PALAMUT AVINI YAPMAK ZOR OLDU AKYA HEMEN GELDI

Palamut Avını Yapmak Zor Oldu Akya Hemen Geldi :

Bazı günler yemlik balık avı yapmak zor olabilir. Her yeri dolaşmamıza rağmen yemlik balık avı yapmak mümkün olmaz. Böyle günlerde önce bildiğimiz yerlere bakarız. Sonra hızımızı değiştirerek her yere bakmaya başlarız. Kimi zaman motoru boşa alıp oltaların derin sulara inmesini bekleriz. Böylece daha derin sularda av yapma imkanını elde ederiz. Bazen oltaları derin sulara indirdiğimizde büyük balıklar da takılabilir. Bu zamana kadar her türlü büyük balığın avını yaptık.

PALAMUT AVINI YAPMAK ZOR OLDU AKYA HEMEN GELDI

Yüzey Sırtısını Derin Sulara İndirerek Balık Avı Tekniği

Yüzey sırtısı takımlarında bir veya iki tane 50 gr ortası delikli kurşun ağırlıklar kullanırız. Bu kurşunlar sayesinde derin sulara inebilme seçeneğimiz vardır. Yemlik balığın zor olduğu günlerde oltaları derin sulara indirerek yemlik balık avı yapmaya çalışırız. Bu esnada oltamıza 3 – 7 Kg arası Akya, Sinarit, Barakuda, Domuz Balığı, Mavi Orkinos, Yazılı Orkinos takılabilir.

PALAMUT AVINI YAPMAK ZOR OLDU AKYA HEMEN GELDI

İnce Takımlarla Büyük Balık Avı Mücadelesi

Yüzey sırtısı takımlarına 3 – 7 Kg arası büyük balık takıldığında yemlik balık kalomasıyla mücadele ederiz. Büyük balık oltaya takıldığında kalomayı sıkmak balığın kaçmasına sebep olur. Sıkı kaloma karşısında balık ya beden misinasını koparır. Ya da kancaları veya halkaları açar. Her iki durumda da balık kendini kurtarır. Bu yüzden kalomaya hiç dokunmadan mücadele etmek gerekir. Çıkrık makinelerimizde 300 m ip misina vardır. Bu ip misina büyük balıkla mücadele etmek için genellikle yeterli olur. Bu durumda av uzun sürer. Ama yapacak başka bir şey yoktur. İnce takımla balık avının sırrı sabırla balıkla mücadele etmektir. Ancak balık yorulduğunda almak mümkün olur.

PALAMUT AVINI YAPMAK ZOR OLDU AKYA HEMEN GELDI

Akya Oltasını Hazırlayıp Büyük Balık Avına Başladık

Sabah turu 06.30 – 11.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Saat 10.10 da yemlik balığı yeni almıştık. Turun bitmesine çok az zaman kalmıştı. Bu yüzden hemen Akya oltasını hazırlayıp mavi derinliklere bıraktık. 2 – 4 mil hızında dip sırtısı çekerek dolaşmaya başladık. Beş dakika olmadan kaloma akmaya başladı.

Yemlik Balık Üzdü Akya Sevindirdi

Kalomanın boşalmasıyla teknede büyük bir sevinç yaşandı. Yemlik balığı bu kadar uzun beklemek bizi çok üzmüştü. Akya kalomayı boşaltınca çok rahatladık. Sevinç ve büyük bir istekle oltayı çekmeye başladık. Akya arada bir basıp kaloma almasına karşılık rahat çekilebiliyordu. Bu durumda balık çok büyük olmasa gerekti. Düşündüğümüz gibi de oldu. gelen Akya 3 Kg üstü bir balıktı. Ama bizi sevindirmek için yeterliydi.

Balığı tekneye aldıktan sonra oltaları toplayıp sahilin yolunu tuttuk. Yine hep beraber bir Akya avı yapmıştık. Darısı iki gün sonraki avın başınaydı.

Sinarit ve Barakuda Avı Videosu: https://youtu.be/n1mL_R2eApQ

Palamut Avını Yapmak Zor Oldu Akya Hemen Geldi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PALAMUT AVINI YAPMAK ZOR OLDU AKYA HEMEN GELDI için 2 cevap

  1. Aykut Akyıldız der ki:

    Bugün yemlik balık avı nispeten zor oldu. Ama bize Akya yerine Balon Balıkları musallat oldu. Balon Balıklarından nasıl kurtulacağız? Böyle bir şey artık mümkün mü?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Bence artık Balon Balıklarından kurtulmak mümkün değil. Yaklaşık 11 senedir Akdeniz mesken edindi. Zaten öncesinde de vardı. Ama büyük balıklardan çok çekindikleri için kıyılara pek fazla yaklaşamıyorlardı. Yine eskisi gibi balığımızı çoğaltırsak büyük balıkların miktarı ve kıyılarda kalma süresi artarsa Balon Balıklarının etkisi nispeten azalır. Ama asla bir daha eskisi gibi olmaz. Burada doğan Balon Balıklarının buradan ayrılıp gideceklerini zannetmiyorum. Küresel ısınmaya bağlı olarak ısınan denizlerimiz Balon Balıklarına en uygun yaşam olanaklarını sunmaktadır. Zaten dünyanın pek çok deniznde yaşayan ve denizn çöpçüsü olarak denizn sağlıklı kalmasını sağlayan Balon Balıklarının buraları terk etmesini beklemek hayal olur. Azaltma adına, belki bilgili ellerde kontrollü temizlenip tüketilmesi bir çözüm olabilir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.