YENI MERALARDA AKYA AVI YAPMANIN KEYFINI YASIYORUZ

Yeni Meralarda Akya Avı Yapmanın Keyfini Yaşıyoruz :

2006 – 2013 Arasında Gırgırlara Akya Avı İznin Sonuçları

Akdeniz’de Gırgır teknelerine 2006 senesinde Akya avı yapma izini verilmişti. Bu izin 2013 senesine kadar devam etti. Gırgır tekneleri 15 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında ağ ile çok büyük miktarlarda Akya avı yaptılar. Bu zaman dilimde neredeyse Akdeniz’de Akya kalmadı. Sadece Akya kalmasa iyi, diğer çok miktardaki değerli balık da hızla azaldı. Hatta yok mertebesine geldi. Baktılar Gırgırlar Akya avlayacağım derken balık yokluğundan iflas edecek, izni iptal ettirdiler.

YENI MERALARDA AKYA AVI YAPMANIN KEYFINI YASIYORUZ

“Gölge Etme Başka İhsan İstemem” Diyen Denizin Geri Dönüşü

Gırgır tekneleri Akdeniz’den elini çekince balık tekrar çoğalmaya başladı. Şimdilerde artık hiç av yapamadığımız meralarda bile av yapar olduk. Her sene balıklar Adrasan Koyu içindeki meralara doğru yayılıyorlar. Her sene Akya avı için yeni meralar keşfediyoruz. Ayrıca bu meralarda dolaşan yavru Akya sayısı da hızla artıyor. Meralar bir kaç sene sonra eski canlılığına kavuşur diye ümit ediyorum. Yeniden Sinarit sürüleri görmek çok güzel bir duygu. Varlıklarını hissetmek, dalarken görmek, ilaç niyetine bir kaç tane avlamak bile çok güzel. En güzeli su altındaki avlanış tarzlarını izlemek.

YENI MERALARDA AKYA AVI YAPMANIN KEYFINI YASIYORUZ

Yeni Mera Yeni Heyecan Demektir

Balık avı yaparken hiç bir zaman umudun kaybedilmemesi gerektiğini öğreneli çok oldu. Bu yüzden olta çekmenin mümkün olmadığı yere kadar oltamı sudan çıkarmam. Böylece balık avı yapma ihtimalimi sonuna kadar kullanırım. Bu ısrar bize her zaman yeni meralar kazandırır. Yeni meralarda av yapmak çok heyecan vericidir. Bu durum balık artışının bir işaretidir. Bu motivasyonla başka mera arayışları devam eder. Ayrıca mevcut meraların bakılmayan köşelerine bakmak da akılcı olur.

YENI MERALARDA AKYA AVI YAPMANIN KEYFINI YASIYORUZ

Büyük Balık Avının Kısa Hikayesi

Sabah çıktığımız balık avı turundan geriye sadece bir yemlik balık kalmıştı. Bu turda büyük balık oltamıza hiç vurmadı. Sadece bir kaç tane Balon Balığı oltalara takıldı. Balık avı turu bitince Kapıarası Koyuna gittim. Orada demirleyip önce teknenin altını temizledim. Sonra bir saat kadar serbest dalış antrenmanı yaptım. Yorulup tekneye çıktığımda aklıma avdan kalan yemlik balık geldi. Onu ziyan etmemek adına kısa bir süre büyük balık avı yapmaya karar verim. Hemen yakın çevrede olta çekmeye başladım. Beş dakika geçmeden kaloma boşalmaya başladı. Akya oltadaydı. Güzel bir mücadele sonrası Akya’yı tekneye aldım.

Daha önce hiç av yapamadığım bir merada güzel bir av yapmanın heyecanı yaşıyordum. Yeni mera daha çok balık artışı demekti. Bu durum çok sevindiriciydi. Büyük balık avlama ihtimalimiz arttıkça daha çok balığı geri salma imkanımız olacaktır. Katılımcılar rahat balık avı yapınca daha az balık alma eğilimi içine girerler. Bu durum bizim daha çok balığı geri salmamız anlamına gelir. Böylece sportif balıkçılık anlayışı yaygınlaşır. Balık avı sadece ihtiyaç kadar yapılmalıdır.

