KACAN BALIK BUYUK OLUR GERIYE TECRUBESI KALIR

Kaçan Balık Büyük Olur Geriye Tecrübesi Kalır :

İnsanlar başarılı olduklarında eksiklerini değerlendirmeyi sonraya bırakıp kutlama yapmayı tercih ederler. Ama onlardan pek azı yalnız kaldığında eksikleri belirleyip bunları nasıl düzeltebileceğine kafa yorar. Genel olarak başarı insanları sarhoş eder. Eleştiriden uzak durmayı tercih ederler.

Başarısızlık eksiklerin ortaya çıkmasını sağlar. Akıllı insan eksikleri örtmek yerine onları nasıl düzelteceğini düşünür. Sonrada eksikleri düzeltmek için uygulamaya yapmaya koyulur. Uygulamalar eksiklerin düzeltilmesini sağlarken başka eksiklerin tespit edilmesine de katkı sağlar. Zaten devamlı denemeler yapan aynı zamanda eksikleri görüp düzeltme yoluna da gider. Zaten bütün yaşantımız boyunca yaptığımız antrenmanlar, egzersizler, provalar, denemeler ve tekrarlar işimizi daha profesyonelce yapmamızı sağlamaz mı? Bütün bu çalışmalar esnasında eksik olan şeyler düzeltilir ve mükemmele yaklaşılmaya çalışılır.

KACAN BALIK BUYUK OLUR GERIYE TECRUBESI KALIR

Kaçan Balığın Neden Kaçtığını Anlamaya Çalışmak

Daha önceden o bölgede hiç büyük balık avı yapmamıştık. Bunun bir sebebi de genellikle o bölgede Balon Balıkları ile karşılaşmış olmamızdı. Bu yüzden o bölgeyi genellikle pas geçmeyi tercih ederdik. Ama o gün meranın ne kadar güzel olduğunu düşündüğüm anda kaloma boşalmaya başlamıştı. O bölgede Akyanın oltaya vurmasını hiç beklemiyordum. Ama yine de deneme yapmaktan vazgeçmiyordum. Ön yargılarla iş yapmak bana uygun bir davranış şekli değildir. Bir yerin önünde arkasında balık avlayabiliyorsam, ortasında da avlayabilmem gerekir. Bu mantıkla denemelere devam ederim. Balon Balığı saldırısı olursa hemen bölgeyi terk ederim. En kötü ihtimalle yemi kaybederim veya az bir hasarla kurtarırım. Her denemede bir miktar hata payı vardır. Ama insanoğlu yaptığı hatalar sonucunda öğrenir. Korkuyla iş yapan ise kendini sınırlandırarak öğrenme yollarını tıkamış olur.

Beklemediğim bir anda balık kalomayı boşaltınca emin olmak adına oltayı erkenden kontrol ettim. Bu kontrol oltanın kalomasının daha sıkı olmasına sebep oldu. Oysa o anda balığa açık kaloma ile yol vermeliydim. Balığın kendiliğinden kancaya geçmesini beklemeliydim. Ani refleks hata yapmama sebep oldu. Erkenden kancanın geçmesini sağladığımızda kancanın nereye geçeceğini tahmin etme şansımız olmaz. Oysa balık yemi yutmaya çalışırken kanca %90 ihtimalle ağız bölgesine geçmektedir. Balığın en güçlü kaslarının bulunduğu yer olan ağız bölgesinden kancanın çıkması veya bu bölgenin yırtılması çok zordur. Böylece balıkla mücadele daha kolay sürdürülebilmektedir.

Nisan Haziran Arasında Akya Yumurtalı Olabilir

Genellikle Haziran ayına kadar avladığımız Akyaları geri salmayı tercih ederiz. Bu Akya’yı tekneye kadar çekebilseydim geri bırakmayı düşünüyordum. Bu yüzden balık yorulmadan tekneye yaklaştırma ve sonra geri bırakmak düşüncesindeydim. Hızlıca çekme çabam kancanın takıldığı yerin mücadele esnasında yırtılmasına sebep oldu. Muhtemelen kanca Akyanın ağız kısmının içinde yanaklara geçmişti. Bu bölge o kadar güçlü bir yapı değil. Bu yüzden de yırtılmıştır. Neyde sonuç olarak ben av hevesimi tatmin etmişken, o da kendini kurtarmış oldu. Kısmet böyleyleymiş.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Kaçan Balık Büyük Olur Geriye Tecrübesi Kalır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.