PARCA YEMLE AKYA AVI

Parça Yemle Akya Avı :

PARCA YEMLE AKYA AVI

Sabah erkenden balık avı için açık denize doğru yol aldım. Niyetim açık denizde Albakor avı (Büyük Gözlü Orkinos – Big Ese Tuna) yapmaktı. Ama açık denizde hiç bir hareket görmedim. Hatta bir kaç yerde motoru kapatıp “oynak sesi var mı” diye ortamı dinledim. Bu sayede açık denizin sessizliği içinde en ufak ses rahatça duyulabiliyor. Fakat hiç bir ses duymayınca geri dönme kararı aldım. Hatta Martıların hareketliliği de yoktu.

PARCA YEMLE AKYA AVI
PARCA YEMLE AKYA AVI

Yem Balığı Arayışı

Pırasalı Ada çevresinde yem balığı arayışımı sürdürdüm. Ara sıra yem balığı olacak balıkların hareketliliğini görüyordum. Fakat buna rağmen oltaya gelmiyorlardı. Sonunda oltama 1,5 – 2 Kg arası bir Yazılı Orkinos atladı. Önce onu “belki dev bir Akya avlarım” umudu ile canlı yem olarak çektim. Sonra balık canlılığını kaybedince parça yem olarak dört parçaya ayırdım. Bir parça ile Akya Oltasını hazırladım. Bu şekilde ava devam etme kararı aldım. Geçen sene de bu şekilde bir Akya avı yapmıştık. O av bu denemelerin ilk başarılı avı olmuştu.

PARCA YEMLE AKYA AVI

Çeyrek Yemle Akya Avı

Parça yemle Akya avı yapmayı uzun yıllardır denerim. Fakat benim bıçak ile keserek hazırladığım yemlere, geçen seneki ilk başarılı sonuçtan evvel hiç Akya atlamamıştı. Oysa Balon Balığının yediği yarım yemler ile yüzlerce Akya avı yapmıştık. Acaba aradaki fark neydi? Bu soruyu kendime ne kadar çok sordum. Balonlar genel olarak yem balığını kuyruktan kafaya doğru yiyorlardı. Bunun sebebi; balonların yem balığına geriden yetiştiğinde ilk temas yerin kuyruk olmasıydı. Ayrıca avcı balıklar da ilk hamleyi genellikle avlayacakları balığın kuyruğuna yaparlar. Kuyruğu kırdıklarında balığın hareket etmesini durdurmuş olurlar. Ama hız ve şartlar uygun olduğunda her yerinden saldırabilirler.

Avcıların avlarına kuyruktan saldırmaları ve o kısmı yemeleri bizde yem olarak kullanılacak parçanın diğer sağlam kalan yarım kısmı olduğu fikrini uyandırmıştı. Çünkü biz yürlerce Akya avını diğer sağlam kalan, kafa ve arta kalan kısım ile yaptık. Ama sonra farkettim ki, bu fikir işe yaramıyor. Oysa yemi boyuna dört parçaya ayırırsak, uzun bir yem elde ediyoruz. Bu yem parçası suda çekerken güzel bir salınım yaparak tahrik edici bir görünüm yaratıyor. Yemin bu hareketi avcı balıkları tahrik eden en önemli etkendir. Aynen silikon yem mantığında olduğu gibi. “Neden bu yöntemi kullanmayayım” düşüncesi ilk Akya avını yapmamızı sağladı.

Çeyrek Yemle İkinci Deneme

Artık başarılı olduğunu bildiğim bir yöntemi kullanırken ava olan inancım ve motivasyonum daha yüksekti. Bu da başarının gelmesini sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Bu şekilde dip sırtısı çekmeye başladım. Bu şekilde çok geçmeden Akya kaloma boşaltmaya başladı. Güzel bir mücadele sonrası balığı tekneye aldım. Niyetim balığı geri salmaktı. Ama Akya yemi mideye indirmeye kararlı bir şekilde yutmuştu. Bu yüzden üçlü kanca yutağına geçmişti. Bu durumda oradan çıkarmaya kalktığımda balığı bırakma şansım kalmayacaktı. Bu nedenle balığı almaya karar verdim. Artık yapacak bir şey kalmamıştı. Avı bitirip geri dönüşe geçtim.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/R3R8C7Mvmrw

Parça Yemle Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.