DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Denizin Sakinliği Büyük Balık Mücadelesini Kolaylaştırır :

Sakin denizde balık avına odaklanmak daha kolaydır. Hırçın denizde balığa odaklanmak zordur. Güvenlik açısından denize göre pozisyon alma zorunluluğu vardır. Denizde güvenli pozisyonda kalmaya çalışırken bir yandan da balığa odaklanıp her istenilen yere girip çıkmak mümkün olmaz. Bu durum avın istenilen verimde olmasını engeller. Oysa sakin bir denizde güvenlik problemi olmaz. Bütün dikkatimizi balık avına verebiliriz. Bu yüzden av verimliliğimiz artar.

DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Bugün çok güzel bir hava ve deniz vardı. Bizde bu durumu avantaja çevirdik. Önce yem balığını avladık. Böyle güzel bir havada yem balığı avı çok verimli geçmişti. Hemen her yerde yem balığı avlamak mümkün oluyordu. Oltamıza takılan son yem balığı ile Akya Oltasını hazırladık. Sonra Pırasalı Adanın açığında büyük balık avına başladık.

DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Büyük Balık Avı Başladı

Önce Çoban Limanına doğru gittik. Çoban Limanın burnundan geri dönüp adaya doğru olta çektik. Bazı yerlere bir kaç kere baktık. Güzel havada balık avı yapmak çok keyifliydi. Bu arada pek çok konuda sohbet ettik. Derken Pırasalı Adaya doğru yaklaşırken kaloma boşalmaya başladı. Teknenin burnunu hafif açığa doğru çevirerek mücadeleye başladık. Büyük balık çok iyi mücadele ediyordu. Arkadaşımız başlarda çıkrık makineli oltayı kullanmakta biraz sıkıntı yaşadı. Ama sonra kendi içinde bulduğu çözümlere bende yardımcı olunca mücadele onun için kolaylaştı.

DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Çıkrık Makinenin Kullanımı

Arkadaşın olta kullanımı düzeldikçe balıkla mücadelesine konsantre olması kolaylaştı. Böyle olunca da balık avı mücadelesi daha anlamlı olmaya başladı. Daha az yorularak, keyifle mücadelesine devam etti. Nihayet sonunda Akya teknenin altında gözüktü. Arkadaş oltayı sardıkça Akya dönerek yukarı doğru geliyordu. Sakin suda balığın bu hareketlerini izlemek çok keyifliydi. Bizde sakin havanın bize sunduğu bu güzellikleri seyretmekten geri durmadık.

DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Balığında Can Taşıdığının Fark Edildiği An

Her şey çok keyifliydi. Balık dönerek ve kabarcıklar çıkararak teknenin yanına geldi. Uzanıp balığı tekneye aldık. Balığı teknenin içine aldığımızda ilk anda her zaman bir sessizlik olur. Katılımcı arkadaşlar bir an balığın büyüklüğünden çok etkilenip onu seyre dalarlar. Tam bu anda katılımcı arkadaşların balığa bakış açıları ani bir değişim geçirir. Balığın ne kadar önemli bir canlı olduğunu fark ederler. Aslında bu sezgi ilk olarak balıkla mücadele esnasında başlar. Ama bu hislerin tarifi ve tanımlaması ancak balığı görünce mümkün olur. Bu an balıkla empati kurulan andır. Bizim büyük balık avı turu yapmamızın yegane sebebi budur.

DENIZIN SAKINLIGI BUYUK BALIK MUCADELESINI KOLAYLASTIRIR

Amatör Balıkçılara Önerimiz

Gelin büyük balık avı yapalım. Bu işi çok iyi öğrenelim ve öğretelim. Bu sayede insanların balığa bakış açısı değişsin. Balığında bir can taşıdığını algılasınlar. Bu sayede insanlar ufak balıktan gönüllü olarak uzaklaşıp büyük balık avına yönelsinler. Ufak balıklar büyüme ve çoğalma şansı elde edebilsin. Böylece balık stoklarımız artsın.

Bütün bu süreçlerin sonunda büyük balık avı doğal olarak kolaylaşacaktır. Kolaylaşan balık avı insanları eninde sonunda sportif balıkçılık anlayışına yaklaştıracaktır. Dünyada balığını çoğaltmış ve balık avı turizmine yönelmiş bütün ülkelerde süreç bu şekilde gelmiştir.

Yumurtalı Devasa Balığı Geri Bırakma Videosu:  https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Denizin Sakinliği Büyük Balık Mücadelesini Kolaylaştırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.