BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Balık Avında Ne İstediğine Dikkat :

BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Balık avından ne bekliyorsan, bunu tam olarak ifade etmek gerekir. Aklından geçeni sözcüklere doğru şekilde ifade etmezsek, sonucuna katlanmamız gerekir. Balık avı turlarında tam ve doğru talep edilmemiş isteklerin insanları nasıl hayal kırıklığına uğrattığını çok gördüm. Bu yüzden ava başladığımızda arkadaşlar isteklerini belirtirken eksik bir talep görürsem “ne istediğine çok dikkat et” derim. Sonra “istediğin olduğunda onun sana yetmediğini görürsün” derim. “Peki ne yapmam gerekir” diye sorduğunda “ne istiyorsan iyi düşün, tam ve doğru cümlelerle ifade et. Ağzından çıkan her cümlenin çok büyük önemi var” derim.

BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Tam ve Doğru İfadeyle İstemek

Balık avında yaşadığım bir olay ile bunu izah edeyim. Bir arkadaş ile büyük balık avına çıktık. Yem balığı avını yaptık. Büyük balık avına başladık. Büyük balık avına başladığımız andan beri hep şu cümleyi kurdu “oltayı bir carlat yeter”. Yani “oltaya takıl ve kalomayı bir kere boşalt yeter” dedi. 

BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Bir süre sonra büyük balık oltaya atladı. Şaşkın bakışları arasında kalomayı şiddetle boşalttı. Daha o kendine gelip oltayı sarmaya başlamadan, kendini kurtardı. Sonra bana döndü “eee” dedi. Bende ona “boşuna eee” deme dedim. “Neden” diye sordu. Ben de ona “Allah’ın sana istediğini vermekle bir şeyi mi eksilecek, ne istiyorsan onu tam ve eksiksiz ifade et” dedim. Sonra şunu ilave ettim “sonradan ben şunu demek istemiştim demenin sana bir faydası olmaz”.

BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Tam ve Doğru İfade etmeye Yönlendirmek

Balık avı turuna katılan arkadaşlar, genellikle büyük balığın oltaya ilk temas ettiği ana kitlenirler. Bu yüzden de istekleri bu ilk temasın olmasına ilişkin olur. Oysa ilk temas hiç bir zaman balığı kancada tutmak için yeterli değildir. Bu yüzden isteğin, balığı tekneye almaya yönelik olması gerekir. İsteğiniz ne ise, ancak o kadar olur. Bu sebeple arkadaşlara “ne istiyorsanız iyi düşünüp tam isteyin” derim. Sakın yarım yamalak şeyler istemeyin. “Neyi istediğinize çok dikkat edin. Sonra pişman olmayın” derim.

BALIK AVINDA NE ISTEDIGINE DIKKAT

Bu turda da arkadaşlar ilk temasa yönelik isteklerde bulunuyorlardı. Onlara “balığı tekneye almayı ve ona dokunmayı isteyin” dedim. Sonunda sözümü tutup isteklerini balığı dokunmayı isteyecek seviyeye getirdiler. Bu sayedede de oltamızda büyük balığı görmek kısmet oldu. Aslında isteklerini yönlendirmek konusunda bu kadar ısrarcı olmamın sebebi, onlarda bu potansiyeli görmemdi. Çünkü ilk andan beri balığı almayı çok istiyorlardı.

Sonunda balık ile mücadele ederken ne dediğimi daha iyi anladılar. Mücadelenin baştan sona geçilmesi gereken pek çok zorlu aşaması olduğunu gördüler. Öyle balığın oltaya vurmasının yeterli olmadığını öğrendiler. Önemli olan, balıkla yorulmadan mücadele edip tekneye almaktan ibaret uzun ve zorlu bir süreç olduğunu gördüler. Bu sayede ödülleri güzel bir büyük balık oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/C9DM2dqxlMc

Balık Avında Ne İstediğine Dikkat

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.