TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Tarih Turizminin Değeri Göbeklitepeyle Anlaşılır Olacak :

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Tarihin en büyük kültür ve zenginliklerini oluşturmuş ilk toplulukları Anadolu coğrafyasında yaşamıştır. Bizim öncelikle bunu öğrenip kavramamız gerekmektedir. Bu ülkemiz için çok büyük bir değerdir. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak ülkemizin insanlığa karşı bir sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirip bunları en güzel şekilde sergilememiz gerekmektedir. Bu tarih turizmini canlandırmak için şarttır. Akıllıca sunulduğunda tarih turizmine dünya üzerinde ilgi duymayacak insan yok gibidir. Özellikle Çinliler, Japonlar ve Hintliler tarih turizmine çok ilgi göstermektedir. Bu üç ülkeden tarih turizmi için gelecek insan sayısı dünya geri kalan insan sayısından daha fazladır. Özellikle dünya ekonomik büyüklüğünün doğuya kaymasıyla bu ülkelerin turizm faaliyetinin önemi giderek artacaktır.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Göbeklitepeyi Dünyaya Duyurmak ve Önemini Anlatmak

Eğer Göbeklitepe’yi dünyaya duyurup önemini anlatabilirsek tarih turizminde çok büyük yol almış oluruz. Belki de Göbeklitepe, tarih turizminin ülkeye neler kazandırabileceğini bize gösterecek. Bu sayede ufkumuz açılıp şimdiye kadar değerlendiremediğimiz bu sektörün farkına varacağız. Eğer bunun farkına varabilirsek tarih eserlerimizi daha iyi değerlendirebileceğiz. Böylece tarih turizmi en fazla gelir getiren sektörümüz olacaktır. Unutmayalım, ülkemizin sahip olduğu tarih ve kültür mirası hiçbir ülkede yok.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Göbeklitepe’yi Önemli Yapan Nedir?

 • Göbeklitepe tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar uzandığı tespit edilmiştir.
 • Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe arkeolojik alanının, Yukarı Mezopotamya bölgesindeki dünyanın bilinen en eski megalitik yapı grubudur.
 • Göbeklitepe tarihte bilinen en eski yerleşim yeridir.
 • Din kavramının o dönemde insan hayatının merkezinde olduğunu göstermesi pek çok ezberi bozacak gözükmektedir.
 • Tarımın ilk defa yapıldığı tespit edildiği yerdir.
 • Mayalanmış ilk içeceğin burada yapıldığına dair kanıtlar olduğu sanılmaktadır.
 • İnsanlık tarihinin bu döneminde insanların avcılık ve toplayıcılıkla göçebe bir hayat sürdürdüğü kabul edilirdi. Göbeklitepe bir din ve yerleşim yeri olmasıyla bu savı çürütmektedir.
 • Göbeklitepe’de çıkarılan her yeni eser dünya tarihini yeniden şekillendirmektedir.
 • İnsanı tasvir ettiği düşünülen taşların üzerine yapılan hayvan figürlerinin o dönem insanın ulaştığı sanat düzeyini göstermektedir. Belki de bunları ilk yazı veya iletişim şekli olarak kabul etmek mümkündür.
 • T şeklindeki taşların nasıl yapıldığı ve oraya kadar taşınabildiği düşündürücüdür. Bundan daha önemlisi tapınak tarzı yapıları nasıl yaptıkları ve bu tür yapıları yapmayı nereden öğrendikleri çok önemlidir.
TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK
 • Bu yapıları yapacak organizasyonu öğrenmek ve bunları benzer şekilde yapacak düzeye gelmek ancak eğitimle mümkündür.
 • Bu organizasyonun ihtiyaçlarının avcılık ve toplayıcılıkla karşılanacağını düşünmek mümkün değildir. Ancak toplu yaşamın organizasyon düzeyine gelmesiyle mümkün olabilir. Bu organizasyonu okumayı, yazmayı bilmeyen neolitik dönem insanı nasıl yapmıştır?
 • Acaba yeryüzünde ilk uygarlık Anadolu’da mı kurulmuştur?
 • Göbeklitepe’nin keşfi arkeoloji, antropoloji, vs. bilimlerini dumura uğratmıştır. Bunun yanı sıra teoloji açısından da bir bomba etkisi göstermiştir.

