LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI

Lambukalar Akya Oltasında Kendi Boyunda Olan Palamuta Atladı :

Adrasan’da güzel bir gün başlangıcında, güneş henüz doğmaya başladığı esnada, sahilde buluşarak tekneye bindik. Adrasan Koyunun ortalarına doğru, yemlik Palamut avı için, Palamut çaparilerini denize bırakarak, dolaşmaya başladık.

LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI

Adrasan Koyunda bir süredir Palamut akını olduğu için, sabah ve akşamları 30 – 50 tekne Palamut avı peşinde koşuyordu. Bu ava, Adrasan’da bulunan balıkçı tekneleri, günlük tur tekneleri, özel tekneler ve şişme botlar katılıyordu. Herkes kolay avın peşinde, Palamut için silikonlu veya tüylü Palamut çaparisi çekerek dolaşıyordu. Kimisi yiyecek balığın peşindeyken, çoğu avlayabileceği kadar çok Palamut avlamak peşindeydi. Umarım, avlanan bu kadar çok Palamut zayi edilmemiş, ihtiyaç sahiplerinin sofrasını süslemiştir.

LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI

Balık çok bol olduğu için, yarım saat içinde 9 – 10 Palamut avlayıp, Palamut avını bırakarak, Akya avı yapacağımız Gemliyik Koyuna gittik. Gemliyik Koyunun açığında, Akya oltalarını hazırlayıp, sıra ile denize bırakarak, Gemliyik Koyuna yaklaşmaya başladık. Gemliyik Koyunda Akya avı yapmaya çalışırken, bizi bir sürpriz bekliyordu. İlk turda, oltalarımızda devamlı olarak hareketler olunca, kontrol etmeye karar verip oltayı çektiğimizde, oltaya takılmış iki adet, bir kiloluk Lambuka ile karşılaştık. Lambukaları teknenin yanına getirdiğimizde, Lambuka sürüsü de teknenin altında dolaşmaya başlamıştı. Lambuka sürüsünün görüntüsü çok güzeldi.

LAMBUKA AVI

Gemliyik Koyunda, Akya oltaları ile birkaç tane daha Lambuka avladıktan sonra, Akya avı yapabilmek amacıyla, Pırasalı Ada istikametine doğru ilerledik ve Pırasalı Ada etrafında Akya aramaya başladık. Pırasalı Ada civarında da zaman zaman Lambukalar oltalarımıza musallat oluyordu. Lambukalardan uzak durarak, Akya avına devam etmeye çalıştığımız sırada, oltalardan biri hızla çekilince, “bu Akya” dedim. Akya oltamıza nihayet takılmıştı. Mücadele şiddetle başlayınca, hemen diğer oltayı toplamaya başladık. Bir süre sonra, Akya hızlı bir şekilde basmaya başladığı esnada, olta boşaldı. Takımı çekip baktığımızda, Lambukalar tarafından zedelenen iplerin Akya mücadelesine dayanamayınca, kopmuş olduğunu fark ettik. Bu durum bir kere daha tekrarlanınca, oltaları toplayıp, geri dönmeye karar verdik.

LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI

AKYA AVI

Akya Avı Videosu: https://youtu.be/k8NUCMudNi4

Lambukalar Akya Oltasında Kendi Boyunda Olan Palamuta Atladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.