BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR

Büyük Balık Avı Yapmayı Hayal Etmek Bile Zordur:

O kadar çok ufak balık avıyla uğraşan amatör balıkçı var ki, yeni başlayan birisi başka balık avı yapmayı hayal bile edemiyor. Ancak internette balık avı videoları seyretmeye başladığında bazı amatör balıkçıların büyük balık avıyla uğraştığını görüyor. O zaman ülkemizde de büyük balık avlarının yapılabileceğini fark ediyor. Bunun üzerine büyük balık avı yapmayı hayal etmeye başlıyor. İlerleyen zamanda da büyük balık avı yapabileceği yerler ile iletişime geçmeye başlıyor. Sonunda bir yere karar verip oraya rezervasyon yapıyor.

BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR

Büyük Balık Avı Yapmaya Gitmenin Heyecanı

Büyük balık avı rezervasyonu yaptırdıktan sonra balık avı günün gelmesini beklemeye başlıyor. Günler yaklaştıkça heyecan da artıyor. Sonunda büyük balık için teknede yerlerini alıyorlar. Tekne suları yararak açık denize yöneldiğinde yemlik balık için oltalar denize bırakılıyor. Bu arada merak edilen binlerce soru sorulmaya başlanıyor. Meraklar birer birer giderildikçe ava olan konsantrasyon artıyor.

BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR

Balık Avı Yemlik Balık Avıyla Başlıyor

Balık avı rapalanın nasıl suya bırakılması gerektiği, kamışın nasıl tutulacağı, takımları birbirine dolaştırmadan nasıl salınacağı ve çekileceği, çıkrık makineli oltaların nasıl kullanılması gerektiği gibi bilgilerin sırayla anlatılıp uygulamalı olarak gösterilmesi ile başlıyor. Bu bilgiler katılımcıların ilgisinin balık avına yönelmesini ve ortama adaptasyonu hızlandırıyor. Özellikle çıkrık makine kullanımını biran evvel öğrenmek ve kaloma mantığını kavramak büyük balık avına hazırlanmak için çok büyük önem taşıyor. Çünkü büyük balık hiçbir hatayı affetmiyor. Büyük balık anında gerekli manevrayı yapıp oltadan kolayca kendini kurtarabiliyor.

İlk balıklar kalomayı boşaltmaya başladığında heyecan doruklara çıkıyor. Artık balık avı havasına iyice giriliyor. Bir iki yemlik balık avından sonra büyük balık avı başlıyor.

BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR

Büyük Balık İçin Yemlik Balıkla Olta Hazırlığı

Balık yeterince canlıysa takım canlı yemle hazırlanıyor. Canlı yemin şansı daha fazla oluyor. Eğer balıklar canlı kullanılmayacak durumdaysa ölü yemle rapalaya benzer bir olta hazırlanıyor. Ölü yem, canlı rapala görünümü alıyor.

Yem suya bırakılıp derinliğe bağlı olarak takım salındıktan sonra yemli dip sırtısı başlıyor. Çoğunlukla canlı yemle hazırlanan takımlarla kısa sürede balık avlama şansı oluyor. Eğer bir süre canlı yemle av yapılamazsa balık canlılığını yitirdiği için ölü yemle hazırlanan takıma geçilmesi gerekiyor. Sonrasında rapalaya benzetilen ölü yemle dip sırtısı yapmaya devam ediliyor.

BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR

Büyük Balığın Heyecanı İnsanı Başka Bir Boyuta Taşır

Kısmette varsa bir süre sonra büyük balık şiddetle kalomayı boşaltmaya başlıyor. İşte tam bu anda adrenalin tepe yapıyor. Herkes büyük bir heyecan içinde ne yapacağını bilemez hale geliyor. Bu anda rehber avcının sakinleştirici sesi duyuluyor. Sakin kalıp oltanın yavaşça sarılmaya çalışılması isteniyor. Amaç; balığı yorarak tekneye yaklaştırmak. Avcı ilk şokunu atıp oltayı sarmaya başladığında balığın ne kadar güçlü olduğunu hissediyor. Bu durum heyecanını daha da arttırıyor. Büyük bir coşkuyla oltasını sararken yaşadığı büyük balık avı hikayesine kendisi bile inanamıyor. O kadar değişik duygular bir arada yaşanıyor ki, anlatmanın imkanı yok. Ancak bunu yaşayarak tecrübe etmek gerekiyor.

Mücadele ilerledikçe avcının olaya hakimiyeti artıyor. İlerleyen aşamada yorulan oltayı diğerine vererek soluklanma şansı elde ediyor. İşte bu anda biraz daha sakinleşmek ve büyük balık avından daha fazla keyif almak mümkün olabiliyor. Başkasının balıkla mücadelesini izlemek bile çok keyifli oluyor. Sonra tekrar mücadeleye başladığında sabahtan beri öğrendiklerinin büyük balık mücadelesini ne kadar kolaylaştırdığını fark ediyor. Bu ne büyük bir heyecan diye düşünmekten kendini alamıyor.

Balığı Teknede Görmek İnanılmaz Hisler Yaşatıyor

Balığı rehber avcı tekneye alırken avcılar gözlerine inanamıyor. Bu kadar büyük bir balığı hiç beklemiyorlardı. “Bu ne böyle. Bu kocaman bir balık. Bizim denizlerimizde bu kadar büyük balıklar yaşıyor mu?

