ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

Adrasan Açıklarında Yazılı Orkinos Avı :

ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

Bu sene balık avı turlarımızda daha önceden hiç görmediğimiz boyutta büyük balık oynakları gördük. Özellikle Yazılı ve Çizgili Orkinos oynakları iki haftadan uzun sürdü. Bu balıkların hareketliliği oynaklar şeklinde görünür olmadan önce de büyük Yazılı Orkinos avı yapmıştık. Ama bu avları daha önceki senelerde de olduğu gibi, münferit bir av olarak değerlendirdik. İlginç olanı, bu avı Akya Oltasında canlı yemle yapmıştık. Oysa daha önceki avlarda büyük Yazılı Orkinoslar 7 – 12 cm arası rapalalara atlamıştı. Fakat bu avları yaptığımız dönemlerde bu tür oynaklar görmemiştik.

ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

Açıklarda Her Yerde Büyük Balık Oynağı

Özellikle Pırasalı Adanın açıklarında büyük oynaklar vardı. Bazen bu oynaklar Adrasan Koyuna doğru da yaklaşıyordu. Tekneyle ile ilerlerken çok büyük bir Gümüş Balığı sürüsünü yüzeye yaklaşmış gördüğümüzde, Yazılı ve Çizgili orkinosların oralarda olduğunu veya kısa süre sonra oraya geleceğini biliyorduk. Onlar bu sürüye yaklaşırken Martı sürüsü de onlarla beraber Gümüş Balıklarının üzerinde yerlerini alıyordu.

ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

Bu hareketlilikten iki hafta sonra, Sulu Ada çevresinde bu balıklara ilaveten 30 – 150 Kg arası Orkinos oynakları da gördük. Bu orkinoslar da Lambukaların peşinden kıyılara yaklaşmışlardı. Zaten daha büyük Orkinosları suyun yüzüne atlarken gördüğümüz yerlerde çok büyük Lambuka sürüleri de oluyordu. Artık Lambukaların bu yoğunluğunu gördüğümüzde, çevrede çok büyük Orkinosların olduğunu biliyoruz.

ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

Yazılı Orkinos Oynaklarında Av

Önce oynağın olduğu yere yavaşça yanaşarak yüzey sırtısı çekiyorduk. Bu şekilde av yapmaya çalışıyorduk. Bu şekilde av yapamazsak, oynağın yakınında durup, motoru da kapatarak at çek yapıyorduk. Daha kolay av yapmak için sessizlik çok önemliydi. Ses ve hareketlilik fazla olduğunda sürü dalışa geçerek yer değiştiriyordu. Çünkü her yerde çok büyük Gümüş Balığı sürüleri vardı.

ADRASAN ACIKLARINDA YAZILI ORKINOS AVI

İnce Takımla Büyük Balık Avı Tekniği

Bugünkü avımızı 7 cm rapala ile yüzey sırtısı çekerek yaptık. Yazılı Orkinos rapalayı kaptığında hemen uzaklaşarak dip yapmaya çalışıyordu. Takım ince, rapala küçük ve balığa göre zayıftı. Bu yüzden balığın kaloma boşaltmasına izin vermek gerekiyordu. Yoksa takımı hemen koparabiliyordu. Bazende kancalar açılıyor veya kırılıyordu.

Yazılı Orkinos oltaya atladığında şiddetle kaloma boşaltmaya başladı. Önce balığa durana kadar yol verdik. Sonra balık kaloma boşaltmayı bırakınca biz çekmeye başladık. Ama balık her istediğinde yeniden basıp derinlere doğru hareketlenebiliyordu. Bu şekilde mücadele etmek avcılarımızın çok hoşuna gidiyordu. Üstelik bu şekilde kaloma kullanım mantığını daha iyi kavrıyordu.

Bu teknikle mücadele ederek Yazılı Orkinosu tekneye aldığımızda iyice yorulmuş ve bitmişti. Tabii bu şekilde mücadele etme zorunluluğu, balığı geri bırakmanın önünde bir engeldi. Aslında niyetimiz bu balığı geri bırakıp Akya avına yönelmekti. Fakat buna rağmen yem balığı arayıp Akya avı yapmaya karar verdik. Bu karar sonrası Yazılı ve Çizgili Orkinos oynaklarının oldu açıklardan ayrılıp kıya yöneldik. Ama bir sorun vardı. Bu kadar büyük balığın olduğu yerde yem balığı almak neredeyse imkansızdı. Bütün denemelerimiz sonuç vermeyince geri döndük.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/R3R8C7Mvmrw

Adrasan Açıklarında Yazılı Orkinos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.