YEMLIK BALIK TAKIMLARINA BUYUK BALIKLAR TAKILDI

Yemlik Balık Takımlarına Büyük Balıklar Takıldı :

Çok kısmetli olan arkadaşlardan biriyle Adrasan Sahilinden açıldık. Bir süre “Sulu Adaya mı, Pırasalı Adaya mı gidelim?” diye düşündük. Sonra geçen sene Murat’ın eşiyle katıldığı Akya avı aklımıza geldi. Bu vesileyle Pırasalı Ada istikametine gitmeye karar verdik.

YEMLIK BALIK TAKIMLARINA BUYUK BALIKLAR TAKILDI

Yol boyunca sohbet ederek yol aldık. Geçen seneden bu güne kadar çıktığımız balık avı turlarından bahsettik. Onların değerlendirmelerini yaptık. Sonra bu senenin nasıl başladığından bahsediyorduk. Bu senenin avlarından bahsederken Pırasalı Adaya ulaştık. O ana kadar oltalarımızda hiç bir hareket olmamıştı. Tam Pırasalı adanın güney kısmından giriş yapmışken Murat’ın kaloma akmaya başladı. Kaloma hızlıca boşalmaya başladı. Kaloma hızından oltaya takılan balığın yemlik olmayacak kadar büyük olduğunu anladık. Tahminen 3 – 5 Kg kadar olmalıydı. Ama biraz sonra balık daha şiddetle kaloma boşaltmaya başladı. Oltadaki balık ilk anda düşündüğümüzden daha büyüktü. Hemen diğer oltayı toplamaya başladım. Murat’ın oltadaki balıkla mücadelesi uzun sürecek gibiydi. Takım ince olduğu ve derin suda olduğumuz için balığa göre manevra yapmak gerekebilecekti. Bu yüzden diğer takımı biran evvel toplamak gerekiyordu.

YEMLIK BALIK TAKIMLARINA BUYUK BALIKLAR TAKILDI

Oltalar Balıkla Doldu

Diğer takımı daha bir tur sarmamıştım ki, balık atladı. Bu balık da büyüktü. Önce çok hızlı kaloma boşaltarak dalışa geçti. “Şimdi işler karışacak” diye düşünürken balık sonra dönüp tekneye doğru yüzmeye başladı. Ben de hızla takımı topladım. Balık anlaşılmaz şekilde tekneye doğru yüzüyordu. Düşündüğümden çok daha kısa sürede balığı tekneye almak mümkün oldu. Tekneye aldığımız Yazılı Orkinos 4 – 5 Kg arasıydı.

Balığı tekneye aldığımda Murat hala kendi oltasına takılan balıkla mücadele ediyordu. Balığı Murat’a uzatıp tutmasını istedim. Bir elinde hala büyük balıkla mücadele ettiği olta, diğer elinde 4 – 5 Kg Yazılı Orkinos olduğu halde kameraya poz veriyordu. Böyle keyifli av yaparken Allah’a şükredip duruyorduk. Bu ne güzel kısmetti.

YEMLIK BALIK TAKIMLARINA BUYUK BALIKLAR TAKILDI

Biz Şükrederken Asıl Sürpriz Diğer Oltadaymış

Kısmetli arkadaşım artık balıkla mücadele etmekten iyice yorgun düşmüştü. Büyük balık avında yorgunluk büyük hata sebeplerindendir. Yorulan avcı olmadık hataları yapmaya müsait hale gelir. Bu durumda yapılması gereken yorulmadan ava devam etmektir. Murat’ı dinlendirmek için oltayı ben aldım. Balığı teknenin altına kadar çekince oltayı tekrar Murat’a verdim.

Murat biraz olsun dinlenmişti. Geri kalan kısmı o çekti. Sonra balığı beraberce tekneye aldık. Ağırlık tahminimiz 10 – 12 Kg kadardı. Sonra balığın kilosu ve boyu ile ilgilenmeyi bırakınca balığın daha önce hiç avlamadığımız bir tür olduğunu fark ettim. Balığın kocaman gözleri vardı. İlk anda dikkati çeken en önemli özelliği kocaman gözleriydi. Sonra vücudunun ufak, ince pullarla kaplı olduğunu fark ettik. “Orkinos pullu olur mu?“ diye düşünmekten kendimi alamadım. Birisi pullu Orkinostan bahsetse “benim bildiğim Orkinos pullu olmaz” derdim. “En azından şimdiye kadar pullu Orkinos görmedim” derdim. Ama o gözler çok ilginçti. Sanki derin sularda daha iyi görmesi için fosforlu bir tabakayla kaplıydı.

Büyük gözlü Orkinosu tekneye aldığımızda daha saat 07.41 di. Büyük balık avımızı yapmış, iyice yorulmuş ve hevesimizi almış bir şekilde dönüşe geçtik. Kısmeti bol olan arkadaşlarla balık avına çıkınca böyle oluyor. 

Dönüş yolunda güzel bir yerde durup fotoğraf ve video çekmeyi de ihmal etmedik. Sohbet ederek ve günün keyfini çıkararak acele etmeden Adrasan Sahiline döndük. Murat heyecanla balığı bugünkü tura rahatsızlanması sebebiyle gelemeyen eşine göstermek istiyordu.

İlk paylaşımı İnstagramda yaptım. Hemen bu avı daha önceden yapan bir arkadaştan bu balığın Big Eye Tuna olduğunu yazdı. Daha sonra bir arkadaş da Albakor olduğunu yazdı. Eve gidince ilk işim internetten balığı araştırmak oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/gCu3vk22FzY

Yemlik Balık Takımlarına Büyük Balıklar Takıldı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.