GUNES BATARKEN BUYUK BALIKLAR KIYILARA YONELIRLER

Güneş Batarken Büyük Balıklar Kıyılara Yönelirler :

GUNES BATARKEN BUYUK BALIKLAR KIYILARA YONELIRLER

Amatör balıkçılarda genel kanaat sabah suyunun daha bereketli olduğu yönündedir. Bunun sebebi sabah balık avına çıkıldığında oltalara hemen balıkların vurmasıdır. Çünkü sabah suyu, sabahın ilk ışıklarıyla başlar. Balık güneşin doğmasıyla beslenmeye başlar. İlerleyen saatlerde balık hareketliliği azalır. Avcılarda balık hareketliliği azaldıkça yorulduklarını fark etmeye başlarlar. Bu durumda ya mola verirler, ya da geri dönüşe geçer.

Akşam suyu ise yine güneşin alçalıp batmaya yaklaştığı dönem öncesi başlar. Güneş alçaldıkça balıkların kıyılara yönelişi hızlanır. Çünkü akşam suyu da sabah suyu gibi balıkların beslenme zamanıdır. Özellikle güneşin batmasından önce 1 saat, güneşin batmasından sonra yarım saat içindeki balık hareketliliği artar.

GUNES BATARKEN BUYUK BALIKLAR KIYILARA YONELIRLER

Akşam Suyunun Bereketsiz Gibi Algılanma Sebebi

Genellikle avcılar sabırsız olur. Akşam suyuna da erkenden çıkmak ister. Sanki sabah suyunda olduğu gibi balıkların onları beklediğini zannederler. Oysa akşam suyu hareketliliği güneşin batmasından 1 saat öncesidir. Balığa erken çıkan avcılar geçen saatlerde oltalara bir şey vurmayınca sabırsızlanmaya başlarlar. Sabırsızlık yılgınlığa ve yorgunluğa sebep olur. Balık vakti yaklaşırken iyice yoruldukları için dönme kararı alırlar. Oysa akşam suyuna erken çıkmak en büyük hatadır. Avcılar boş yere kendilerini yormuş olurlar. Akşam suyuna, meraya gidilecek zamanı da dikkate alarak günün son 1,5 saatini değerlendirecek şekilde çıkmakta fayda vardır. Bu şekilde çıkılan akşam suyunun bereketli geçme ihtimali çok yüksektir.

GUNES BATARKEN BUYUK BALIKLAR KIYILARA YONELIRLER

Akşam Suyuna Erken Çıkılırsa Kesin Av Yapılamaz Mı

Balık avında kesin diye bir şey yoktur. Balık avı rastgeledir. Yani kısmettir. Kısmette varsa rast gelir. Kısmette yoksa elden hiçbir şey gelmez. Eğer meraya öğleden sonrası yeni sürü girmişse aç olacaklarından gayet güzel av yapabilirler. Av yapan balık oltalara da atlar. Ama böyle bir sürü hareketine nadiren denk gelinir. Eğer balık vaktine kadar oyalanıp hoşça vakit geçirilecek bir ortam varsa ne zaman balığa çıkıldığının bir önemi yoktur. Yeter ki balık vaktinin güneş batımına 1 saat kala başlayacağının bilincinde olalım. Neyi kabulleniyorsak ona hazır oluruz. Bu durumda geçen vaktin önemi olmaz.

Akşam Güneş Batarken Akya Kaloma Boşaltıyordu

Saat 16.00 da tura başladık. Adrasan Koyundan Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Yol boyunca yem balığı bizi pek üzmedi. Pırasalı Adanın açığından başlayarak büyük balık avına başladık. Birkaç merada yemlere Balon Balıkları musallat oldu. Sabırla yemleri tazeleyip ava devam ettik. Arkadaşlar ile iki turda da Akya avı yapmıştık. Üçüncü turda da Akya avı yapacağımıza inancımız tamdı. Her şeyimiz hazırdı. Bir tek oltaya balığın vurması gerekiyordu. Artık son meraya gelmiştik. Güneş tepelerin ardında batmıştı. Işık azalmaya başlamıştı.

Hep beraber “tam balık vakti, tam yeri ve tam zamanı” diyorduk ki, Akya kaloma boşaltmaya başlamıştı. Önce balığı taşlık bölgeden uzaklaştırmak için açık suya dümen kırdık. Sonra hevesle balıkla mücadelemizi sürdürdük. Nihayet Akya teknenin yanına gelmişti. Işık daha fazla azalmadan fotoğraf ve video işlerini hallettik. Sonra hızla kıyıya doğru yol aldık. Hava kararmadan balığı temizleyip İzmir yoluna gidecek şekilde buzluğa koyduk.

Keyifli, balıklı ve bol sohbetli üç gün çabucak geçmişti. Bu sene de arkadaşlar için verimli bir büyük balık avı turu olmuştu. Kısmet seneye artık.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/tbMlzUpcOLY

Güneş Batarken Büyük Balıklar Kıyılara Yönelirler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

GUNES BATARKEN BUYUK BALIKLAR KIYILARA YONELIRLER için 2 cevap

 1. Berkay der ki:

  Yazın Sinarit avı yapmak istersek en iyi zaman dilimleri ne zamanlardır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yazın Sinarit avı için en doğru zamanlar:
   – Sabah suyunda güneş doğumundan yarım saat önce, güneş doğduktan 1,5 saat sonrasıdır.
   – Akşam Suyunda güneş batmadan önce 1,5 saat, güneş battıktan sonra yarım saattir.

   Sinarit sabah suyunda kıyılarda avlanmak, akşam suyunda avlanmak ve geceyi geçirmek için kıyılara yaklaşırlar.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.