SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Sabırlı Olan Sonunda Akya Avı Mücadelesini Kazanır :

SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Büyük balık avı gerçekleştirmek için sabırlı, mantıklı ve akıllı olmak dışında başka bir seçenek yoktur. Sabırsızlık, mantık ve akıldan yoksun mücadelenin sonu hüsran olur. Bunun en önemli sebebi balığın tahminlerin ötesinde güçlü olmasıdır. En ufak zorlamada balık takımı koparıp mavi derinliklerdeki özgür yaşantısına geri döner. Bu kaçış balık için özgürlük, avcı için hüsrandır.

Bazen aşırı heyecan da avcının başarısız olma sebebi olur. Balık avı yaparken aşırı heyecandan da uzak durmak gerekir. Heyecan akıllıca hareket etmenin önündeki en büyük engeldir. Heyecanı yenip akıllı ve mantıklı hareket etmek dışında seçenek yoktur.

SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Balığın Gücünü Kabul Edip Ona Göre Mücadele Etmek

Öncelikle balığın bizden daha güçlü olduğunu kabul etmeliyiz. Sonra geriye onu yorarak nasıl mücadele edebileceğimizi öğrenmek kalır. Büyük balığı yormadan tekneye almanın imkanı yoktur. Büyük balıkla onu yoracak tarzda mücadele etmek gerekir. Zaten büyük balığı yormadan almaya gücümüz de yetmez. Olta takımımız bir şekilde balığın gücüne dayansa bile biz dayanamayız. Sıkı kaloma ayarıyla mücadele eden birisi kısa sürede yorulur. Bu durumda avcı bir iki dakika belki mücadele edebilir. Böyle bir mücadele için çok fazla çekme gücü olan çok pahalı çıkrık makinelere ihtiyaç vardır. Belki bu şekilde daha sert kaloma ile mücadele mümkün olabilir. Ama her şartta avcının tecrübesi ve fiziksel gücü önemli rol oynar.

SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Balıkla Sert Mücadelede Kancanın Takıldığı Yer Yırtılabilir

Diyelim ki çıkrık makine ve takımlar çok güçlü ve balığı çok kısa zamanda almak istiyoruz. Bu şartta bile balığı kaybetme riskimiz vardır. Çünkü kancanın geçtiği et parçası o mücadelenin gücüne dayanamayıp yırtılabilir. Bu durumda da balığı kaybederiz. Ancak kanca çok sağlam bir yere geçerse bu tür mücadelede başarı elde etme ihtimali olabilir. Aksi her durumda balığı kaybedebiliriz.

SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Büyük Balıkla Uzun Süre Mücadele İçin Uzun İpe İhtiyaç Vardır

Büyük balıkla sabırla mücadele edebilmek için uzun ip misinaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden çıkrık makine tercih ederiz. Çünkü çıkrık makinenin ip sarma haznesi daha büyüktür. Çıkrık makinenin büyüklüğüne ve ipin sağlamlığına bağlı olarak çok fazla ip sarma imkanımız olur. Mücadele için ne kadar fazla ip misinamız olursa büyük balıkla  o kadar mücadele etme şansımız da olur.

SABIRLI OLAN SONUNDA AKYA AVI MUCADELESINI KAZANIR

Balık Avında Yorgunluk Hata Sebebidir

Balıkla mücadele esnasında yorulursak mantıksal yapımız da aynı oranda bozulmaya başlar. Doğru karalardan uzaklaşıp devamlı yanlış kararlar vermeye başlarız. Bu durum balığın kendini kurtarması için bulunmaz fırsattır. Ayrıca biz de mantıklı hareket edemeyince saçma sapan işler yapabiliriz. Örneğin oltanın ip misinasının bir yerlere sürtülüp kopmasına sebep olabiliriz. Bir yerlere takılmasına sebep olabiliriz. Örneğin motorun pervanesine dolanan ip misina hemen kopar. Hatta çok yorulduysak balık bir gaflet anında oltayı elimizden dahi alabilir. Hatta böyle bir durumda kamışın kırılmasına sebep olabiliriz. Makinenin bozulmasına sebep olabiliriz. Kısaca her türlü probleme sebep olabiliriz.

Kaloma Ayarını Kendimize Göre Ayarlamak

Balık avında yorulmadan mücadele etmenin yolu gücümüzün yettiği bir kaloma sıkılığı tercih etmektir. Bu şekilde uzun süre mücadele etme şansımız olur. Böylece balık bir süre sonra yorulmaya başlar. Böylece avı sonuçlandırma şansımız olur. İşte balık avında sabırla mücadele etmekten kastımız budur. Uygun kaloma ayarıyla kendimizi yormayacak tarza mücadele ederek avı sonuçlandırmak. Ancak bu şekilde mücadele edilen avların sonunda başarı söz konusu olur.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Sabırlı Olan Sonunda Akya Avı Mücadelesini Kazanır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.