YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Yakaladığımız Yazılı Orkinosu Geri Saldık :

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Balık avı sezonunun başında oltamıza takılan Yazılı Orkinoslar genellikle büyük boylarda olur. Temmuz ayının ortalarına gelmiş olmamıza rağmen yine de büyük boylar oltalara takılıyordu. Bu durum genellikle suyun geç ısındığı dönemlerde olur. Ayrıca böyle zamanlarda genellikle büyük boylar yumurtalı olur. Bu yüzden büyük boyları geri salma eğiliminde oluruz. Özellikle son yıllarda geri salma işlemine misafirlerimizde gönüllü olarak katılmaya başladı. Bu sayede daha fazla miktarda yumurtalı olan büyük boyları geri salmaya başladık. Böylece Yazılı Orkinosların çoğalmasına ve daha büyük boylarda avlamaya imkan tanımış oluyoruz.

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Amatör Balıkçının Büyük Balık Özlemi

Amatör balıkçılar için en önemli şey her türün büyük boylarını avlamaktır. Büyük balıklarla mücadele etmenin keyfine doyum olmaz. Böylece bu avları yapanlar büyük balıkla mücadele etme tecrübesi kazanmış olur. Bu sayede daha değerli olan büyük balıkların mücadelesine hazırlanılmış olurlar. Büyük balık avında tecrübe elde etmenin sonu yoktur. Sosyal olan her canlının genel karakteristik bir davranış şekli vardır. Ama çeşitli sebepler ile an itibariyle davranışları ve mücadele şekilleri değişiklik gösterebilir. Bu yüzden hiç beklenmedik zorlu bir mücadeleye hazır olmak gerekir. Büyük balıklar ile yapılan her mücadele bir macera gibidir.

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Büyük Balık İçin Canlı Yem Avı

Yem balığı avı yaparken istediğimiz ufak boylardır. Bu yüzden yumurtalı olma ihtimali olan büyük boyları geri salıp yem olarak kullanabileceğimiz boyları ararız. Bazen bu mümkün olmayabilir. Oltamıza her seferinde daha büyük boylar takılır. Eğer tura katılan arkadaşlarımız bu balıkları yemek isterse en fazla iki tane alırız. Sonrasında oltamıza takılanları geri salarız. Bu şekilde yem balığı arayışımızı tur zamanı bitene kadar sürdürürüz.

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Neden Tur Sonuna Kadar Yem Balığı Ararız

Çünkü canlı yemle büyük balık avı çok avantajlıdır. Birçok avda son dakikada aldığımız yemle çok kısa sürede büyük balık avı yaptık. Bu yüzden bu avantajı kullanmak adına tur zamanının sonuna kadar yem balığı arayışımız devam eder. Yoksa bir yöntemi bırakıp diğer yönteme geçmek de bir seçenektir. Ama her yöntem değişikliği takım hazırlığı, ona uygun mera seçimi ve adaptasyon açısından ciddi zaman alır. Balık avında zaman çok değerlidir. Çünkü sabah ve akşam suyunda en verimli zaman dilimi 2 saatir. Bu yüzden hedefimizden ayrılmadan sonuna kadar arayışımızı sürdürmek daha avantajlıdır. Bunun avantajlı olduğunu pek çok sefer yaşayarak gördük.

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Hedefimiz Büyük Balık Avı

Maksat büyük balık avıysa, oltamıza takılan büyük Yazılı Orkinoslar da bu amacı gerçekleştirmek için yeterlidir. Özellikle 5 – 7 Kg arası Yazılı Orkinoslar bu amacı gerçekleştirmek adına yeterlidir. Ama bizim büyük balıktan kastımız 5 – 10+ Kg arası Akya, Sinarit ve Lagos gibi değerli avları yapmaktır. Bu yüzden yem balığı arayışımız uygun veya makul bir yem balığı avlayana kadar sürer.

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Parça Yemle Büyük Balık Avı Yapılır Mı

Bu sene, nihayet bir turda iri Yazılı Orkinostan çıkardığımız fileto yem parçası ile Akya avı yaptık.Bu seneye kadar iri Yazılı Orkinosları ikiye bölerek veya dört parçaya fileto çıkararak hiç büyük balık avı yapamamıştık. Ama yarısını veya biraz daha fazlasını Balon Balığının yediği yemin kalan kısmı ile yüzlerce büyük balık avı yaptık. Biz de iri yem balığın yarısını balonlara yedirdikten sonra büyük balık avında yem olarak kullandık. 

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Ayrıca balonların yediği normal yem balıklarının yarısı ile de büyük balık avlamak mümkündür. Balonlara rağmen av yapmayı öğrenmek birçok avantajlar sunmaktadır. Balonlar sistem dışı olan balıkları yedikleri için, onların oluşturduğu yeme hareketliliği büyük balıklar için bir çekim alanı oluşturur. Yani yemimize saldıran balonların oluşturdukları yeme hareketliliği, aynı zamanda büyük balıkları yemimizin olduğu bölgeye çeker. Yemi, hızlanarak balonlardan kurtardığımız sürece büyük balıkların hedefi haline getirebiliriz. Büyük balıklar yemi balonlardan önce yemek için rekabete tutuşurlar. Büyük balığın avcılığı ve hızı bizim avantajımız olur. Bu avantajı kullanarak ne çok büyük balık avladık. 

YAKALADIGIMIZ YAZILI ORKINOSU GERI SALDIK

Aslında büyük balık avının temelinde kıskandırmak ve harekete geçirmek yatmaktadır.

Yakaladığımız Yazılı Orkinosu Geri Saldık

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/6A61XXRy3iQ

Yakaladığımız Yazılı Orkinosu Geri Saldık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.