OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Oltadaki Balığı Kaçırıp Ava Yeniden Başlamak Zordur :

OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Balık avı her zaman büyük ümitlerle başlar. Bazı günler büyük balık avlanmak için kıyıya yanaşmış olur. Böyle zamanlarda yem balığını avlamak da kolaylaşır. Daha kıyıdan ayrılırken suya bırakılan yüzey sırtılarına yem balıkları hemen atlar. Bu sayede büyük balık avına hemen başlama şansı elde edilir. Böyle durumlarda büyük balık avına başlamak için vakit kaybetmemekte fayda vardır.

OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Hemen Akya oltası hazırlanır. Yem avının yapıldığı meraya yakın bir merada büyük balık avına başlanır. Böylece yem balık avının heyecanı geçmeden büyük balık avına geçmenin heyecanı yaşanır. Böyle günlerde büyük balık oralarda avlanıyordur. Yem balığının kıyıya sıkışmış olmasının sebebi büyük balığın varlığıdır. Böyle zamanlarda çok hareketli olan yem balığı kıyıya sıkışıp kalır. Sıkıştığı kıyı kesiminde savunma halindedir. Savunma halindeyken bile aynı zamanda karnını doyurmak için avlanmaya devam eder. Bu durum büyük balığı daha da istekli hale getirir. Bu durum avcı için bulunmaz fırsattır.

OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Yem balığının yakınında başlanan büyük balık avı genellikle olumlu sonuçlanır. Ama böyle günlerde avcı için bir psikolojik eşik ortaya çıkar. Avcı bu fırsattan olabildiğince çok faydalanmak ister. Balığın çokluğunun yarattığı heyecanla hareketleri hızlanır. Zamanla kontrol dışına çıkmaya başlar. Bu hata sebebidir. Oysa oltaya takılan büyük balıkla mücadele ederken duruma uygun kararlar alınmalıdır. Bunun için de sabırlı olmak gerekir.

OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Biran Evvel Balığı Tekneye Alma Psikolojisi

Büyük balık güçlü ve mücadelecidir. Oltadaki 10 – 20 Kg büyük balığa güç yetirmek her avcının harcı değildir. Büyük balık avında acele etmek ve yorulmak hataya davetiye çıkarmaktır. Her iki durumda da hatalı kararlar alma olasılığı artar. Özellikle yorgunluk en büyük hata kaynağıdır. Çünkü gücümüzün tükenmekte olduğunu hissedip işi biran evvel bitirmeye kalkarız. Bu durumda emniyet kuralları da hiçe sayılır. Hatalar birbirini izler.

OLTADAKI BALIGI KACIRIP AVA YENIDEN BASLAMAK ZORDUR

Oysa oltaya takılan büyük balıkla gerektiği sabrı göstererek mücadele edilmelidir. Bunu sağlamanın yolu kaloma bilgisi ve tecrübesidir. Bu sayede yorgunluk eşiğine gelinmeden av sürdürülebilir. Böylece yapılması gerekenler zamanında yapılarak avın sonuçlanması mümkün olur. Acele edilip kaçırılan balık sonrası av yeniden başlamak zorundadır. Oysa en değerli av oltadaki avdır. Bir avın bitirme süresi ne kadar uzarsa, avı sonuçlandırma ihtimali o kadar artar. Büyük balık avında mücadele esnasında geçen her dakika avcının lehinedir. Çünkü bu sürede balık yorulur. Yorulan balık sorun çıkarma potansiyelini kaybeder. Bu sayede değerli olan avımızı sonuçlandırma şansını elde etmiş oluruz.

Oltadaki Balığı Kaçırmak

Oltadaki balığı kaçırdığımızda av yeniden başlamak zorundadır. Ama artık ilk avda olduğu gibi kısa zamanda av yapma şansımız çok azalmıştır. Bazı günler bu mümkün olabilir. Ama bu mümkün olmadığı günlerde bir şeyi fark ederiz. Oltadaki avı kaçırmak büyük bir zaman kaybıdır. Bu sürede av yaptığımız büyük balık sürüsü yer değiştirmiş olabilir. Kaçan balık yüzünden bozulan morallerle ava odaklanmak zorlaşır. Bu psikoloji ile büyük balık sürüsünü yeniden bulmak çok zordur. Bu durum av günün hüsranla sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden oltadaki balıkla son avımızmış gibi mücadele etmek en doğrusudur.

Oltadaki Balığı Kaçırıp Ava Yeniden Başlamak Zordur

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/8p5gnXnKVWk

Oltadaki Balığı Kaçırıp Ava Yeniden Başlamak Zordur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.