TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI

Tuzla Koyunda Devasa Yazılı Orkinos Avı :

TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI

Sabah erkenden balık avına çıktım. Amacım Akya avı yapmaktı. Bu yüzden öncelikle yem balığı avı yapmam gerekiyordu. Adrasan Koyu içinde yem balığına bakarak yol almaya başladım. Açıkta 5 – 10 Kg Orkinosların oynağı başladığından beri yem balığı avı zora girmişti. Yem balığı olmadan Akya avlamak da çok mümkün değildi. Bu durumda mecburen açıklarda Orkinos avına bakmak gerekecekti. Yem için ince takımlarla av yapıyorduk. Bu yüzden Orkinosları hızlıca çekip geri bırakma şansımız olmuyordu. Artık daha fazla Orkinos alıkoymak istemiyordum. Avını yapıp geri bırakabildiğim sürece sorun yoktu.

TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI

Oltadaki Yem Balığı Mı Orkinos Mu

Tuz Adalarının bulunduğu yere geldiğimde olta hızla gerilip kaloma akmaya başladı. Önce yem balığı diye sevindim. Ama oltayı elime alıp sarmaya başladığımda kaloma şiddetle akmaya başladı. Bunun üzerine oltadakinin büyük olduğunu anladım. Yapacak bir şey yoktu. Sabırla mücadele edip, takımı kopartmadan balığı tekneye almalıydım. Önce balığı kıyıdan biraz uzaklaştırdım. Sonra motoru kapatıp balıkla mücadeleye başladım. Balık çok güçlü mücadele etmiyordu. Belli ki, beslenmek için kendini çok yormuştu. Ama yine de her hareketinden büyük olduğu belli oluyordu.

TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI

Büyük Balık Avlamanın Keyfi

Büyük balıkla mücadele etmek her zaman keyiflidir. Bu yüzden keyifle mücadeleyi sürdürdüm. Nede olsa yem balığı avı yapamazsam bile, bir tane de olsa büyük balık avı yapmış olacaktım. En azından bunu düşünerek mutlu oluyordum. Kim bilir belki balığı da geri bırakabilirdim. Ama biliyordum ki, bu tempoda gelen balığı bırakma şansı neredeyse hiç yoktur. Zaten güçlü mücadele ederek gelse bile tekneye almak için yorulmasını beklemek zorundaydım. Yoksa ince takımları kolayca kopartabilirdi. Takımın kopmasını da istemiyordum.

TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI

Böyle Bir Av Pek Çok Kişiyi Mutlu Eder

Evet böyle bir av pek çok kişinin hayalini süslediğini biliyordum. Ama biz devamlı büyük balık avlıyoruz. Bu yüzden daha güçlü balıklar ile daha sıkı mücadeleler yapmak isteriz. Biz tercihimiz de, lezzetinden daha çok hoşlandığımız balıkların avını yapmaktır. Böylece avladığımız balığın bizim için daha fazla anlamı olur. Özellikle son avladığım Akyaların et lezzeti çok iyiydi. Bunun en temel sebebi de balıkların çok yağlı olmasıydı. Akyalar özellikle son yıllarda giderek daha yağlı balıklar olmaya başladı. Bunun sebebi de, daha iyi beslenme şansı elde etmeleridir. Zaten bu seneki Orkinos oynaklarının iki hafta boyunca sürmesinin sebebi de, çok fazla yem balığı olmasıdır. Neredeyse her yerde çok büyük yem balıkları sürüleri var. Her yer Aterina (Gümüş Balığı) sürüleri ile dolu.

Bir yerde yem balığı sürüleri varsa, orada büyük balık sürüleri de vardır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/R3R8C7Mvmrw

Tuzla Koyunda Devasa Yazılı Orkinos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TUZLA KOYUNDA DEVASA YAZILI ORKINOS AVI için 6 cevap

 1. Eren der ki:

  Son yıllarda büyük boydaki Yazılı Orkinosların avını daha çok görür olduk. Bunun sebebi nedir acaba?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bunun en önemli sebebi gümüş balıklarının büyük sürüler halinde daha çok yerde gözükmesidir. Sonrasında da bu balıkların bu yem ziyafetinden yararlanmak için daha çok kıyılara sokulması ve bu arada av vermesidir. Bir de büyük balık avı yapmaya çalışan amatör balıkçı sayısındaki hızlı artıştır.

   Ayrıca bu boydaki değişik Orkinos türünün avının yaygınlaşması büyük balık avcılığını daha cazip hale getirmektedir.

 2. Eren yahşi der ki:

  Yazılı Orkinoslar kaç kiloya kadar büyüyor? Balığın ismi “Orkinos” olunca 100 Kg üstüne kadar büyüdüğü düşüncesi yaygın gözüküyor. Bu doğru mu?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yazılı Orkinos, benim gördüğüm kadarıyla 10 Kg üstüne pek çıkmıyor. Şimdiye kadar hiç görmedim.

   Evet, Orkinos ismini gören pek çok kişi Yazılı Orkinosun da 100 Kg üstüne kadar büyüdüğünü düşünerek “neden geri salmadınız?” diye soruyor. Her seferinde 10 Kg kadar ancak büyüdüğünü söylemek zorunda kalıyoruz.

 3. Eren der ki:

  Yazılı Orkinosun büyük boylarını genelde ne tür meralarda avlıyorsunuz?

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.