BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Büyük Balıkta Canlı Yem Ölürse Parçalanırsa :

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Canlı yem balık avı yapmak her zaman daha avantajlıdır. Ama canlı yem bir sebepten dolayı ölebilir. Örneğin yavaş veya hızlı çekip ölmesine sebep olabiliriz. Büyük balık canlı yemi ağzına alıp ezip, yaralayıp ölmesine sebep olabilir. Balığın üzerine nefes almasını engelleyen bir şeyler takılabilir. İki olta çekiliyorsa oltalar birbirine çapariz olup balığın ölmesine sebep olabilir. Avcı balıklar veya Balon Balıkları tarafından yarıya kadar yenebilir. Bu durumda başka yem balığımız yoksa ve başkasını avlama olasılığı kalmamışsa, büyük balık avından vaz mı geçeceğiz? Tabii ki hayır. Ölü yemle veya yarım kalan yemle de büyük balık avı yapılabilir. Hatta sadece yem balığının kafasıyla bile büyük balık avını defalarca yaptık.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Ölü Yemle Büyük Balık Avı

Büyük balık avı için yem balığı avı yaparken 2 – 3 adet yem balığı avlarız. Son avladığımız yem balığını canlı yem olarak kullanırken diğer iki yem yedekte kalır. Yedekte kalan yemler suyun içinde veya livarda bile olsa ölürler. Palamut veya Orkinos yavrusu gibi yem balıklarını özel livarlar dışında, canlı balık livarlarında dahi yaşatmak mümkün değildir. Bu yüzden yedekte kalan yem veya yemleri ancak ölü yem olarak kullanmak mümkündür. Ölü yem kullanımında dikkat edilecek en önemli husus; balığın taze olması ve renklerini kaybetmemiş olmasıdır. Balık tazeliğini kaybetmiş ve kokmaya başlamışsa Balon Balıkları için güzel bir yem olur. Kaybedeceğiniz kancalar da cabası olur.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Ölü yemler düzgün çekildiğinde veya teknenin kısa ataklarla hafif hızlanmalar yaptığında av verimliliği artar. Mesele büyük balığa yem balığını yaralı bir balık gibi göstermektedir. Büyük balık yem balığını yaralı kaçan bir balık gibi algıladığında yeme isteğiyle saldırıya geçer. İşte bu isteği uyandırdığımız zaman büyük balık avı yapabiliriz.

Yarım Kalmış Yemle Büyük Balık Avı

Avcı balık veya Balon Balığı saldırısı sonucu parçalanıp yarım kalmış yem balığı ile olta yeniden uygun bir şekilde hazırlanır. Yem, fazla dönmeyecek ve oltada aşırı ağırlık yaratmayacak şekilde monte edilir. Ölü yemde olduğu gibi çekilir. Çekme prensibi tamamen aynıdır. Yarım kalmış yem balığına da gerekli aksiyon verildiğinde büyük balıkta yeme isteği oluşturulabilir. Hatta sadece yemin kafasıyla bile büyük balık avı yapılabilir. Aç olan büyük balık her türlü fırsatı değerlendirmek ister. Yeter ki, yemi ona cazip bir şekilde sunalım.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Ölü Yemle Büyük Balık Avında Kaloma Ayarı

Canlı yemle balık avında kalomayı serbest akışa geçmeyecek sıkılıkta ayarlıyorduk. Bunun sebebi büyük balığın yemi kolayca koparıp almaması içindi. Oysa ölü yemi hazırladığımız takımda bütün kancalar balığı sıkı bir şekilde tutar. Ayrıca büyük balığın yeme saldırma ihtimali olan her yerde bir kanca bulunur. Bu durumda kalomayı avlamayı düşündüğümüz balıkla mücadeleye uygun bir ayara getirebiliriz.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Kaloma Ayarını Daha Etkin Ayarlamanın Yolu

Kalomayı, büyük balık avı için uygun olduğunu düşündüğümüz ayardan biraz daha gevşek tutmaktır. Bu sayede ilk anda kancanın takıldığı yeri yırtma probleminden kurtulmuş oluruz. Ayrıca bu şekilde balığın ilk andaki çok büyük gücünü de ciddi anlamda boşa çıkarmış oluruz. Fakat bu yöntemin de sakıncaları vardır.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Büyük balık avı için altı taş olan meralarda dolaşırız. Balık yemi kaptığında dip zemine doğru inmeye başlar. Hatta oltaya taş balığı takılmışsa direkt olarak bir taşa girmeye çabalar. Gevşek kaloma kullanıldığında balığa hakim olmak pek mümkün olmaz. Bu yüzden balık oltaya takılınca olabildiğince hızlı bir şekilde altı taş olan meradan derin suya doğru uzaklaşmak gerekir. Balık avında en zor durum bu anlardır. Bu anda ne yapacağımıza karar vermek için öncelikle balığın ne olduğunu anlamamız gerekir. Kırk yılda bir balığa çıkan birisi için bunu anlamak çok zordur. Ancak çok sık balık avı yapabilme ile mümkün olabilecek bir hissiyattır.

BUYUK BALIKTA CANLI YEM OLURSE PARCALANIRSA

Her balığın kendine özgü davranış kalıpları vardır. Ama bu davranış şekilleri kesin kurallara tabi değildir. Sosyal bir canlının davranışları şartlara ve duruma göre değişim gösterebilir. Bütün bunları anlayabilecek duruma gelmek ustalık ve ciddi tecrübe ister. Üstelik bunları sınıflandırıp anlatmaya kalkmak da çözüm değildir. Avcının bu durumları yaşayıp kendine uygun çözümler bulması gerekir. Çünkü bu çözümlemeler bilinçaltı tarafından hayal dahi edilemeyecek hızlarda yapılır. Bilinçaltının bu hızlarda çözümlemeleri yapabilmesi için her kişinin bizzat yaşadığı tecrübelere ihtiyacı vardır. Çünkü herkesin yaşadığı tecrübe farklıdır. Her tecrübenin kişiden kişiye algılanışı da farklıdır. Bu yüzden yorumlamalar, çözümlemeler ve uygulamalar farklılık gösterir.

Balık oltaya takıldığında kalomanın akmasına izin verip derin suya doğru hareketlenmek en doğru yoldur. Bunu yaparken oluşabilecek problemler bizim tecrübe edinmemiz için yaşamak zorunda olduğumuz problemler olarak algılanmalıdır. Bu şekilde algılanıp çözümler aranırken kendi stilimiz oluşmaya başlar. Daha disiplinli olmaya başlarız. Kendimize göre kurallar oluşturmaya başlarız. İşte ustalar arasındaki farkları bu yaklaşım tarzları belirler.

Mücadele etmeye başladığımız balığı altı kumluk açık suya çıkardığımızda ilk aşamayı başarmış oluruz. Ondan sonra yapmamız gereken kalomayı uygun ayara getirip balıkla sabırla mücadeleye devam etmektir. Mücadelenin keyfini çıkarmak için ne kadar sabırlı olursak, avı başarı ile sonuçlandırma şansımız o kadar fazla olur.

Kapalı Kaloma ile Çekilen Balık Videosu: https://youtu.be/rQEZ76gXZfc

Büyük Balıkta Canlı Yem Ölürse Parçalanırsa

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.