Akya Avı Bolluğuna Örnek Videohttps://youtu.be/r5UssZBst-o

Yeni Meralarda Akya Avı Yapmanın Keyfini Yaşıyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YENI MERALARDA AKYA AVI YAPMANIN KEYFINI YASIYORUZ için 7 cevap

 1. Necdet ALTINAY der ki:

  Buyuk balık avında mera kavramını nasıl tanımlamak gerekir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık karnını doyurmak için sürü halinde veya sürüden başka birey kalmadıysa tek başına dolaşır. Amacı en uygun merada av yapmaktır. Bu yüzden en fazla oyalandığı yerlere mera denebilir. Ama büyük balıklar devamlı dolaştıkları için bir merada devamlı bulmak pek mümkün değildir. Bu yüzden av yaparken sistematik olarak meraların bir çoğuna bakmak av yapma ihtimalini arttırır.

 2. ali bağcı der ki:

  Yeni meralarda Akya avı yapmaktan kastınız nedir? Bu meralar daha önceden bilmediğiniz, yeni bulduğunuz meralar mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yeni meradan kastımız yeni bulduğumuz bir mera değil. Adrasan Koyu içinde daha önceden av yapmanın mümkün olmadığı yeni yerlerde dahi Akya avı yapmaya başladık. Giderek daha fazla noktada büyük balık avı yapma şansımız oluyor. Bir anlamda büyük balık avının ne kadar kolaylaşmaya başladığını belirtmeye çalıştım. Artık daha kolay ve daha yakın yerlerde av yapmaya başladık. Ama her sene balık avı yaptığımız meralar değişiklik gösterebilmektedir. Bunda en önemli etken ufak balıkların nerelerde daha çok yoğunlaştığıyla ilgilidir. Bir merada ufak balık yoğunlaştığında büyük balıklar da o merayı daha fazla ziyaret etmeye başlarlar. Bu durumda bize düşen de her sene bu meraları keşfetmek olur.

 3. ali bağcı der ki:

  “Yeni meralar” demek “balık artışı mı?” demek oluyor? Bu konuyu biraz açar mısın Menderes ağabey?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Ali aynen öyle demek oluyor. Yeni meralarla beraber daha çok yerde büyük balık avı yapar olduk.

   Balık avına yemlik balık avıyla başlıyoruz. genellikle 3 yem balığı avı yaptıktan sonra büyük balık avına geçiyoruz. En son tutuğumuz yemi canlı yem olarak kullanıyoruz. Bu yemle Pırasalı Ada veya Sulu Adadan başlayarak Adrasan Koyuna doğru bir çok merayı sistematik olarak tarayarak dönüşe geçiyoruz. Bu meralardan birinde büyük balık avını yaptığımızda büyük balık avımız bitiyor. Oltaları toplayıp sohbet ederek dönüyoruz.

 4. Cengiz ceylandağ der ki:

  Bu sene balık avlarımızı Pırasalı Ada çevresinde yaptık. Neredeyse her an oltalarımıza büyük balık vuruyordu. Yemlik balığımızı kaybettiğimizde yeniden av yapmak en fazla 5 – 10 dakikamızı alıyordu. Böyle olunca hiç vakit kaybetmeden canlı yemle balık avı yapabiliyorduk. Bu sene canlı yemin ne kadar başarılı olduğunu daha iyi görme şansını elde ettim.

  Büyük balığı kısa süre içinde Pırasalı Ada civarında aldığımız için yeni meralarda av yapma şansımız olmadı. Ama Menderes Ağabey bu meralarda yaptıkları muhteşem avlardan bahsetti. Yeni meralarda 30 Kg kadar avlar yapmışlar. Bu durumda gösteriyor ki, Adrasan’da büyük balık artışı devam ediyor. Ben senelerdir Adrasan’da Menderes ağabeyle büyük balık avı turuna çıkarım. Daha hiç boş dönmedim diyebilirim. Tabi bunda eşim ve kızımın kısmetinin büyük payı var. Onlarla balık avı yapmak hem daha keyifli oluyor. Hem de daha büyük balık avı yapma şansımız oluyor. Bu sene olmadı ama kısmetse gelecek senelerde onlarla balık avına çıkmayı istiyorum.

  Herkese hayırlı, bol kısmetli avlar diliyorum.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.