Balık teknede çırpındıkça düşünceler daha da çeşitleniyor. “Bu balık bir saat önce denizin kralı olarak dolaşıyordu. Şimdi teknede. Bu balık bu hale ne kadar zamanda geldi acaba? Bu balığı almaya gerçekten hakkımız var mı? Bu balığı geri salmak mümkün mü?” Bu düşünceler avcının balığa bakış açısını bir daha geri dönülmez bir şekilde değiştiriyor. Artık o büyük balık avcısı oldu. Balığın bir can taşıdığını ve ihtiyaç değilse geri salınması gerektiğini yaşayarak öğrendi. Onlar artık usta avcı oldular.

Büyük Balık Avı Yapmayı Hayal Etmek Bile Zordur

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/QceS2vbgjrI

Büyük Balık Avı Yapmayı Hayal Etmek Bile Zordur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI YAPMAYI HAYAL ETMEK BILE ZORDUR için 8 cevap

 1. Berkay yıldırım der ki:

  Büyük balıkları avlamanın en büyük zorluğu nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Aslında en büyük zorluk balığın gücü hakkında hiç bir bilgimizin olmamasıdır. Neler yapabileceğini bilmediğimiz balıkla mücadele edebilmek mümkün değildir. Eninde sonunda bir yerde hata yaparız. Balık bu hatayı dğerlendirmek konusunda bir saniye bile tereddüt etmez. Hemen basıp kendini kurtarır.

   Ayrıca büyük balık avı yapmayı düşünmezken oltaya takılan balık için oltamızda uygun değildir. Olta uygun değilken büyük balıkla mücadele edebilmek hiç mümkün değildir. Daha ne olduğunu anlamadan balık basıp oltayı elimizden alır veya kopartır.

   Büyük balık avı bilgi, tecrübe ve uygun takım ister. Bunların sağladığı an büyük balık avı yapmaya başlayabilir. Bunun en kolay yolu da büyük balık avı turlarına katılıp kısa yoldan bilgi ve tecrübe edinmekten geçer.

 2. Murat Atasal der ki:

  Büyük balık avı yapmayı kim istemez?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Gördüğüm kadarıyla herkes büyük balık avı yapmak ister. Yeter ki imkanı ve zamanı olsun herkes büyük balık avı yapmak için şansını denemek ister. Bir de büyük balık avı yaptım mı asıl süreç o zaman başlar.

   Bazen tura katılan arkadaşlar “büyük balık avı yapayım, balık avında jübilemi yapacağım” diyor. Bende onlara “asıl macera ondan sonra başlayacak” diyorum. Gerçekten de asıl macera ondan sonra başlıyor. Arkadaşlar “balık avında jübile yapacağım” derken aslında bu hayalin ne kadar ulaşılmaz olduğunu söylemeye çalışıyorlar. Büyük balık avını yapınca bu hayalleri ulaşılmaz olmaktan çıkıp gerçek oluyor. İşte o zaman başka büyük balıkların avlarına yönelmeye başlıyorlar.

 3. Selçuk Yılmaz der ki:

  Büyük balık avı için turlarınıza katılanlar sizce hangi düşüncelerle gelmelidir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı turuna katılanlar öncelikle büyük balık avını öğrenmek amacıyla gelmelidir. Çünkü büyük balık avı çok fazla bilgi ve tecrübe ister. Üstelik büyük balık oltaya yakalandığında en ufak hatada kendini kurtarabilecek potansiyele sahiptir. Bu yüzden öğrenecek çok şey vardır. Üstelik öğrenmek yeterli değildir. Öğrenilenlerin etkin bir şekilde hata yapmadan uygulanması gerekir. En ufak hatada balık cezayı keser. Avdan eli boş döneriz. Bizim turlarda da avladığımız balıktan daha fazlasını bu sebeplerle kaçırırız.

   Tura Katılan Her Kişinin Öğrenmesi Gerekenler Nelerdir
   – Çıkrık Makineli Oltanın Kullanımı
   – Kaloma bilgisinin etkin kullanımı
   – Oltada kullanılan ip misinaya, her ne olursa olsun tema etmemesi gerektiği
   – Oltaya takılan balığın ne olduğunu ve büyüklüğünün ne kadar olduğunun doğru tahmini
   – Büyük balıkla mücadele şekli
   – Büyük balığın tekneye alınması. Büyük balık avında ustalaşmamış bir katılımcının büyük balığı almasına izin vermeyiz. Büyük balığı tekneye almak da çok tehlikeli olabilmektedir. Büyük balığı Kesinlikle tekneye biz alırız.
   – Büyük balık avı psikolojisi. Büyük balık avından sonra her insanın balığa ve balıkçılığa bakış açısı geri dönülmez bir şekilde olumlu değişime uğrar.

 4. Ali der ki:

  Büyük balık avı yapmaya alışan bir kimsenin kolay kolay ufak balık avından keyif alacağını zannetmiyorum. Büyük balığın mücadelesinin yerini hiç bir şey tutmuyor.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Aynen bu düşüncene katılıyorum. Büyük balıkla mücadelenin keyfini yaşamış bir kimse ufak balık avından nasıl keyif alabilir ki? Oltaya takılan balığı tekneye alıp almayacağımız bile kesin değil. Bu yüzden teknik bilgimizi en üst düzeye çıkarmaya çalışırız. Bu çaba bile başlı başına çok keyifli bir uğraştır. Ayrıca kısmetin ne anlama geldiğini bu mücadeleler esnasında öğreniriz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.