BUYUK BALIK AVI YAPMANIN TECRUBESINI YASAMAK GUZELDIR

Büyük Balık Avı Yapmanın Tecrübesini Yaşamak Güzeldir :

Büyük balık avı tecrübesini yaşamak için öncelikle oltaların kullanımını öğrenmek gerekir. Bu sebeple balık avına büyük balığı avlayacağımız oltalarla başlarız. Balık avında çıkrık makineli oltalar kullanırız. Yem balığı avı yaparken katılımcılar çıkrık makine kullanımını öğrenirler.

BUYUK BALIK AVI YAPMANIN TECRUBESINI YASAMAK GUZELDIR

Balık Avı Malzemenin Kullanım Eğitimiyle Başlar

Yemlik balık avında kullanacağımız yüzey sırtısını nasıl çekeceğimizi anlatırız. Önce rapalanın denize nasıl bırakılması gerektiğini gösteririz. Sonra bedeni salıp oltayı elimize alırız. Tekneye doksan derece suya yakın tutarız. Sonra bir oltayı 60 m. diğerini 45 m geriye salarız. Kaloma ayarının nasıl yapıldığını, ne işe yaradığını anlatırız. Balık oltaya takıldığında nasıl saracakları gösteririz. Balığın tekneye nasıl alınması gerektiğini tarif ederiz. En son olarak balık gelmiş gibi oltayı sarma denemesi yapmalarını isteriz. Oltayı doğru sardıklarını görünce ava başlarız.

BUYUK BALIK AVI YAPMANIN TECRUBESINI YASAMAK GUZELDIR

Büyük Balık Avı Başlıyor

Yem balığı avından sonra büyük balık avına başlarız. Son yemi canlı yem olarak hazırlayıp sırtı çekmeye başlarız. Bu aşamada katılımcılardan oltayı tekneye doksan derece sabit tutmalarını isteriz. Bu sayede kamışın ucundaki hareketleri net olarak görme fırsatımız olur. Kamışın ucun devamlı takip ederek avı yönlendiririz. Eğer yeme Balon Balığı vurursa hemen o bölgeden uzaklaşırız. Balon Balığı vuruşu Akya’ya göre yumuşak bir vuruştur. Akya için ayarladığımız kalomayı boşaltmaya yetmez. Bu aşamada yemi korumak ve ava devam edebilmek temel amaçtır.

BUYUK BALIK AVI YAPMANIN TECRUBESINI YASAMAK GUZELDIR

Akya Şiddetle Oltaya Asılıyor

Akya oltaya bazen yumuşak hareketlerle vurur. Ama genelde oldukça sert vuruşu vardır. Kamış hızla eğilir. Kaloma şiddetle boşalmaya başlar. Bazen oldukça uzun bir süre kalomayı boşaltır. Genelde kısa ama hızla kaloma boşaltarak dibe inmek eğilimindedir.

Büyük Balık Oltaya Takıldığında Taşlıklardan Uzaklaşmak Gerekir

Balık oltaya takıldığında tekneyi açık denize çeviririz. En düşük hızda yol alarak açık denize çıkmaya başlarız. Eğer ani bir dönüş yapılarak açık denize çıkılacaksa oltanın boşluğunu alana kadar hızlı hareket edilmelidir. Bunu kamışın gerildiği ana kadar yapmak gerekir. Kamışın gerilmesi boşluğun alındığının işaretidir. Bu aşamada tekne en düşük hızına indirilir. En düşük hızda yol alınırken balıkla mücadele etmek nispeten kolaylaşır. Çünkü balık da bir süre sonra sakinleşip size ayak uydurur. Hızlı veya agresif hareket etmeden oltayı sararsanız balık size ayak uydurur. Arada bir kurtulma çabasına girer. Ama fazlaca bir direnme göstermez.

Alt tarafı kum olan açık suya çıkılınca tekne durdurulur. Sessiz bir ortamda büyük balıkla mücadeleye devam edilir. Tekne durunca balık tekrar dip yapma eğilimine girer. Bu aşamada mücadele biraz zorlaşır. Balık avı mücadelesinin keyfini yaşamak için bu kadar zahmete katlanmak gerekir.

Balık Teknenin Altında Gözükmeye Başlar

Bu aşama büyük balık avının en keyifli kısmıdır. Aynı zamanda mücadele eden için en heyecanlı kısımdır. Çünkü o kadar uğraştıktan sonra kimse balığın kaçmasını istemez. Biran evvel tekneye almak gerekir. Ama tecrübe her aşamada sakin olmak gerektiğini söyler. Akıllıca hareket edebilmek için en azından bir kişinin olayı yönetmesi gerekir. Bu da teknedeki en tecrübeli kişidir. Balık teknenin yanına geldiğinde balığı tekneye alma görevi de bu tecrübeli kişiye aittir. Çünkü takımdaki kancalar tehlikelidir. Balık tekneye alınınca en kısa sürede kancalar balıktan çıkarılmalıdır.

