ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Adrasan Koyunun Açığında Akya Avını Yapmayı Başardık :

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

19 Ekim Cuma günü anne – babamızı ziyaret için yaşadıkları yer olan İzmir Özdere ye gitmeye karar verdik. İşlerimizi ayarlamaya çalışırken eşime “acaba önce Adrasan a gidip Menderes beyle ava çıksak mı?. Akya avı yapıp Özdere’ye balıkla mı gitsek?” dedim. Eşim önce şaşırdı. Sonra  “Antalya Adrasan – İzmir Özdere kaç km dir? Zor olmaz mı?” dedi. Sorular sorulmuş, Adrasan’a gidip Menderes beyle balığa çıkma fikri aklımıza iyice düşmüştü. Artık bu fikrin geriye dönüşü yoktu..!

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Buradaki zorluk Cuma sabah saat 02.30 kalkıp Isparta’dan 06.00 da Adrasan’a gitmekti. Sabah balık avı turu 06.30 – 11.00 saatleri arasıydı. Diğer zorluk da, Adrasan’da avlandıktan sonra balıkla beraber Özdere’ye gitmekti. Yoksa aklımızda, Akya avı yapamamakla ilgili en ufak şüphemiz yoktu. Bizim çıkmak istediğimiz sabah turu için Menderes bey müsaitti.

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Uzatmayayım. Cuma sabahı arabaya biner binmez kendimizi bir solukta Adrasan’da bulduk. Tam vaktinde ava başladık. İlk  Palamut’u Adrasan Koyunda, diğer ikisini aynı anda koyun çıkışında aldık. Bir çabukta yemlik balık avını yapınca oltalarımızı topladık.

Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Sohbet, çay ve muhteşem manzara eşliğinde Sulu Ada tarafına yaklaşırken bir tane canlı yem için oltaları tekrar suya bıraktık. Tam büyük balık avına başlayacağımız yerin yakınında pırıl pırıl bir Tombik yakaladık.

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Büyük Balık Avı İçin Takım Hazırlığı

Menderes bey hızlı bir şekilde canlı yemi hazırlayıp suya bıraktı. Artık büyük balık avı başladı. Oltayı suya bırakalı beş dakika olmadan büyük balık vuruşu aldık. Kaloma sesi, sadece bizim olduğumuz denizde yankılanıyordu. Derken olta bir anda boşaldı.  Balık oltamızın ucundaki kısmetini aldı ve mavi derinliklerdeki özgür yaşantısına geri döndü.

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Hemen diğer yemi hazırlayıp denize bıraktık. O bölgeyi tümüyle taradık. Bir ara Balon Balıklarıyla uğraştık. Sulu Ada tarafında bir Akya vuruş daha aldık. Ama balık kısa zamanda oltayı bıraktı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/QceS2vbgjrI

Vakit ilerlemişti. Tur tekneleri gelmeye başlamıştı. Menderes bey “oltaları toplayalım. Son şansımızı koyda deneyelim” dedi. Hızla Adrasan Koyunun girişine geldik. Orada yakaladığımız Yazılı Orkinos yavrusunu Akya Oltasına taktık. Sonra suya bıraktık.

ADRASAN KOYUNUN ACIGINDA AKYA AVINI YAPMAYI BASARDIK

Güneş yükselmiş olmasına ve sabah iki balık kaçırmamıza rağmen Menderes bey inatla ava devam ediyordu. Onun balık avlama azmi bizi de heveslendiriyordu. Bu konsantrasyonla merayı tararken  önce oltaya Balon Balığı, ardından Akya vurdu. Akya kalomayı hızla boşaltıyordu. Müthiş mücadele başladı. Bu arada Menderes bey tekneyi açık denize doğru çıkarıyordu. Tam yarım saat sonra çooook yakışıklı 15 kg bir Akya teknedeydi. Hepimiz çok mutluyduk. Artık üzerimizde zerre yorgunluk kalmamıştı.

Isparta’da planladığımız gibi, balıkla birlikte saat 21.00 de Özdere deydik. Ertesi gün o bölgede tezgahlarda dahi olmayan o balığı değişik şehirlerde yaşayan yazlıkçı komşularımızla beraber yedik. Adrasan’da son anda yakaladığımız balık sevdiklerimize, değer verdiklerimize kısmet olmuştu.

Bizim hayal kurmamızı ve bunu gerçekleştirmemizi sağlayan Rabbimize binlerce kez şükürler olsun. Çok teşekkürler Menderes Yahşi beye. Allah, isteyen herkese bu duyguları yaşamayı nasip etsin.

Yeni hikayelerde görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/VsCpQvIGjmw

Adrasan Koyunun Açığında Akya Avını Yapmayı Başardık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.