DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Denizlerin Efesi Akya Avını Yapmak Muhteşemdir :

DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Akya denizdeki en cesur büyük balıktır. Su altında hemen hiçbir şeyden korkmaz. Her şeyin yanına kadar sokulup onu kontrol eder. Hareket halindeki bir teknenin yanında bile avının peşinden koşturabilir. Yemi kontrol için çekerken yemin peşinden teknenin yanına kadar defalarca gelişine şahitlik ettik. Bir balığın bu davranışları sergilemesi avcıları çok şaşırtır ve heyecanlandırır. Bu özellikleriyle Akya “Denizlerin Efesi” lakabını almayı fazlasıyla hak eder.

DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Akya olta ile avlandığında gücünü sonuna kadar tüketmeden asla teslim olmaz. Bu özelliğiyle olta avcılığında en mücadeleci balıktır. Bu yüzden dünyanın pek çok yerinde Akya avı en fazla tercih edilen avlardan bir tanesidir. Oltaya takıldığında kalomayı o kadar şiddetle boşaltır ki, avcı bir anda neye uğradığını şaşırır. Bir anda şoka girer. Sonra mücadele başlar. Bu aşamada Akya kalomayı boşaltarak dibe doğru yönelir. Dibe yaklaştıkça sakinleşmeye başlar. Sonrasında o da bir süre şoka girer. Çünkü denizin efe avcısı olarak avlanmaya alışık değildir. Başına geleni anlamaya çalışır. Sonra olayı kavradığında o muhteşem mücadele başlar.

DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Büyük Balıkla Muhteşem Mücadele

Artık avcı da, av da şoktan çıkmıştır. Kimin kazanacağı belli olmayan bir mücadele başlar. Eğer avcı kalomayı doğru ayarlamışsa ve böylesi bir ava her anlamda hazırsa mücadeleye keyifle devam edebilir. Kaloma ayarı sıkıysa avcı daha ne olduğunu anlamaya fırsat bulamadan yorulur. Yorgunluk, mücadelenin çok yoğun yaşandığı böylesi avlarda büyük bir hata kaynağıdır. Yorulan avcı avı hızlıca almak için çözümler bulmaya çalışır. Ama bu çözümler genellikle işe yaramaz. Pek çok hatanın peş peşe yapılmasına sebep olur. Kısa sürede avcı mücadele edemez hale gelir. Bu aşamada onu iki şey kurtarabilir. Oltayı verebileceği tecrübeli bir yardımcı veya kalomayı gevşetip dinlenme fırsatı bulmak.

DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Büyük Balık Avına Hazır Olmak

Bizden daha güçlü bir balıkla mücadele edeceksek nasıl mücadele etmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Sonra bu av için uygun takımlarla ava çıkmamız gerekir. Balık oltamıza takıldığında öğrendiklerimizi uygulayabilecek sakinliği korumamız gerekir. Telaş, stres ve korkular mücadelenin aleyhimize dönmesine sebep olacak faktörlerdir. Büyük balıklar sanki misinanın diğer ucundan bu duygularımızı hisseder ve uygun anı kollar. En ufak hatamızda bu fırsatı değerlendirirler.

DENIZLERIN EFESI AKYA AVINI YAPMAK MUHTESEMDIR

Bizden güçlü bir avla mücadele ederken önce onu bizim gücümüzün altına düşecek kadar yormak gerekir. Bu da ancak uygun kaloma ayarıyla olur. Uzun süre mücadeleye devam edebileceğimiz bir kaloma ayarı bir süre sonra avın gücünü azaltır. Bir süre sonra avın gücün azaldığını hissetmeye başlarız. İşte o andan sonra inisiyatif bize geçer. Ama bu inisiyatifi tedbirli bir şekilde kullanmamız gerekir. Bizden güçlü canlıların en sona bıraktıkları bir hamleleri hep vardır.

Oltaya Takılan Balığı Kaçırmamanın Yolu

Oltamıza takılan balığı mutlaka tekneye almak istiyorsak, balıkla mücadelede geçen her dakikanın lehimize olduğunu unutmamak gerekir. Mücadele esnasında geçen her dakika avın yorulmasına sebep olur. Sonunda balık mücadele edemez halde teknenin yanına gelir. Artık son hamlesini yapabilecek gücü dahi kalmaz. Bu şekilde balığı tekneye almanın da bir tehlikesi kalmaz. Ama yine de tedbiri elden bırakmamak en doğru davranış şekli olacaktır.

Büyük Balığı Tekneye Almak

Muhteşem mücadelenin en son aşaması Akya’nın tekneye alınması aşamasıdır. Balığın üzerindeki kancaların yaratabileceği tehlikeyi düşünerek bu işi teknedeki en tecrübeli kişinin yapması gerekir. Balık tekneye alındığında avcının bütün duyguları gün yüzüne çıkar. Balığın büyüklüğü avcıyı en çok etkileyen unsurdur. Sonra avcı balığın gözlerine odaklanır. O gözlerde balığın ne kadar mücadeleci olduğunu ve onu ne kadar yorduğunu bir video seyrediyormuş gibi izler. Bu aşamada avıyla duygusal bir bağ kurar. Kurulan bu duygusal bağ avcıyı ileriki avlarında balığı geri salma aşamasına kadar götürür. Büyük balık avcısı ileri aşamalarda ihtiyaç dışı balık avı yapmayan bir karaktere bürünür. Onun için en değerli canlı avıdır.

Büyük balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Denizlerin Efesi Akya Avını Yapmak Muhteşemdir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.