Büyük Balık Avı Yapmanın Heyecanı

Balık tekneye alınınca avcının bütün stresi biter. İçini büyük bir heyecan ve mutluluk kaplar. Zafer sarhoşu olmuştur. En büyük hayali gerçek olmuştur. İnanılır gibi değildir. Tarifi mümkün olmayan bir mutluluk anıdır.

Büyük Balık Avı Yapmanın Tecrübesini Yaşamak Güzeldir

Büyük Balıkla Mücadele Tecrübesihttps://youtu.be/k8NUCMudNi4

Büyük Balık Avı Yapmanın Tecrübesini Yaşamak Güzeldir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI YAPMANIN TECRUBESINI YASAMAK GUZELDIR için 4 cevap

 1. Muzaffer Çakıl der ki:

  Büyük balık avının ülkemizde yaygınlaşmamasının sebepleri nelerdir? Yaygınlaşması halinde neleri değiştirebilir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık çok masraflı, aşırı bilgi ve tecrübe isteyen bir uğraştır. Ülkemizde kişi başına düşen gelir seviyesi son on yılda $.2000.- dan $.9.500 – $.11.000.- seviyesine geldi. Bu gelirler bile büyük balık avına katılım için çok yeterli değildir. Gelir seviyesi yüksek olanlar arasında yapmaya çalışanlar olmaktadır. Ama bu iş aşırı bilgi ve tecrübe istediği için zaman ve sabırlı olmaya ihtiyaç duyar. Gelir seviyesi yüksek olan arasında zamanı ve sabrı olanlar tarafından belli noktalar taşına bilmiştir. Birde büyük balık avına gönül verenler vardır. Bu kişilerde her olumsuzluğa rağmen bu işi yapmaya çalışırlar. Ama büyük balık avı amatör gayretle çok ileri götürülebilecek bir iş değildir. İşte bu sebeplerle çok fazla gelişim gösterememiştir.

   Bizde başlangıçta bu işin masrafının ne kadar yüksek olduğunu görüp balık avı turu şeklinde yapmaya karar verdik. Böylece bu uğraşı geliştirme şansımız olacaktı. Hemen bir web sitesi yapıp balık avı turuna katılımı artırma yoluna gittik. Bu uğraşın gelişmesinin en önemli ayaklarından biri yaptığınız işi genel kitlelere web sitesi vasıtasıyla duyurabilmektir. Google da ön sılarda görülen bir web sitesi olmadan bu işi sürdürebilmek mümkün değildir. Senede 20 – 30 tur satarak bu iş sürdürülemez. En az 100 tur satmak gerekir.

   Tur sayısı arttıkça işin fiziksel zorlukları ortaya çıkar. Deniz şartlarında günde 10 – 14 saat kalmak ve bir sezonda 100 tur yapmak ancak bu işi aşkla yapabilen bir kişinin işidir. Neyse bu işin daha başka pek çok zorluğu vardır. Onları artık bir makale olarak paylaşırım.

   Büyük balık avı yaygınlaşırsa ufak balık büyüme ve çoğalma şansı bulur. Bu balığın çoğalması anlamını taşır. Bu vesileyle büyük balık avı yapmak da kolaylaşır. Bu süreç balığı çoğaltır ve büyümesini sağlar. Böylece balık zengini oluruz.

   Ayrıca büyük balık avı turizmine yöneldiğimizde ülkemiz turizmi bu işten hayal dahi edilemeyecek gelirler elde eder. Turizm sektörünün geliri artarsa alternatif bir çok iş kolu devreye girer ve gelirin daha da büyümesini sağlar. Para parayı çeker bu yüzden söylenmiş bir laftır.

 2. irfan unver der ki:

  İki sene önce şeytanın bacağını 5 Kg Sinarit avıyla kırdım. Yıllardır oltayla büyük balık avı yapmaya çalışırım. Oltama pek çok büyük balık vurdu. Hatta bir keresine oltamı da aldı götürdü. Ama her seferinde hazır olmadığım veya beklemediğim bir anda geldiği için bu avı gerçekleştiremedim. Her seferinde çeşitli sorunlar çıktı. Balıklar kendilerini kurtarmayı başardı. Sonunda bu durum bilgi ve tecrübeyle değişecek mi? Ne dersiniz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Eğer siz gerçekten büyük balık avlamayı içinizde hiç tereddüt duymadan, büyük bir inançla isterseniz gerçekleşecek. Birde buna bilgi ve tecrübeyi eklerseniz eninde sonunda başarı sizi bulacaktır. Allah, tereddüt duymadan azimle çalışanı eninde sonunda ödüllendirir. Gerçekten çok çabalayarak elde edilen başarı en değerli olandır. Bu durumda bilgi ve tecrübe kalıcı olur.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.