Göbeklitepe Nerededir

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarındadır. Burası yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer almaktadır.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Tarihteki En Eski Yapıttan 7500 Yıl Daha Eskidir

Göbeklitepe bu zamana kadar bilinen en eski yapıttır. Göbeklitepe, Malta’da bulunan tapınaktan 5000, Stonehenge’den 7000, Mısır Piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Mağara Duvarlarındaki Resimlerden Kabartma Hayvan Figürlerine

Mağara duvarlarındaki avcılığı temsil eden resimlerden ziyade burada hayvan figürleri tek ve kabartma olarak işlenmiştir. Bu haliyle sanatsal açıdan farklı bir anlayışı etkileyici biçimde yansıtmaktadır. Taşlar üzerinde işlenmiş akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri yer almaktadır. Bir kısım arkeoloğa göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyaret eden farklı kabilelerin sembolü olarak nitelendiriliyor.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Klaus Schmidt’in Göbeklitepe Hakkındaki Yorumu

Göbeklitepe ve civarında 15-20 tapınak olduğu sanılıyor. Klaus Schmidt’in sözleriyle “Göbeklitepe muazzam bir tapınaklar dağı niteliğinde, taş devri kabilelerinin çeşitli törenler düzenledikleri olimpik buluşma yeri olarak karşımıza çıkıyor”.

TARIH TURIZMININ DEGERI GOBEKLITEPEYLE ANLASILIR OLACAK

Buğdayın En Verimli Hale Getirildiği Yer Göbeklitepe

Bölgede yapılan araştırmalar sonucu önemli kültür bitkisi olan buğdayın ilk defa Göbeklitepe ve civarında yetiştirildiğini ortaya koyuyor. Üstelik budayın yüzlerce verimli farklı türünün yetiştirildiği de elde edilen sonuçlarda arasındadır.

İnsanların tapınak yapma, sanat icra etme yeteneklerinin yanında büyük bir topluluğu besleme konusunda da kafa yordukları ortadadır. Bu da insanların birlikte yaşama ve medeniyet olma bilinçlerini ortaya koymaktadır.

T Sütunlarda Yer Alan 3 Boyutlu Aslan Figürü

Arkeologlar boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını düşünüyorlar. Sütunlar üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor. Bu ve diğer aslan figürleri neolitik dönemde aslanların Anadolu’da yaşamış olma ihtimalini güçlendiriyor. İnsanları temsil eden T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor.

Budayın Fermente Edilmesiyle Bira Yapımı

Bulgular taş devri insanlarının bira içtiğini de gösteriyor. Kazılarda şu ana kadar en büyüğü 160 litrelik kapasiteye sahip kireç taşına oyulmuş, altı bira varili bulundu. Klaus Schmidt, bulgular ışığında, insanoğlunun ekmek için değil, bira uğruna tarıma başladığına, bunun da ilk kez Urfa’da gerçekleştiğine kanaat getirmiş.

Sıvı Kullanılarak Yapılan Törenler

Arkeologlar tapınak kalıntılarındaki zeminlerinin özellikle sıvıyı geçirmeyecek şekilde yapıldığına dikkat çekiyor. Buradan, törenleri ne olduğu şu an kesinleşmese de bir sıvı (kan, su, alkol v.b.) eşliğinde gerçekleştirdikleri fikri oluşuyor.

Toplu İbadetle Gelen Yerleşik Hayat

Göbeklitepe, yıllardır tarih derslerinde öğretilen “göçebe toplulukların tarımı öğrenerek yerleşik hayata geçtiği” tezini de çürütüyor. Yerleşik hayata geçişin çiftçilik ve hayvancılığın ortaya çıkışıyla birlikte gerçekleştiği düşünülüyordu. Schmidt’e göre ise avcı ve toplayıcı toplulukların Göbeklitepe gibi dini merkezlerde sürekli olarak bir araya gelmelerinin sonucunda yerleşik hayata geçilmiştir. Kalabalık toplulukların ibadet merkezine yakın olma arzusu ve çevrede bu toplulukların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterli kaynak bulunmamasından dolayı insanlar tarıma yönelmişlerdir. Yani tarım yerleşik hayatı getirmemiş, dini mabetlerin etrafında kalma arzusu sonucunda yerleşik hayat tarımı getirmiştir.

Adrasan Kızkalesi Videosu: https://youtu.be/MkSlPr8evH8

Tarih Turizminin Değeri Göbeklitepeyle Anlaşılır Olacak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı TARIH TURIZMI kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.