BUYUK BALIKLAR SONUNA KADAR MUCADELE EDERLER

Büyük Balıklar Sonuna Kadar Mücadele Ederler :

BUYUK BALIKLAR SONUNA KADAR MUCADELE EDERLER

Büyük balıklar oltaya takıldıklarında gücünün son damlasına kadar mücadele ederler. Oltanın kancasından kurtulmak için her türlü çabayı gösterirler. En ufak hatada kendilerini kurtarmayı başarabilirler. Bu yüzden büyük balıkla mücadele ederken çok sabırlı ve dikkatli mücadele etmek gerekir. Özellikle mücadele esnasında oltada boşluk vermek en büyük hatadır. Bu durumda balık öne doğru gelip sonra hızla basarak kendini kancadan kurtarır. Bu durumda avcı önce oltada bir boşluk hisseder. Sonra olta hızla gerilir. Bir anda bir hafifleme olur. Tam bu anda balık kancadan ayrılıp özgür yaşantısına geri döner.

BUYUK BALIKLAR SONUNA KADAR MUCADELE EDERLER

Balık Avlarken de Balıkla Mücadele Ederken de Sabırlı Olmak Şarttır

Balık avı yaparken telaş içinde olmak hata sebebidir. Böyle bir durumda balık oltaya vurduğunda ilk hamle şuursuzca yapılır. Oysa balık oltaya vurduğunda duruma göre bir davranış tarzı seçmek gerekir. Ezbere yapılan hareketler avın kaçmasına sebep olur. Büyük balık avının ufak balık avına olduğu gibi toleransı yoktur. Büyük balık avında en küçük hata balığın kaçmasıyla sonuçlanır. Bu yüzden büyük balık avına hazır olmayanların hep kaçırma hikayeleri olur.

BUYUK BALIKLAR SONUNA KADAR MUCADELE EDERLER

Büyük balık avında tecrübe ve bilgi çok önemlidir. Ama bunlardan daha önemlisi anlık çözümleme yeteneğidir. Her büyük balık aynı davranışı sergilemez. Hatta aynı tür büyük balıklar bile her seferinde aynı davranışı sergilemez. Bazen deniz ve havadan kaynaklı zorluklarda olabilir. Hatta malzeme veya avcının durumuna özel zorluklar da olabilir. Bu yüzden böyle zamanlarda anlık çözümlemeler çok büyük önem kazanır. Ayrıca anlık çözümlemeleri uygulayabilmek için av esnasında ve balık oltaya vurduğunda sakin kalıp şartlara göre hareket etmek gerekir. Hazır olmamak ve sabırsızlık şartları zorlaştırır.

BUYUK BALIKLAR SONUNA KADAR MUCADELE EDERLER

Büyük Balık Her Durumda Sonuna Kadar Mücadele Eder

Oltaya büyük balık vurduğunda bizim durumumuza hiç aldırmadan o her türlü mücadelesini yapar. Bu anda bize asla soluk aldırmaz. Bizi bir an bile beklemez. Sonuna kadar mücadelesini sürdürür. En ufak hatamızda, sanki o anı bekliyormuş gibi bir anda basıp kendini kurtarır. Bu yüzden büyük balık oltaya vurduğunda her şeyi unutup balıkla mücadeleye konsantre olmak gerekir. Eğer güzel bir av hikayemiz olsun istiyorsak, avın şartlarına uygun mücadele etmemiz gerekir. Buna rağmen mücadele esnasında bir tek şey aksarsa büyük sorun olabilir. Bu yüzden tedbirli olmak ve hızlı çözümlemeler yapmak gerekir. Yoksa büyük balık bizi beklemez.

Ama her şeye rağmen şunu da bilmek gerekir. Nasıl balık avı kısmetse, balıkla mücadele edip balığı tekneye alabilmekte kısmettir. Her şeyi doğru yaparken balığı kaçırmak da çok mümkündür. Balık kaçacağı zaman her şey bir anda aksi gitmeye başlar. Sanki kaçma prosedürü devreye girer. Böyle bir duruma engel olmak da çok mümkün olmayabilir. Örneğin 40 dakika mücadele edilen bir büyük balık kaçabilir. Nasıl mı? Büyük balık oltaya atlamadan önce yeme saldıran Balon Balıkları yemin bağlı olduğu kancanın misinasına bir diş atmış olabilir. Bu durumda 40 dakika dayanan misina son anda kopabilir. Böyle bir şeye avcının yapabileceği bir şey yoktur. İşte bu kısmettir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/QceS2vbgjrI

Büyük Balıklar Sonuna Kadar Mücadele Ederler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.