BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Büyük Balık Avındaki Gelişim Süreçleri :

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Balık avı, denize sevdalı insanların yaptığı bir aktivitedir. Önceleri bu aktivitenin balık avlamak için yapıldığı düşünülür. Fakat ilerleyen zamanlarda bunun aslında denize duyulan özlem sonucunda yapıldığı fark edilir. Balık avında asıl dinlendirici ve motive edici olan denizdir. Denizin sakin ve dingin yapısı insanı dinlendirir. Bu yüzden denize özlem duyarız. Denize duyduğumuz bu özlemi gidermek için de ilk aklımıza gelen aktivite balık avıdır. Böylece denizde geçirdiğimiz vakti üretken bir faaliyete dönüşür.

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Balık Avına Başlamak

Balık avına ufak balık avıyla başlarız. Bu balık avına başlamanın en kolay yoldur. Ufak balık avını kıyıdan basit bir olta ile yapabiliriz. Böylece bu aktiviteyi çok fazla masrafa girmeden kolayca yapmak mümkün olur. İlk av ile balıkları ve onların davranışlarını öğreniriz. Bu şekilde deniz veya göl kenarında kafa dinlerken, bir yandan da öğrenmenin keyfini yaşarız. Bu sayede “öğrenmek ve rahatça karnımızı doyurabilme” fikri bizi sarmaya başlar. Öğrenerek ustalaştıkça daha büyük balıkların avını istemeye başlarız. İşte macera bundan sonra başlar.

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Balık Avında Eğitim Süreci

Büyük balık avına yönelmek masraflı ve zaman alıcı bir süreçtir. Kendi başına öğrenmenin maliyeti oldukça yüksek olur. Kimi zaman da hayal kırıklıkları ile doludur. Bu yüzden eğitim almak çok önemlidir. Bu sayede eğitim maliyetleri azaltır ve harcanacak zamanı kısaltır. Daha hızlı ve kendimize güvenli büyük avına başlayabiliriz. Hayal kırıklıklarımız da daha az olur.

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Büyük balık avı sabır işi olduğu için zaman zaman sınamalara tabi oluruz. Bu sınamaları hasarsız atlatmanın yolu sabretmemiz gerektiğini öğrenmekten geçer. Bu şekilde her sınama bize pek çok şey kazandırır. Daha büyük usta olmak yolunda emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Çünkü hiç kimse için büyük balık avı çok kolay olmaz. Yolun bir aşamasında zorluklar bizi güçlü kılmak için bekler. Bu sayede pes etmemeyi, her zaman mücadelenin galip geleceğini keşfederiz. Bu durum bir insanın bu hayatta öğrenebileceği en güçlü duygudur.

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI

Artık Daha Büyük Bir Balık İstiyorum

Büyük balık avının en temel psikolojilerinden biri de, her avdan sonra daha büyüğünü arama arzusudur. Aynı zamanda bu aşama avlanan daha büyük balıkları geri bırakma isteğinin tavan yaptığı aşamadır. Bu aşamadan sonra avlanan balığı geri bırakmak avcısına daha büyük haz verir. Böylece avcı “sürdürülebilir avcılık” moduna geçmiş olur. Kısaca artık avladığı balığı geri bırakarak, gelecekte avlayacağı balığı hak etmiş olur. Çünkü geri bıraktığı bir balık bile üreme yoluyla avcının ömür boyu avlayacağı balığı garanti altına alır. Bu fikrin insanda yaratacağı mutluluktan daha büyük bir haz yoktur.

Balık Avı Yaparken Kendine Sınırlar Koymak

Ne ilginçtir ki, büyük balık avı yapan her avcı bir süre sonra kendine kurallar koymaya başlar. Bu aşamada en temel kural “yiyeceğin kadarını avlamaktır”. Diğer bir deyişle ihtiyacın kadar av yapmaktır. Eğer avlanan büyük balık ihtiyaç fazlası ise, hemen geri bırakılır. Ufak veya büyük balıkları geri salanların ödülü ya daha büyük balık, ya da oltasından bereketin eksik olmamasıdır.Alan elden çok, veren elin bereket timsali olması“ gibi…

Kısmete Gönülden İnananın Ödülü

Yirmi yıllık balıkçılık hayatımda gördüğüm, tereddütsüz kısmetine inananın hiç boş dönmediğidir. Onlar daha tekneye binmeye hazırlanırken “abi bugün büyük balık avlamaya geldik” derler. Tam o an içime büyük bir enerjinin yüklendiğini hissederim. Yüzümde bir gülümseme belirir. Onların gözlerinin içine bakıp samimiyetlerini görüp “inşallah” derim. Ama bilirim ki, o gün büyük balık avı yapacağız. Şimdiye kadar bu konuda hiç yanılmadık. Ama birisi bana istatistik sorarsa bilirim ki, o gün kesinlikle boş döneceğiz. İçinde inancın zirve yapmadığı kişinin başarılı olabilmesi mümkün değildir. İnanç başarının en önemli unsurudur. İnanç sayesinde insan başarı için gerekli olan her şeyi keyif duyarak yapar. Bu şekilde başarılı olmaya hazır hale gelir.

Büyük Balık Avındaki Gelişim Süreçleri

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/SQ1X7lLzCPU

Büyük Balık Avındaki Gelişim Süreçleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVINDAKI GELISIM SURECLERI için 2 cevap

  1. Eren der ki:

    Balık avlamaya başlamanın en doğru yolu nedir?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Yakınınızda destek alabileceğiniz usta bir balıkçı varsa ondan eğitim alarak başlamak en verimli yol olacaktır. Yoksa balık avı turlarına katılarak öğrenmeye çalışmaktır. Özellikle bu turları düzenleyenler arasından eğitim veren bir tanesini seçebilirsiniz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.