mücadele için oltada çok fazla mücadele misinasına ihtiyaç vardır. Çıkrık makinede ip misina kullanırız. İp misina, monofilament misinaya göre daha az yer kaplar. Yani aynı kalınlıkta daha uzun sarım yapmak istersek ip misina tercih edilmelidir. Ayrıca ip misina, monofilament misinaya göre çok daha güçlü çekere sahiptir. Takım ne kadar güçlü olursa balıkla mücadele o kadar kolaylaşır.

İkinci aşamada; Yem balığı ile Akya Oltasını hazırlayıp büyük balık avına başlarız. Büyük balık avı pek çok balıkçı için bilinmezlerle doludur. Bu yüzden büyük balık avında uzman olan kişilerle yapılması çok önemlidir. Büyük balık avında acemilik tehlikeli sonuçları beraberinde getirir. En iyi ihtimalle malzeme kaybına uğrarız. Kaçan balıkla hayaller bir sonraki ava kalır. Tehlikeyi bertaraf edecek ustalık olduktan sonra kaçan balık o kadar da önemli değildir. Çünkü her kaçan balık bilgimizi bir üst seviyeye taşımaya vesile olur. Yani tecrübemizi arttırır. Çünkü karşımızda sosyal bir canlı vardır. Her birinin bir diğerinden farklı özellikleri vardır. Bu süreci bilinmezlerle dolu hale getirir. Bu yüzden tecrübenin önemi ortaya çıkar. Ne kadar çok tecrübe yaşanırsa sorunlara çözüm üretmek o kadar kolay olur.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Büyük Balık Avı Turu Antalya Adrasanda Yapılır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.