BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

Buyuk Balıkta Olta Tekneden Daha Hızlı Salınmamalıdır :

BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

Sırtı yöntemiyle balık avı yaparken olta tekne hızından daha yavaş salınmalıdır. Böylece takımı kontrollü bir şekilde salmış oluruz. Balık avı yaparken her aşamanın doğru yapıldığından emin olmamız gerekir. Yaptığımız her aşamadan emin değilsek balık avlamak mümkün olmayacaktır. Tekne hızından daha hızlı salınan takımların doğru pozisyonda olduğundan emin olamayız. Emin olmadığımız takımı çekip kontrol etmekte fayda vardır. Avın her aşamasında kontrol bizde olmalıdır. Tereddüdümüz olduğunda takımı çekip kontrol etmeliyiz. Tereddüdümüz varsa takımları ya meraya girmeden önce, ya da meradan çıktıktan sonra kontrol etmek doğru olacaktır. Meradayken takım kontrolü yapılmaz. Merayı rahatsız etmenin anlamı yoktur.

BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

Hatalardan Uzak Durup Doğruları Yapmanın Yolu

Her yaptığımız hata, bize nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. Hata yaparak öğrenmek yerine önceden düşünüp tedbir alarak öğrenmek daha avantajlıdır. Ama insanoğlu genel olarak hata yaparak öğrenir. Bu durumda mesele yapılan hatadan ne kadar çok ders çıkarıldığıdır. Her alınan ders, analiz yapma kapasitemizi arttırır. Belli bir seviyeden sonra hata yapmadan da sorunların üzerinden gelmeyi öğreniriz. İşte bu aşamaya ne kadar hızlı ulaştığımız önemlidir.

BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

İlgilendiğimiz Konularda Okumak

Hata yapmadan bir sorunun üstesinden gelmenin bir yolu daha vardır. O da bu konuyu tecrübe etmiş ve çözümler oluşturmuş insanların tecrübelerini okumaktır. Bir problemle uğraşmadan önce o konuda araştırma yapmak ve bilgi toplamak önemlidir. Sonrasında ne yapacağımızı planlayarak işe başlarız. Bu şekilde hata yapmadan sorunun üstesinden geliriz.

BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

Sırtı Yöntemi Nedir

Tekne belli hızla giderken balık avı yapmak demektir. Bu hız yemlik balık avında 4 – 7 mildir. Büyük balık avında 2 – 4 mildir. Bu hızlar genel ortalama hızlardır. Yoksa bu hızların dışında da balık avı yapılabilir. Avcıyla av arasındaki ilişki sosyal bir ilişkidir. Bu ilişki koşullar ve şartlara bağlı olarak değişim gösterir. Bu değişimin oranı sonsuzdur. Bu yüzden sosyal bir ilişkinin olduğu yerde sebep sonuç ilişkisi aramak boşuna bir çaba olur. Sadece genellemeler yapılabilir. Ama bu genellemelerin işe yaramadığı zamanlarda “sosyal ilişkilerde sebep sonuç ilişkisi yoktur” cümlesini hatırlamak gerekir.

BUYUK BALIKTA OLTA TEKNEDEN DAHA HIZLI SALINMAMALIDIR

Oltayı Kontrollü Salıp Her Aşamadan Emin Olarak Çekmek

Yemi hazırlayıp suya bırakırız. Bu aşamada tekne 2 mil hızla hareket halindedir. Takımı salmaya başladığımızda tekne hızını da arttırırız. Bu aşamada tekne hızı önce 4 mile sonra 5 mile çıkar. Bu hızda oltayı tekneden daha yavaş olacak şekilde salarız. Böylece takımın düzgün bir şekilde salındığından emin oluruz. Eğer salma işleminde bir problem olduğunu düşünüyorsak takımı çekip kontrol etmemiz gerekir. Sonra takımı tekrar kontrollü bir şekilde salmalıyız. Ancak bu aşamadan sonra takımdan emin olarak balık avına devam edebiliriz.

Takımı Salarken Ne Kadar İp Misina Salacağız

Ne kadar ip misina salacağımızı av yapacağımız meranın derinliği belirler. Örneğin 40 m derinliği olan bir yerde 40 – 50 m civarı salmak uygun olur. Sırtı çekerken takım kurşun ağırlığın miktarına bağlı olarak 20 – 35 m aralığında gelmelidir. Yemli dip sırtısında yemi dibe sürtmek büyük hata olur. Canlı yem çekiyorsak yem ölür. Ölü yem çekiyorsak yem bozulur veya etrafı otlarla dolar. Olta dibe takılırsa yem kullanılmaz hale gelebilir. Bu yüzden yemli dip sırtısında yemi dibe sürtmek doğru değildir.

Yemli dip sırtısıyla Akya avı yaparken orta su ve biraz altını çekmek yeterli olacaktır. Dibe çok yaklaşmaya gerek yoktur. Taş balıkları için takımı dibe olabildiğince yaklaştırmak gerekir. Ama takımı dibe takmamak gerekir. Takımın dibe takılması av verimliliğini ciddi anlamda düşürür. Yedek yemlerimiz olsa bile taş balıkları ilk seferde olduğu kadar iştahlı olmayacaktır.

Akya Oltasının Hazırlanıp Bırakılma Videosu: https://youtu.be/NJ1cu6oFtNY

Buyuk Balıkta Olta Tekneden Daha Hızlı Salınmamalıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.