DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR

Devasa Büyük Balıkla Mücadelenin Keyfi Başkadır:

Büyük balık avının en keyifli yanı mücadelenin zorluğudur. Büyük balık oltaya takıldığında kaloma şiddetle boşalır. Kalomanın böylesi şiddetle boşalması insanı hayrete düşürür. Gelen balığın büyüklüğü kaloma boşalma şiddetinden belli olur.

DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR

Büyük Balık Avını İlk Defa Yapanların Durumu

Kalomanın şiddetle boşalması büyük balık avını ilk defa yapanlar için inanılmaz bir olaydır. Balık oltaya vurup kalomayı boşaltırken avcılar kısa süreli de olsa şoka girerler. Bir anda bütün öğrendiklerini unuturlar. Ne yapacaklarını bilemez hale gelirler. Bu durum büyük balık avı sayısı arttıkça nispeten geçer. Zaten büyük balıkla hata yapmadan mücadele edebilmek için öncelikle sakin kalmayı başarmak gerekir. Sakin kalıp, hiç acele etmeden balığı yormaya çalışarak mücadele etmek gerekir. Büyük balık avında balığı yormadan mücadeleyi sürdürmek mümkün değildir. Mücadele esnasında geçen her dakika avcının lehinedir. Her geçen dakikada balık yorulur. Sonunda teknenin yanına çok yorulmuş bir şekilde gelir. Böylece balığı tekneye almak kolaylaşır.

DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR

Büyük Balık Avı Yapmayı Sağlayan Temel Sebep Nedir

Balık avına çıkılan gün sayısı arttıkça kişinin sadece tecrübesi, bilgisi ve becerileri artmaz. Büyük balık avı yapabileceğine olan inancı da artar. Asıl balık avı başarısının temel sebebi de başarabileceğine olan inançtır. Bu inanç avcıyı balık avına çıkmaya teşvik eder. Bu inanç balığı avlamak için gerekli sabrı sağlar. Balık oltaya takılınca da avla gerektiği gibi mücadele edilmesine yardımcı olur. Büyük balık avında hiç hata yapmadan mücadeleyi sürdürmek çok önemlidir. Çünkü büyük balık hata affetmez. İlk fırsatta bütün gücünü kullanarak kendisini oltadan kurtarmaya çalışır.

DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR

Büyük Balık Avında Mücadeleyi Aşırı Yorulmadan Sürdürmenin Önemi

Büyük balıkla mücadele ederken acele edip çabucak yorulmak büyük hatadır. Yorulan her türlü hatayı yapmaya müsait hale gelir. Biran evvel avı bitirmek için olmadık çarelere başvurmaya kalkabilir. Doğru tercihleri yapmakta zorlanır. Bu yüzden yorulmaya başladığımız anda oltayı yanımızdaki arkadaşımıza vermemiz gerekir. O balıkla mücadeleye devam ederken dinleme fırsatını elde ederiz. Yalnız başımıza mücadele ediyorsak aşırı yorulmamaya dikkat etmek gerekir. Yorulmaya başladığımızda kalomayı biraz gevşetmek, makinenin ikinci devri varsa ikinci devre almak veya tekneye yol vererek rölanti hızında açık denize doğru hareketlenmek doğru tercihler olacaktır. Böylece dinlenme fırsatı buluruz.

DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR

Balığı İyice Yorarak Çekmek

Amatör balıkçının oltaya takılan balığı biran evvel çekmeye çalışması doğru değildir. Zaten büyük balık avında bu pek mümkün de değildir. Bu yüzden balığın keyfini çıkararak çekmek daha doğrudur. Bu şekilde avdan daha fazla keyif alırken balığı yorarak teknenin yanına getirmek mümkün olur. Teknenin yanına yorgun gelen balığı tekneye almak da kolay olacaktır. Balığı almadan önce kancaların nereden geçtiğine bakmak ve kancalara dikkat ederek balığı tekneye almak sağlığımız için önemlidir. Balığı her zaman teknedeki en usta avcının almasında fayda vardır. O kadar emek harcanan büyük balık avını sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak gerekir. Böylece büyük balık avı keyfimizi sonuna kadar yaşama şansını elde etmiş oluruz.

Büyük Balık Avını Sonuçlandırmaktan Daha Keyifli Bir Şey Var Mıdır

Büyük balık avını sonuçlandırmaktan daha keyif verici olan avlamayı başardığımız balığı geri salmaktır. Avımızı yaşama geri salmaktan daha keyifli bir şey yoktur. Zaten avı yapmak son çok keyiflidir. Avı yaparak karnımızı doyurma şansını elde ederiz. Bu avcılık olgusunun temel başarısıdır. Ama ihtiyacımız fazlası balığı geri salarak avın sürdürülebilir olmasını sağlamanın üzerine tatmin edici bir başka olgu yoktur. Bu şekilde hem kendimiz için, hem de başkaları için yeni fırsatlar yaratmış oluruz. Bu sayede avımız hiç bitmez. Aksine artar.

Devasa Büyük Balıkla Mücadelenin Keyfi Başkadır

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MdN05T9E_Ac

Devasa Büyük Balıkla Mücadelenin Keyfi Başkadır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DEVASA BUYUK BALIKLA MUCADELENIN KEYFI BASKADIR için 4 cevap

 1. Berkay yıldırım der ki:

  Oltaya takılan balığın büyüklüğünü anlamak mümkün müdür? Nasıl?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Oltaya takılan balığın büyüklüğünü anlamak mümkündür. Balık ne kadar büyükse oltaya vururken uyguladığı şiddet de artar. İlk an ki çekiş şiddeti, kamışdaki eğilmenin fazlalığı balığın büyüklüğü hakkında önemli fikir verir.

   Bazen balığın büyüklüğünü anlamak zaman alabilir. İlk başlarda hızlıca basıp dibe yaklaşan balık sakinleşeceğinden çok fazla oltayı çekiştirmez. Ama mücadele ilerleyip balığı dipten ayırmaya kalktığımızda balık gerçek gücünü ortaya koymaya başlar.

   20 Kg ve üzeri Akyalardan örnek vermek gerekirse; 60 m derinde avladığımızı düşünelim. Balığı hemen taşlık zeminden uzaklaştırmak için açık suya doğru çekeriz. Bu aşamada tekne 2 mil hızla açık denize doğru gider. Derinlik her geçen dakika artar. Bu aşamalarda büyük balık çok fazla sorun çıkarmaz. Ama sonrasında tekneyi 80 -100 m suyunda durdurup mücadeleye başladığımızda 60 m ye gelene kadar çok fazla mücadele etmezken, 60 m suyunda bir direnç yeri oluşturur. İyice yorulana kadar 60 m suyunda kalma çabasına girer. Bu aşamada sabırlı olup balığın yorulmasını beklemek en doğrusudur. Eninde sonunda balık yorulur.

 2. Selçuk Yılmaz der ki:

  Akya avlarken canlı yemi bir tane kanca takıyorsunuz. Av ihtimalini arttırmak için bir tane de üçlü kanca takılamaz mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Canlı yem kullanırken takıma bir de üçlü kanca ilave edersek muhtemelen canlı yeminin hareketlerini kısıtlamış oluruz. Üçlü kancayı bir yerlere sabitlemek gerekir. Kanca sabitlenen yerden çıkarsa balığa büyük zarar verir. Kısaca canlı yem kullanımında balığın hareketlerinin kısıtlanması da, zarar görüp ölmesi de canlı yem mantığına ters düşer.

   Tekli bir kanca kullanımı oldukça verimli bir uygulamadır. Üstelik avladığımız büyük balığı geri bırakmak istediğimizde en az zararı görmesini isteriz. Kullandığımız tekli kanca büyük balığı geri bırakma yöntemine en uygun kancadır. Belki bir de kancanın çentiğini kırıp eğelemek gerekebilir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.